خبر فرج اله ایلیات

جلسات مدیریت بحران شعارگونه و نمایشی نباشد / ضرورت توسعه راههای ارتباطی

به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، فرج اله ایلیات در حاشیه برگزاری نشست بررسی میزان خطرپذیری و آسیب پذیری کرج در برابر بلایای طبیعی و غیرطبیعی گفت: نشست خوبی بود و مباحث جامعی نیز مطرح شد اما میزان عملیاتی بودن آنها باید مورد ارزیابی قرار گیرد. امروز انتظار مردم از مسئولان اقدام و عمل است و هر لحظه خطر وقوع زمین لرزه وجود دارد. در هنگام زلزله تنها اقدامات صورت گرفته کارآیی خود را نشان می دهد در غیر این صورت صحبت از آنچه خواهد شد یا در دست اقدام است، دردی از مردم دوا نمی کند.

 

وی با بیان اینکه تخریب ساختمان های تازه ساخت در زلزله کرمانشاه بسیار عجیب بود و باید زنگ خطری برای همه باشد، گفت: به آتش سوزی ساختمان پلاسکو در تهران بنگرید، همه امکانات تهران و شهرهای اقماری به مدت یک هفته برای آواربرداری بسیج شدند در حالی که تنها یک بخش بسیار اندک از تهران دچار بحران شده بود حال اگر تهران و البرز بلرزد و هزاران پلاسکو آوار شود به راستی شاهد وقوع چه خطراتی خواهیم بود؟ اینکه برخی ساختمان های تازه ساخت به ویژه مراکز دولتی و بیمارستانها در زمان بحران بحران ساز شوند به راستی مصداق قوز بالای قوز است.

 

این مسئول شهری از توسعه شریان های ارتباطی به عنوان ضرورتی مهم در مسیر مدیریت بحران یاد کرد و بیان داشت: یکی از تهدیدهای جدی ما ترافیک است که در زمان بحران تشدید می شود و با وضع چنینی نمی توان به تخلیه اضطراری یا خروج آسان و ایمن مردم از نقطه خطر امیدوار بود و انتظار می رود که در ساخت کمربندی ها و توسعه راههای ارتباطی دقت نظر بیشتری داشته باشیم و همچنین امکانات امداد و نجات را به صورت محلی و میدانی نیز بسیج نماییم.


فراهم کردن زیرساخت ها به صورت کارشناسی، مبنای توسعه فضای سبز شهری باشد

به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، فرج اله ایلیات در چهارمین مرحله از طرح بهبود نگهداشت شهر کرج گفت: فضای سبز و پارک های شهری با داشتن نقش اجتماعی موجب یکپارچگی همچنین حفظ آرامش شهروندی می شوند. بر همین اساس توسعه آن به صورت هدفمند و کارشناسی شده باشد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه فضای سبز شاخصی برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندی و توسعه جامعه محسوب می شود، ضرورت دارد تا کیفیت آن متناسب با استانداردها باشد.

عضو شورای اسلامی شهر کرج در پایان بر ارتقای شاخص های محیطی موثر بر کیفیت زندگی شهروندان در شهر به وسیله توسعه فضای سبز تاکید کرد.


اصلاح آیین نامه تهاتری شهرداری کرج در دستور کار قرار گرفت

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، فرج اله ایلیات اظهار داشت: با توجه به عدم وجود نقدینگی در سالهای اخیر و عدم توانایی شهروندان به پرداخت نقدی بدهی های خود  بابت پروانه ساختمانی، کمیسیون ماده صد و هر بدهی که به شهرداری دارند،  شهرداریها شیوه تامین مالی خود را به پرداخت تهاتری تغییر داده اند و پرداخت بدهی ها به صورت نقدی و تهاتری انجام می شود به این صورت که بخشی از درآمد های شهرداری به صورت نقدی و یکسری نیز به صورت تهاتری پرداخت می شود و مردم به صورت ملک، املاک، زمین و آپارتمان به شهرداری پرداخت می کنند و شهرداری هم این املاک را به بدهکاران خودش پرداخت می کند.
 
وی گفت: در بحث های عمرانی نیز هزینه بخشی از پروژه ها به صورت نقد و در صورت تهاتری، از املاکی که بدهکارانِ شهرداری به صورت تهاتر در اختیار شهرداری قرار داده اند پرداخت می شود، مشکلی که اکنون در حوزه تهاتری وجود دارد، واسطه گری ها یی است که اکنون در سطح شهر شاهد آن هستیم، این معضل برای شهر سبب بوجود آمدن آسیب هایی شده است ونیازمند نظارت شورا و شهرداری است و بعضا واسطه ها میزان تهاتر را تعیین می کنند.
 
این مسئول افزود: ما دنبال این هستیم که آیین نامه تهاتری که زحمات زیادی برای تنظیم آن کشیده شده و مدل خوبی برای تامین مالی شهرداریها بوده را اصلاح کنیم و نظارت شورا و شهرداری را در امورات آن بیشتر کنیم تا متولی این کار خود شهرداری باشد و راهکارهای اداری، حقوقی، درآمدی و وصول مطالبات را در آیین نامه آنقدر شفاف کنیم که شهرداری به عنوان متولی  اصلی قرار گیرد، یعنی کسانی که بدهکار به شهرداری هستند با یک واسطه ای، تهاتر املاک خود را در اختیار شهرداری قرار دهند.
 
وی با بیان اینکه  این رویه سبب می شود کسانی که از شهرداری طلبکار هستند از یک مکانیزمی عبور کنند و مطالبات خود را از شهرداری دریافت نمایند، خاطر نشان شد:  ما به دنبال شفاف سازی در نقل وانتقالات املاکی که به صورت تهاتری در اختیار طلبکاران قرار می گیرد هستیم، قطعا اگر به سمت و سویی که سالیانه یک بخشی از این تهاتر را تبدیل به نقد کنیم برویم، مردم را تشویق خواهیم کرد که با راهکارهای تشویقی برای پرداخت بدهکاری هایشان اقدام نمایند.
 
ایلیات ادامه داد: شرایط حاکم بر جامعه ما به این صورت است که نقدینگی در بین  کسانیکه سرمایه گذاری می کنند پایین آمده و اعلام آمادگی می کنند که به جای پرداخت نقدی، املاک خود را به صورت تهاتر ی واگذار کنند ، در همین راستا اولین جلسه کارگروه بررسی و اصلاح آیین نامه تهاتری تشکیل شد و مقرر گردید تا 15 روز آینده کارگروه هایی در شهرداری تشکیل شود و آیین نامه را مجدد بررسی کنند تا در جلسه بعدی وارد بند های این آیین نامه شویم و مواردی که نیاز است اصلاح کنیم تا از اول سال 97 بتوانیم این آیین نامه را اجرایی نماییم.
 
عضو شورای اسلامی شهر کرج در پایان گفت: کسانیکه بابت ماده صد، صدور پروانه ساختمانی و تغییر کاربری، به شهرداری  بدهکارند و هر گونه بدهی و مطالباتی که شهرداری و مردم از هم دارند شامل این تهاتر می شود و به جای پرداخت نقدی بخشی از املاک آنها که ممکن است به صورت اداری، تجاری و زمین باشد به شهرداری واگذار می شود و شهرداری نیز این املاک را فقط در بخش های تهاتری عمرانی هزینه کند و به پیمانکارانی که بصورت تهاتری کار می کنند دهد.


گزارش هزینه‌های شهرداری کرج ارائه شود

گزارش هزینه‌های شهرداری کرج ارائه شود

شورای شهر

کرج - ارائه نشدن گزارش جامع هزینه‌های شهرداری کرج به شورای شهر و لزوم برخورد با سوءاستفاده کنندگان از بیت‌المال در جلسه شورا مطرح و موردبررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس زارع صبح چهارشنبه در بیست و یکمین جلسه علنی شورای شهر کرج بابیان اینکه مجموعه‌ای در سال ۹۰ در شهرداری کرج تحت عنوان پایگاه خبری مدیریت شهری شکل گرفت تا خبرهای عمومی مدیریت شهری را به عموم مردم و شهروندان اطلاع‌رسانی کند، اظهار کرد: تاکنون ۳۵ هزار خبر توسط این پایگاه منتشر و پنج میلیون بازدیدکننده داشته است.

وی با اشاره به اینکه انحلال و تعطیلی این پایگاه خبری در شهر شایعه شده است، افزود: امیدواریم این مسئله به لحاظ نکات یادشده حقیقت نداشته باشد.

اصغر نصیری شهردار کرج در واکنش به شایعه تعطیلی و انحلال پایگاه خبری شهرداری کرج، گفت: این مبحث حقیقت ندارد، ساماندهی پایگاه خبری انجام‌شده تا این پایگاه و پرتال شهرداری هم‌راستای یکدیگر فعالیت داشته باشند.

رفتگر پاکدست کرجی روانه زندان شد

حسین محمدی در بخش دیگری از جلسه به زندانی شدن رفتگر پاکدست کرجی اشاره کرد و گفت: این رفتگر سه بار کیف‌های حاوی طلا و میلیون‌ها تومان پول نقد را یافته و آن‌ها را بدون هیچ چشم‌داشتی به صاحبانش برگردانده است اما به‌تازگی با شکایت صاحب‌خانه خود روانه زندان شده است.

عضو شورای شهر کرج با تأکید بر اینکه شهردار به این مسئله ورود کرده و در حال رسیدگی به این مشکل است، گفت: انتظار می‌رود شهرداری به این اشخاص خدمات ویژه‌ای ارائه کند.

شهردار کرج در واکنش به موضوع زندانی شدن رفتگر پاکدست کرجی، گفت: این رفتگر به سبب عدم حضور و غیبت‌های مداوم در محل کار خود اخراج اما بعد از مدتی برای بار دیگر مشغول به کارشده بود.

نصیری با اشاره به غیبت دوباره رفتگر در محل کار که به دلیل زندانی شدن اتفاق افتاده بود، گفت: بالا فاصله از شهردار منطقه خواسته شد نسبت به رفع مشکل این نیرو وارد عمل شود که پیرو این مهم فرد خیری با هماهنگی شهرداری نسبت به برطرف کردن مشکل شخص یادشده اقدامات لازم را انجام داده است.

لزوم تشریح شرایط سازمان آتش‌نشانی کرج

رئیس کمیسیون محیط‌زیست شورای شهر کرج در بخش دیگری به وضعیت سازمان آتش‌نشانی اشاره کرد و گفت: شورای شهر به این سازمان دو هفته فرصت داده تا گزارش مکتوب از شرایط موجود و میزان آمادگی این ارگان ارائه کند، امیدواریم این موضوع به‌سرعت در دستور کار قرارگرفته و عملیاتی شود.

فرج‌الله ایلیات دیگر عضو شورای شهر کرج در بخش دیگری با تأکید بر اینکه شهرداری باید هر شش ماه گزارش جامعی از هزینه‌ها ارائه کند که متأسفانه این امر تاکنون برای بررسی بیشتر به شورا ارائه نشده است، افزود: شهردار ظرف یک هفته گزارش یادشده را به شورا ارائه کند.

ایلیات بابیان اینکه ساماندهی ساختار شهرداری در دستور کار قرار دارد که تحقق این امر ارائه خدمات بهتر به شهروندان را میسر می‌سازد، گفت: باید به‌گونه‌ای عمل شود تا شهر در مسیر توسعه قرار گیرد، بایستی اِلمان و عناصر ویژه‌ای برای توسعه پایدار شهری استفاده شود تا شهر شکوفا شده و ارائه خدمات بانشاط بیشتری انجام گیرد.

شهردار کرج در ادامه با تأکید بر اینکه بایستی اسناد اولیه توسعه پایدار شهری فراهم شود، ادامه داد: سعی بر این بوده مجموعه اقدامات با ارکان شورای شهر تطبیق داده شود، حوزه خدمات شهری حوزه‌ای است که همواره موردتوجه مردم بوده است لذا در مقیاس محلات برای بررسی مشکلات شهروندان ورود پیداکرده‌ایم.

احداث مددسرا در کرج برای ساماندهی بی خانمان‌ها

نصیری با اشاره به اینکه بحث سرعت‌گیرهای موجود در شهر که به‌صورت غیراستاندارد جانمایی شده در حال اصلاح است، ادامه داد: ۱۸ پروژه عمرانی اولویت‌دار و مهم کلان‌شهر کرج تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

وی در بخش دیگری به وضعیت پروژه مهم قطار شهری کرج اشاره کرد و گفت: فردا جلسه‌ای پیرو این پروژه برگزار خواهد شد که امیدواریم این جلسه منجر به نتایج خوب و مطلوبی شود.

شهردار کرج با تأکید بر اینکه چالش‌های فرهنگی شهر آزاردهنده است ازاین‌رو سعی شده هماهنگی و همفکری جامعی ایجاد شود تا اقدامات فرهنگی اثربخش باشد، گفت: در خصوص ساماندهی افراد بی‌خانمان وارد عمل شده‌ایم؛ ایجاد مدد سرای متعدد برای ساماندهی این مهم در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره مسائل مطرح‌شده در جلسه قبل شورای شهر کرج مبنی بر مشکلات موجود کارکنان شهرداری در خصوص بیمه تکمیلی، گفت: با بررسی‌های انجام‌گرفته به این نتیجه رسیدیم مناقصه این امر در حالی انجام‌گرفته که پیمانکار بعد از مدتی متوجه شده قیمت واقعی نبوده و دچار ضرر و زیان می‌شوند.

نصیری اضافه کرد: این مقوله سبب شد پیمانکار راغب به ادامه کار نباشد و با توجه به اینکه در قرارداد منعقدشده امکان افزایش قیمت نبود، مجبور به فسخ قرارداد شدیم و با بیمه دولتی در حال انعقاد قرارداد هستیم.

شهرداری کرج نسبت به توزیع عادلانه رپرتاژ آگهی‌ها عدالت را رعایت کندرئیس شورای شهر کرج نیز در ادامه با تذکری به شهرداری، گفت: سازمان‌ها و مناطق شهرداری در ارتباط با ارائه رپرتاژ به رسانه‌های مختلف به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که عدالت توزیع رعایت نمی‌شود لذا درخواست ورود شهردار نسبت به این موضوع رادارم تا با هرگونه سوءاستفاده نسبت به استفاده از امکانات بیت‌المال برخورد شود.

رئیس کمیسیون محیط‌زیست شورای شهر کرج نیز در بخش دیگری از این جلسه علنی با اشاره به اینکه پنجمین جلسه کمیسیون محیط‌زیست تشکیل و گزارشی توسط همکاران در دانشکده منابع طبیعی پیرو تهیه طرح سیاهه انتشار منابع آلاینده استان ارائه شد، افزود: ۶۸ درصد منابع آلودگی هوای شهر کرج شامل ترافیک درون‌شهری و برون‌شهری است.

وی با اشاره به اینکه اتوبان تهران_کرج_قزوین بیش از  ۱۵ درصد سهم آلودگی کرج را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: سهم تاکسی‌ها و اتوبوس‌های واحد در خصوص آلودگی هوا حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد است.

طرح جامع مدیریت کیفیت هوا توسط شهرداری کرج تهیه شود

عضو شورای شهر کرج با تأکید بر اینکه عمده اتوبوس‌های شهر کرج فرسوده هستند، ادامه داد: متأسفانه ۱۰ درصد تاکسی‌های کلان‌شهر کرج به سن فرسودگی رسیده‌اند.

وی با اشاره به اینکه سال ۹۳ در خصوص کنترل آلودگی هوا در کلان‌شهرها برنامه‌ای تهیه و به استانداری‌ها ابلاغ‌شده است، گفت: شهرداری در خصوص کاهش آلودگی هوا اقدام شاخصی نداشته است از طرفی باید به این نکته نیز اشاره کرد که بخشی از آلودگی‌های هوا به سیستم غیراستاندارد منابع سوخت تجاری و خانگی است.

محمدی بابیان اینکه شهرداری بایستی به موضوع کاهش و کنترل آلودگی هوا توجه بیشتری داشته باشد، عنوان کرد: باید طرح جامع مدیریت کیفیت هوا توسط شهرداری تهیه شود، این طرح فرآیندی بسته و دوار است که از تهیه سیاهه انتشار آغاز می‌شود.


تردد کامیون‌های روباز حمل زباله در کیانمهر/ شهروندان ناراضی هستند

تردد کامیون‌های روباز حمل زباله در کیانمهر/ شهروندان ناراضی هستند

بر فراز زباله

کرج - تردد کامیون‌های روباز حمل زباله در کیانمهر که دغدغه جدی ساکنان بوده و نارضایتی آن‌ها را به دنبال داشته، موضوعی بود که در جلسه شورای شهر مطرح و موردبررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد نبیونی در هجدهمین جلسه شورای شهر کرج که صبح یکشنبه برگزار شد در نطق پیش از دستور به بازدید از منطقه ۱۲ اشاره کرد و گفت: احداث تقاطع جاده قزالحصار و بلوار امیرکبیر که برای عابران پیاده مشکلاتی ایجاد می‌کند، نبود پل‌های عابر پیاده و نگرانی خانواده‌ها برای عبور و مرور فرزندانشان ازجمله مسائلی بود که در این بازدید از سوی ساکنان مطرح شد.

رئیس شورای شهر کرج کمبود فضای سبز، امکانات تفریحی و ورزشی را ازجمله مسائل اساسی این منطقه بیان کرد و گفت: با توجه به جمعیت قابل‌توجه این منطقه کمبود مراکز مذهبی و مسجد ازجمله موارد مطرح‌شده توسط ساکنان کیانمهر بود، متأسفانه در حال حاضر تنها یک مسجد فعال در این منطقه وجود دارد.

نبیونی اعلام کرد: نحوه تردد کامیون‌های حمل زباله در این منطقه به دلیل روباز بودن نگرانی و دغدغه‌های جدی را برای ساکنان به وجود آورده است؛ از طرفی باید این امر نیز موردتوجه قرار گیرد که تکمیل پروژه نهر «سیاه جوب» ازجمله درخواست‌های شهروندان است که باید هر چه سریع‌تر پیگیری شود.

نبیونی پیرو تشریح مسائل و معضلات موجود در منطقه کیانمهر، گفت: از شهردار کلان‌شهر کرج درخواست می‌شود توجه ویژه‌ای به موضوعات و مسائل یادشده در خصوص مشکلات ساکنان کیانمهر داشته و نسبت به برطرف کردن این مشکلات وارد عمل شود.

بیش از ۹۹ درصد پروانه‌های ساختمانی صادرشده در کلان‌شهر کرج عملیاتی نشده استاحد رسولی دیگر عضو شورای شهر کرج در بخش دیگری با اعلام اینکه متاسقانه تاکنون بیش از ۹۹ درصد پروانه‌های ساختمانی صادرشده در کلان‌شهر کرج عملیاتی نشده است، گفت: باید این مشکل برطرف شود، توجه به این مقوله مهم امری ضروری و حیاتی است.

وی گفت: تا چه زمانی بایستی در شهر صاحب پرونده‌هایی شویم که ارزشی برای شهرداری ندارد، متأسفانه ۹۰ درصد ضوابط شهری کرج به سبب موضوع دو نقشه‌ای زیر سؤال رفته و اجرایی نمی‌شود.

در بررسی مصوبات کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر کرج لایحه‌ای از شهرداری در ارتباط با پروژه جدول‌گذاری و آسفالت شهرک ایثار و در کنار آن احداث یک معبر جدید با افزایش ردیف اعتباری تا سقف ۲۱ میلیارد ریال به‌صورت تهاتر و به همین میزان اختصاص بودجه از ردیف تملکات شهرداری منطقه دو مطرح شد که درنهایت مصوبه کمیسیون عمران که با آن مخالفت شده بود، به تصویب رسید.

یدالله احمدی پرگو معاون معماری شهرسازی شهرداری کرج با اشاره به اینکه در جنوب شهرک بنفشه واحدهای مسکونی برای خانواده‌های شهدا در مجاورت خط راه‌آهن ایجادشده است که جدول‌گذاری و آسفالت خیابان‌ها انجام‌شده است، گفت: اما برای ایجاد یک معبر ۳۵ متری با توجه به اینکه اعتبار آن منظور نشده است نیاز به‌ردیف اعتباری ۲۱ میلیارد ریالی است چراکه این میزان بودجه در بودجه ۹۶ شهرداری کرج در نظر گرفته‌شده بود.

تشکیل مجموعه بازآفرینی بافت‌های فرسوده تپه «مرادآب» پیشنهاد شده استمهدی حاجی قاسمی دبیر شورای اسلامی شهر کرج در مخالفت با این لایحه با اشاره به اینکه اقدامات اجرایی مهم‌تری برای رسیدگی در این منطقه وجود دارد؛ افزود: طی بازدیدی که از منطقه دو شهرداری کرج داشتیم متوجه شدیم که مشکلات نزدیکی راه‌آهن شیخ‌آباد به زندگی شهری مردم اولویت بیشتری دارد که بهتر است این ردیف اعتباری بدین منظور هزینه شود.

اما در ادامه جلسه علنی شورا طرح ساماندهی تپه «مراد آب» از دیگر مسائل مطرح‌شده بود که توسط اعضا موردبررسی قرار گرفت.

احد رسولی رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر کرج دراین‌باره گفت: تشکیل مجموعه بازآفرینی بافت‌های فرسوده تپه مرادآب پیشنهادشده است و بنا شد طی جلسه‌ای به بحث و بررسی در این خصوص بپردازیم.

رسولی با اعلام اینکه طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده بنا است دفاتر بازسازی بافت‌های فرسوده در رابطه با این پروژه راه‌اندازی شود، تصریح کرد: این پروژه برای کمیسیون عمران و سرمایه‌گذاری ابهاماتی دارد که باید این ابهامات بررسی و برطرف شود بدون شک تا زمانی که ابهامات طرح برطرف نشود امکان ورود به این مهم وجود ندارد.

فرج‌الله ایلیات عضو شورای شهر کرج نیز در این خصوص با اشاره به اینکه هیچ معبری در پروژه بزرگ ساماندهی تپه مرادآب وجود ندارد، تأکید کرد: بایستی هر چه سریع‌تر معابر لازم و اساسی برای تپه مرادآب ایجاد شود تا زیرساخت‌ها ضروری در خصوص سرمایه‌گذاری با سرعت بیشتری نسبت به گذشته محقق شود.

ساماندهی تپه مرادآب شاید وقتی دیگر

وی با تأکید بر اینکه معابر لازم باید تا یک سال آینده راه‌اندازی و ایجاد شود، تأکید کرد: اگر تحقق این مهم به بودجه متمم نیاز دارد باید در بودجه سال بعد پیش‌بینی و جذابیتی برای سرمایه‌گذاری ایجاد شود.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری کرج در واکنش به نظرات ایلیات در خصوص معابر اصلی منطقه اسلام‌آباد که تپه مرادآب در آنجا مستقر است، گفت: بحث اجرای معابر و شبکه‌های اصلی تپه مرادآب پیش‌بینی‌شده و در طرح در آستانه شروع شدن است.

محمدحسین خلیلی اردکانی دیگر عضو شورای شهر کرج نیز دراین‌باره گفت: تپه مرادآب به‌عنوان نگینی در شهر مطرح است، طی ۱۵ سال گذشته تاکنون تحولات اساسی در این بخش صورت نگرفته درحالی‌که این منطقه از ظرفیت بالایی برخوردار است.

حسین محمدی رئیس کمیسیون محیط‌زیست شورای شهر کرج با اشاره به مشکلات موجود در حوزه شهرسازی، منظر حمل‌ونقل همچنین ترافیک در کلان‌شهر کرج، ادامه داد: باید این بررسی و رفع مسائل یادشده به شهرداری کرج تفویض شود.


ایلیات پیشنهاد کرد؛ تشکیل واحد متولی امور تهاتری در معاونت مالی و اقتصادی شهرداری کرج

 

عضو شورای اسلامی شهر کرج خواستار تشکیل واحد متولی امور تهاتری در معاونت مالی و اقتصادی شهرداری این کلانشهر شد.

به گزارش اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کرج، فرج اله ایلیات دقایقی قبل در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه واسطه گری ها در حوزه قراردادهای تهاتری باید کاهش یابد و نیازمند ارتقاء شفافیت هستیم، بیان داشت: سالم سازی و ایجاد فضای رقابتی در برگزاری مناقصات و استفاده از پیمانکاران توانمند به بهبود شرایط کمک شایانی می کند و اعتماد عمومی به شهرداری را بهبود می بخشد.
 
وی با بیان اینکه تهاتر یکی از ابزارهای قانونی برای وصول مطالبات شهرداری کرج می باشد، بیان داشت: البته ما راهکارهای متنوعی را در این حوزه پیش بینی کرده ایم؛ اول آنکه شخص بدهکار با پرداخت نقدی مبلغ از تخفیف 23 درصدی بهره مند شود یا از بانک شهر وام بدون سود با بازپرداخت 24 ماهه دریافت کند یا در نهایت به تهاتر تن دهد.
 
وکیل مردم در شورای پنجم کرج با تاکید بر اینکه آیین نامه تهاتری نیازمند بررسی و تجدید نظر است، عنوان کرد: باید بستری فراهم شود تا مودیان با اعتماد کامل به شهرداری کرج و در فضایی آمیخته به شفافیت وارد معاملات تهاتری شوند و باید اطمینان حاصل کنیم که حقی از احدی ضایع نمی شود.
 
ایلیات در بخش دیگری از سخنانش با اذعان بر اینکه دستیابی به شیوه معقول و استاندارد در بحث معاملات تهاتری نیازمند بررسی الگوهای موفق سایر شهرها و بهره مندی از دیدگاه کارشناسان و صاحب نظران می باشد، عنوان کرد: شورای پنجم کرج با توجه به حساسیت ویژه موضوع از آمادگی لازم برای تشکیل کارگروه تخصصی و بررسی بند به بند آیین نامه موجود برخوردار است.


شهرداری کرج درباره چک‌های بی‌محل توضیح دهد

شهرداری کرج درباره چک‌های بی‌محل توضیح دهد

شورای شهر - کراپ‌شده

کرج - اعضای شورای شهر خواستار شفاف‌سازی شهرداری کرج در خصوص صدور چک‌های بی‌محل شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی حاجی قاسمی در دهمین جلسه شورای شهر کرج که صبح یکشنبه برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن سال تحصیلی جدید بررسی وضعیت سرویس مدارس را ضروری برشمرد و اظهار کرد: روند بررسی نحوه اجرایی شدن مقوله مهم سرویس مدارس در سنوات گذشته اوایل تیرماه هرسال انجام می‌شد.

عضو شورای شهر کرج بابیان اینکه رسیدگی به این موضوع سال گذشته توسط سازمان همیاری‌ها انجام شد که عملکرد آن‌ها اعتراضات مردمی را به دنبال داشت، گفت: از پانزدهم شهریورماه سال جاری سازمان حمل‌ونقل مسافر عهده‌دار سرویس مدارس شده است.

حاجی قاسمی گفت: قیمت‌گذاری و نحوه عملکرد سرویس مدارس باید پیش از شروع سال تحصیلی موردتوجه قرار گیرد تا شاهد اتفاقات ناخوشایند نباشیم.

ادامه جلسه مباحثی از قبیل صدور چک‌های بی‌محل، تسویه‌حساب‌های شخصی، به‌کارگیری بازنشستگان در بدنه شهرداری کرج مطرح و موردبررسی قرار گرفت؛ اکبر سلیم نژاد بابیان اینکه هرگونه تغییر و تحول انجام‌شده در شهرداری بدون اطلاع اعضای شورا بوده است، گفت: تسویه‌حساب‌های صورت گرفته به‌صورت شخصی بوده و مسئولیت آن بر عهده سرپرست شهرداری کرج است.

شهرداری کرج در خصوص چک‌های بی محل شفاف سازی کند

عضو شورای شهر کرج افزود: به استناد تبصره ۲ قانون، به‌کارگیری بازنشستگان در شهرداری ممنوع است، دستگاه‌هایی که نیازمند به اخذ خدمات بازنشستگان با مدرک کارشناسی هستند، می‌توانند به‌صورت ساعتی حقوق این افراد را پرداخت کنند در غیر این صورت هرگونه پرداختی خارج از موارد مطرح‌شده تصرف در اموال دولتی و جرم محسوب خواهد شد.

همچنین احد رسولی عضو شورای شهر کرج بابیان اینکه طی دو هفته گذشته مسئولان شهرداری به دلیل صدور چک‌های بی‌محل در جلسات شورا حاضر نشده‌اند، ادامه داد: صدور چک بی‌محل غیرقانونی است که باید در این خصوص بررسی‌های لازم توسط مشاوران حقوقی انجام شود.

سلیم نژاد در خصوص صدور چک‌های بی‌محل توسط شهرداری کرج، تأکید کرد: شهردار کرج اعلام کرده ۲۸ میلیارد تومان چک پشت باجه‌ای داریم؛ اگر این مهم صحیح نیست باید شفاف‌سازی در خصوص چک‌های بی‌محل انجام شود.

منصور وحیدی دیگر عضو شورای شهر کرج دراین‌باره گفت: اعتراضات اعضای شورا مبنی بر به‌کارگیری بازنشستگان و صدور چک‌های بلامحل ازجمله نکاتی است که باید موردتوجه قرار گیرد، شهردار کرج باید از اقدامات حاشیه‌ساز دوری کند.

نقدهای اعضا به نمایشگاه کتاب

اما ادامه جلسه به بررسی مصوبات کمیسیون فرهنگی شورا اختصاص داشت؛ سلیم نژاد در این خصوص گفت: مشارکت در نمایشگاه کتاب استان مورد تائید اعضای شورای شهر قرار گرفت، در جلسات مرتبط با این امر سهم شهرداری باید مشخص و طبق مصوبه شورا انجام شود.

سید علی‌اکبر میر وکیلی معاون فرهنگی شهرداری کرج با اشاره به اینکه طبق بیانات مدیرکل ارشاد البرز مجموع هزینه‌های نمایشگاه کتاب ۴۰۰ میلیون تومان بوده است، افزود: مدیرکل ارشاد استان درخواست پرداخت مبلغی بالغ‌بر ۲۰۰ میلیون تومان را مطرح کرد که تصمیم بر آن شد مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان توسط شهرداری در قالب بُن، هزینه برگزاری جشن و هدایای اعطایی به فرهیختگان پرداخت شود.

وی بابیان اینکه سال گذشته هیچ هزینه‌ای از سوی مدیریت شهری به نمایشگاه کتاب اختصاص نیافت، تنها در مورد آسفالت محوطه برگزاری نمایشگاه و خدماتی این‌چنینی با اداره کل ارشاد البرز مشارکت داشته‌ایم.

فرج اله ایلیات نیز دراین‌باره گفت: اگر بنا باشد این اقدام از سوی مدیریت شهری انجام شود سال آتی نیز این فرایند ادامه پیدا می‌کند چرا پیش از برگزاری نمایشگاه این درخواست به دست اعضای شورای شهر کرج نرسیده است.

عضو شورای شهر کرج افزود: سال‌های گذشته نیز این درخواست مطرح نشده، برای این موارد باید لایحه دوفوریتی ابتدا به صحن شورا ارسال و در ادامه برای آن تصمیم‌گیری شود.

در ادامه بعد از اعلام نظر اعضای شورای شهر کرج مقرر شد هرگونه تصمیم‌گیری دراین‌باره به جلسات بعد و با حضور سرپرست شهرداری موکول شود.

پرداخت مبالغی خارج از قانون به این تعداد هیئت‌های مذهبی شهرداری را به تعطیلی می‌کشاندیکی دیگر از مباحث مطرح‌شده در صحن علنی شورا اختصاص سه هزار مترمربع از اراضی کشاورزی صوفی‌آباد خیابان قلم در منطقه شاهین ویلا به هیئت رزمندگان فاطمیون بود که در کمیسیون فرهنگی شورا به تصویب اعضای شورای شهر کرج نرسیده بود.

معاون فرهنگی شهردار کرج بابیان اینکه مبلغی بالغ‌بر ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار سالیانه این نهاد است، افزود: با توجه به اینکه شهرداری در بحران مالی قرار دارد لذا بخشش اموال منقول و غیرمنقول به دیگر نهادها صحیح نیست چراکه این هیئت با تکیه‌بر اعتبار سالیانه خود قادر است هزینه‌های خود را تأمین کند.

سلیم نژاد نیز با اشاره به اینکه دو هزار هیئت مذهبی در سطح شهر فعالیت می‌کنند، گفت: پرداخت مبالغی خارج از خطوط قانون به این تعداد هیئت‌ها شهرداری را به تعطیلی می‌کشاند.

عضو شورای شهر کرج با اشاره به اینکه با بدهی‌های موجود حقوق کارمندان به‌سختی پرداخت می‌شود، گفت: با این تفاسیر اعتبارات تنها در چارچوب قانون پرداخت خواهد شد، شهرداری باید ردیف قانونی برای پرداخت اعتبار در این خصوص داشته باشد.

معاون فرهنگی شهرداری کرج گفت: سال گذشته ۴۵۳ میلیون تومان از حوزه اعتبارات فرهنگی و  ۶۸ میلیون از ردیف خدمات شهرداری برای اربعین هزینه شده است.

میر وکیلی گفت: سال گذشته اعتباری بالغ‌بر یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به‌منظور مشارکت در سیاه‌پوش کردن شهر، مشارکت با ارگان‌ها برای برپایی مراسم عزاداری، مشارکت در همایش‌هایی چون شیرخوارگان حسینی، عاشوراییان، برپایی ایستگاه صلواتی، تئاترهای مذهبی و غیره هزینه شده است.

فعالیت برخی هیئت‌های مذهبی خیابانی باعث نادیده گرفتن حقوق شهروندان می‌شودعباس زارع در این خصوص گفت: همه عاشورایی هستیم و به محرم و امام حسین (ع) اعتقادداریم، دستگاه‌های چون شهرداری، ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی باید سنت حسنه پیشین در خصوص عزاداری حسینی را ترویج داده و با ارائه سرویس‌های دیگری در این مسیر وارد عمل شوند.

عضو شورای شهر کرج افزایش ضریب ایمنی هیئت‌های مذهبی را حائز اهمیت برشمرد و افزود: خدمات باید موجب افزایش کیفیت هیئت‌های مذهبی در این ایام شود، در حوزه هیئت‌های خیابانی به‌گونه‌ای به حقوق برخی شهروندان تعرض می‌شود که گاه موردتوجه علما واقع می‌شود.

وی نبود یک حسینیه رسمی و بزرگ برای کلان‌شهر کرج را یکی از مهم‌ترین مشکلات این منطقه دانست و گفت: برخی اقدامات فرهنگ حسینی را ترویج نمی‌دهد؛ باید ریشه‌ای در این حوزه وارد عمل شد و سرمایه‌گذاری کرد.

با پایان بحث در خصوص هیئت‌های مذهبی، این لایحه از دستور جلسه شورای شهر کرج خارج شد.


با اتمام شمارش آرا؛ اسامی اعضای شورای شهر کرج اعلام شد

کرج - سرپرست فرمانداری کرج اسامی اعضای پنجمین دوره شورای شهر کرج را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرمانداری کرج، علی قنبر زمانی نتایج شمارش ۵۰۹ صندوق رأی از مجموع ۵۲۰ صندوق رأی شهر کرج را اعلام کرد.

گفتنی است؛ تعداد اعضای اصلی شورای شهر کرج سیزده نفر است

۲۲ نفر اول فهرست به ترتیب عبارت‌اند از:

۱ - آقای عباس زارع  با ۸۱۹۸۲ رأی

۲ - آقای محمدحسین خلیلی اردکانی با ۶۲۴۲۸ رأی

۳ - آقای مهدی حاجی قاسمی با ۵۶۶۱۸ رأی

۴ - آقای منصور وحیدی با ۵۵۳۲۸ رأی

۵ – آقای غدیر مهدوی کلیشمی با ۵۵۲۳۹ رأی

۶ -  آقای احد رسولی با ۵۳۶۴۳ رأی

۷ – آقای اکبر سلیم نژاد با ۵۳۱۳۹ رأی

۸ – آقای حسین محمدی با ۵۱۱۰۵ رأی

۹ – خانم سارا دشت گرد با ۵۰۷۳۹ رأی

۱۰-  آقای محمد نبیونی با ۵۰۷۱۰ رأی

۱۱ -  خانم فریده بزنی با ۵۰۵۹۳ رأی

۱۲ – آقای رحیم خستو با ۴۹۳۶۸ رأی

۱۳ - آقای فرج‌اله ایلیات با ۴۸۳۱۳ رأی

۱۴ – آقای محمدکاظم تفته با ۴۵۶۸۴ رأی

۱۵ – آقای مصطفی سعیدی سیرایی با ۴۳۰۶۳ رأی

۱۶ – خانم مریم قهرمانی صارم با ۳۸۸۷۶ رأی

۱۷- آقای میر ابراهیم صدیق با ۳۳۳۲۳ رأی 

۱۸- خانم فاطمه اسکندری با ۳۲۹۹۶ رأی

۱۹-  آقای علی حاج کاظم با ۲۹۸۰۸ رأی

۲۰- آقای غفور قاسم پور ۲۷۳۱۱  رأی        

۲۱-  آقای قربان کوهستانی با ۲۶۲۹۰ رأی

۲۲-  آقای امیرحسام عباسی  با ۲۵۲۸۸ رأی


منتخب شورای شهر کرج مطرح کرد: شورا خاستگاه همدلی و وحدت است/قدردانی از حماسه حضور

کرج - منتخب مردم کرج در پنجمین دوره شورای شهر کرج با قدردانی از حماسه حضور، گفت: شورا خاستگاه همدلی و وحدت است و به طور قطع این فضا منتج به توسعه و آبادانی شهر می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرج اله ایلیات اظهار کرد: مردم شریف کرج روز جمعه همچون ادوار گذشته با حضور پرشور و آگاهانه پای صندوق های رای رفنتد و منتخبان خود را با رای قاطع راهی پارلمان شهری کردند.

وی با قدردانی از تمام گروه ها و نخبگان شهری ادامه داد: بی شک ایجاد فضای پرنشاط برای خلق این حماسه مرهون دلسوزی گروه ها، احزاب و نخبگان شهری است.

این منتخب مردم در شورای شهر کرج در ادامه با اشاره به خاستگاه و ماهیت شورای شهر این پارلمان را محلی برای وحدت و همدلی جهت توسعه شهر دانست و افزود: به طور قطع منتخبان مردم در این پارلمان محلی به ایفای نقش سازنده در راستای اهداف توسع ای با وحدت و یکدلی خواهند پرداخت.

ایلیات در پاسخ به این پرسش مبنی بر کسب اکثریت آرا از سوی کاندیداهای لیست امید، بیان کرد: در مجموع منتخبان مردم فارغ از جریانات سیاسی متحد و یکپارچه برای توسعه همه جانبه شهر تلاش خواهندکرد.

نام بنده در هیچ لیست اصلاح طلبی نبوده است

وی افزود: اینجانب به طور رسمی فقط مورد حمایت حزب اعتدال و توسعه و حزب ایثارگران قانون اساسی قرار گرفته و در هیچ لیست مرتبط با اصلاح طلبان حضور نداشته و متاسفانه در روزهای نزدیک به انتخابات شاهد طرح نام بنده در یک لیست مدعی اصلاح طلبی بدون اجازه و هماهنگی بودیم که موجب ایجاد سوءتفاهم های فراوانی شد.

وی با بیان اینکه بنده ضمن احترام به تمام گروه ها، جریان ها و احزاب سیاسی که تحت لوای پرچم مقدس جمهوری اسلامی فعالیت می کنند و با انتشار لیست ها و ایجاد ائتلاف های مختلف سعی در افزایش مشارکت در انتخابات داشتند صراحتا اعلام می کنم که کاندیدای حزب اعتدال و توسعه و ایثارگران قانون اساسی در استان البرز بودم و با این عنوان نیز در انتخابات شرکت کردم.

ایلیات عنوان کرد: من در انتخابات به صورت مستقل وارد شدم اما اکنون خود را همراه با جریان کلی اصلاح طلبان شورا می دانم و معتقدم همه ما منتخبان مردم که با جلب اعتماد عمومی وارد این عرصه شده ایم باید همدل و همفکر برای رفاه شهروندان گام برداریم چرا که ماهیت شورا سیاسی نیست و محلی برای خدمت رسانی و ایجاد رفاه شهروندی است.

ایلیات گفت: با این حضور پرشور و رای معنادار مردم کرج باید از این پس به فکر اصلاح امور شهر باشیم و قطعا اینجانب نیز همراه با دیگر منتخبان مردم کرج در شورای شهر این اهداف را پیگیری خواهم کرد.


شورا خاستگاه همدلی و وحدت است/قدردانی از حماسه حضور

شورا خاستگاه همدلی و وحدت است/قدردانی از حماسه حضور

فرج الله ایلیات - چپ‌گرد - کراپ‌شده

کرج - منتخب مردم کرج در پنجمین دوره شورای شهر کرج با قدردانی از حماسه حضور، گفت: شورا خاستگاه همدلی و وحدت است و به طور قطع این فضا منتج به توسعه و آبادانی شهر می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرج اله ایلیات اظهار کرد: مردم شریف کرج روز جمعه همچون ادوار گذشته با حضور پرشور و آگاهانه پای صندوق های رای رفنتد و منتخبان خود را با رای قاطع راهی پارلمان شهری کردند.

وی با قدردانی از تمام گروه ها و نخبگان شهری ادامه داد: بی شک ایجاد فضای پرنشاط برای خلق این حماسه مرهون دلسوزی گروه ها، احزاب و نخبگان شهری است.

این منتخب مردم در شورای شهر کرج در ادامه با اشاره به خاستگاه و ماهیت شورای شهر این پارلمان را محلی برای وحدت و همدلی جهت توسعه شهر دانست و افزود: به طور قطع منتخبان مردم در این پارلمان محلی به ایفای نقش سازنده در راستای اهداف توسع ای با وحدت و یکدلی خواهند پرداخت.

ایلیات در پاسخ به این پرسش مبنی بر کسب اکثریت آرا از سوی کاندیداهای لیست امید، بیان کرد: در مجموع منتخبان مردم فارغ از جریانات سیاسی متحد و یکپارچه برای توسعه همه جانبه شهر تلاش خواهندکرد.

نام بنده در هیچ لیست اصلاح طلبی نبوده است

وی افزود: اینجانب به طور رسمی فقط مورد حمایت حزب اعتدال و توسعه و حزب ایثارگران قانون اساسی قرار گرفته و در هیچ لیست مرتبط با اصلاح طلبان حضور نداشته و متاسفانه در روزهای نزدیک به انتخابات شاهد طرح نام بنده در یک لیست مدعی اصلاح طلبی بدون اجازه و هماهنگی بودیم که موجب ایجاد سوءتفاهم های فراوانی شد.

وی با بیان اینکه بنده ضمن احترام به تمام گروه ها، جریان ها و احزاب سیاسی که تحت لوای پرچم مقدس جمهوری اسلامی فعالیت می کنند و با انتشار لیست ها و ایجاد ائتلاف های مختلف سعی در افزایش مشارکت در انتخابات داشتند صراحتا اعلام می کنم که کاندیدای حزب اعتدال و توسعه و ایثارگران قانون اساسی در استان البرز بودم و با این عنوان نیز در انتخابات شرکت کردم.

ایلیات عنوان کرد: من در انتخابات به صورت مستقل وارد شدم اما اکنون خود را همراه با جریان کلی اصلاح طلبان شورا می دانم و معتقدم همه ما منتخبان مردم که با جلب اعتماد عمومی وارد این عرصه شده ایم باید همدل و همفکر برای رفاه شهروندان گام برداریم چرا که ماهیت شورا سیاسی نیست و محلی برای خدمت رسانی و ایجاد رفاه شهروندی است.

ایلیات گفت: با این حضور پرشور و رای معنادار مردم کرج باید از این پس به فکر اصلاح امور شهر باشیم و قطعا اینجانب نیز همراه با دیگر منتخبان مردم کرج در شورای شهر این اهداف را پیگیری خواهم کرد.


مشاور شهردار کرج: عملکرد آگاهانه روابط عمومی‌ها منجر به تحقق حقوق شهروندی می‌شود

کرج - مشاور شهردار کرج عملکرد آگاهانه روابط عمومی ها را منجر به تحقق حقوق شهروندی دانست.

فرج اله ایلیات در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به روز بیست و هفتم اردیبهشت و نامگذاری آن به عنوان روز ارتباطات و روابط عمومی به فعالان این عرصه تبریک گفت و اظهار کرد: برای حیات و پویایی روابط عمومی ها باید قائل به مدیریت تخصصی، دانشی و ارزشی با عملکردی آگاهانه بود.

مشاور شهردار کرج به ارتباطات موثر شهروندی و روابط عمومی سازمان های مختلف اشاره کرد و گفت: باید در حوزه ارتباط با مردم و همچنین رسانه ها از سوی روابط عمومی ها برنامه ریزی های مدونی انجام شود با انجام این مهم اهداف سازمان منعکس می شود.

ایلیات با اشاره به آئین نامه های موجود در خصوص نحوه عملکرد روابط عمومی ها، گفت: اجرای سیاست‌های اطلاع‌رسانی، همکاری با رسانه‌های جمعی برای انعکاس مناسب عملکردهای بخش‌های مختلف، پاسخگویی به ابهام‌ها، تهیه و اجرای طرح‌های تبلیغاتی، اجرای مناسب مراسم و مناسبت‌ها، ایجاد حسن رابطه بین کارکنان و مسئولان دستگاه مربوط از طریق برگزاری جلسات داخلی، نظارت بر انتشارات و نشریات دستگاه، مدیریت پایگاه‌های اطلاع رسانی الکترونیک و افکارسنجی عمومی از وظایف فعالان در عرصه روابط عمومی است.

این کارشناس ارشد مدیریت با اشاره به گسترش رسانه‌ها و افزایش سطح سواد مردم طی سال های اخیر، گفت: شاهد افزایش مطالبات شهروندان از شهرداری‌ها هستیم و تحقق این مطالبات نیازمند اطلاع‌رسانی دقیق از سوی روابط عمومی شهرداری‌ها است.

ایلیات تاکید کرد: وظیفه روابط عمومی ها و رسانه ها آشنایی مردم با قوانین و مقررات است در این صورت می توان شاهد تحقق حقوق شهروندی باشیم.

مشاور شهردار کرج در بخش دیگری هدف اصلی روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شهرداری را انجام مجموعه‌ای از اقدامات و تلاش‌های آگاهانه، ‏سنجیده و برنامه‌ریزی شده به منظور جلب مشارکت عمومی دانست و گفت: استقراء و کسب تفاهم متقابل میان شهرداری و شهروندان و انعکاس اخبار شهری یکی دیگر از وظایف مهم روابط عمومی شهرداری ها است.


عملکرد آگاهانه روابط عمومی‌ها منجر به تحقق حقوق شهروندی می‌شود

عملکرد آگاهانه روابط عمومی‌ها منجر به تحقق حقوق شهروندی می‌شود

فرج الله ایلیات

کرج - مشاور شهردار کرج عملکرد آگاهانه روابط عمومی ها را منجر به تحقق حقوق شهروندی دانست.

فرج اله ایلیات در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به روز بیست و هفتم اردیبهشت و نامگذاری آن به عنوان روز ارتباطات و روابط عمومی به فعالان این عرصه تبریک گفت و اظهار کرد: برای حیات و پویایی روابط عمومی ها باید قائل به مدیریت تخصصی، دانشی و ارزشی با عملکردی آگاهانه بود.

مشاور شهردار کرج به ارتباطات موثر شهروندی و روابط عمومی سازمان های مختلف اشاره کرد و گفت: باید در حوزه ارتباط با مردم و همچنین رسانه ها از سوی روابط عمومی ها برنامه ریزی های مدونی انجام شود با انجام این مهم اهداف سازمان منعکس می شود.

ایلیات با اشاره به آئین نامه های موجود در خصوص نحوه عملکرد روابط عمومی ها، گفت: اجرای سیاست‌های اطلاع‌رسانی، همکاری با رسانه‌های جمعی برای انعکاس مناسب عملکردهای بخش‌های مختلف، پاسخگویی به ابهام‌ها، تهیه و اجرای طرح‌های تبلیغاتی، اجرای مناسب مراسم و مناسبت‌ها، ایجاد حسن رابطه بین کارکنان و مسئولان دستگاه مربوط از طریق برگزاری جلسات داخلی، نظارت بر انتشارات و نشریات دستگاه، مدیریت پایگاه‌های اطلاع رسانی الکترونیک و افکارسنجی عمومی از وظایف فعالان در عرصه روابط عمومی است.

این کارشناس ارشد مدیریت با اشاره به گسترش رسانه‌ها و افزایش سطح سواد مردم طی سال های اخیر، گفت: شاهد افزایش مطالبات شهروندان از شهرداری‌ها هستیم و تحقق این مطالبات نیازمند اطلاع‌رسانی دقیق از سوی روابط عمومی شهرداری‌ها است.

ایلیات تاکید کرد: وظیفه روابط عمومی ها و رسانه ها آشنایی مردم با قوانین و مقررات است در این صورت می توان شاهد تحقق حقوق شهروندی باشیم.

مشاور شهردار کرج در بخش دیگری هدف اصلی روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شهرداری را انجام مجموعه‌ای از اقدامات و تلاش‌های آگاهانه، ‏سنجیده و برنامه‌ریزی شده به منظور جلب مشارکت عمومی دانست و گفت: استقراء و کسب تفاهم متقابل میان شهرداری و شهروندان و انعکاس اخبار شهری یکی دیگر از وظایف مهم روابط عمومی شهرداری ها است.


ایجاد درآمد پایدار برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام ضروری است

ایجاد درآمد پایدار برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام ضروری است

فرج الله ایلیات - چپ‌گرد - کراپ‌شده

کرج – مشاور شهردار کرج ایجاد درآمد پایدار را در تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام شهر ضروری دانست.

فرج اله ایلیات در گفتگو با خبرنگار مهر به اهمیت خودکفایی در حوزه درآمد شهری اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی شهرداری‌ها عبور از وضعیت ناپایدار درآمدی باهدف خوداتکایی است.

ایلیات مداخلات موردی پیایی، اجرای سیاست‌ها نامتوازن، تغییرات مداوم و درنهایت فقدان نگرش جامع نسبت به مسئله بااهمیت درآمد پایدار را از دلایلی می‌داند که همواره به حوزه مدیریت شهری خلل وارد کرده و روند برنامه‌ها را کند می‌کند.

این کارشناس ارشد مدیریت با تأکید بر ضرورت ایجاد سند چشم‌انداز درآمد پایدار، گفت: طی سال‌های اخیر و به دلایل قانونی درآمد شهرداری‌ها با محدودیت‌هایی همراه بوده است.

مشاور شهردار کرج تأکید کرد: متعاقب با این مسئله راهبردهای وابستگی درآمدی نسبت به ساخت‌وسازهای شهری و فروش تراکم مازاد را ایجاد کرده است.

به گفته این کارشناس امور اقتصادی اثرات سوء این وابستگی درآمد در مدیریت شهری خلل‌هایی را به حوزه‌های مختلف وارد کرده است به همین منظور اصلاح روند درآمد بیش از هر زمان دیگر احساس می‌شود.

ایلیات با تأکید بر اینکه ماحصل بحث توسعه و درآمد پایدار بستر شهری ایدئال را ایجاد خواهد کرد، گفت: وجود درآمد پایدار فرصت ویژه‌ای برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام ازجمله مترو و بزرگراه شمالی و آغاز طرح‌های گسترده و کلان عمرانی و غیره است.

مشاور ارشد شهردار کرج تصریح کرد: شهر ساختار پیچیده‌ای دارد که متناسب با آن ضرورت کاهش وابستگی‌های شهرداری به منابع دولتی و خوداتکایی آن بیش‌ازپیش احساس می‌شود.


وجود اقوام مختلف یکی از جاذبه‌های هویت شهری کرج است

وجود اقوام مختلف یکی از جاذبه‌های هویت شهری کرج است

فرج الله ایلیات - چپ‌گرد - کراپ‌شده

رج - مشاور شهردار کرج با اشاره به اینکه کرج ظرفیت تبدیل‌شدن به شهر با هویت ایرانی – اسلامی را دارد، گفت: وجود اقوام مختلف یکی از جاذبه‌های هویت شهری این کلان‌شهر است.

فرج اله ایلیات در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اهمیت مسئله هویت شهری و عناصر مرتبط با آن، اظهار کرد: یکی از وظایف مدیریت شهری در حوزه فرهنگ هدایت مؤلفه‌های مرتبط با هویت شهری در مسیر اعتلای ارزش‌های فرهنگی، اجتماعی و مذهبی است.

ایلیات تأکید کرد: کلان‌شهر کرج به‌عنوان یکی از کلان‌شهرهایی که مأمن افتخارات ارزشی در دوران دفاع مقدس، دوران انقلاب و در حال حاضر در مسیر روند حرکت نظام جمهوری اسلامی قرار دارد، متناسب با مهاجرپذیری و شرایط جغرافیایی نیازمند توجه بیشتر در بحث هویت شهری است.

این کارشناس ارشد مدیریت اضافه کرد: ناهماهنگی حاکم بر سیمای شهر که در بعضی مناطق به‌خوبی مشاهده می‌شود برگرفته از سوء مدیریت‌ها است که بعضاً آگاهانه بوده است.

مشاور شهردار کرج با تأکید بر اینکه فرم فیزیکی شهر نیازمند هویت مشخص شهری تعریف‌شده است، گفت: هویت شهری یکی از پیچیده‌ترین مباحث نظری مرتبط با مدیریت شهری است که با اتکا به داده‌های ارزشی، اجتماعی، مذهبی و فرهنگی می‌توان به آن دست‌یافت.

ایلیا با اشاره به اینکه کلان‌شهر کرج از حیث معماری در چند سال اخیر با تغییرات محسوسی همراه بوده است، گفت: معماری شهری کرج متناسب با روند مهاجرت‌ها، اثرگذاری سیاست‌ها در حوزه ساخت‌وساز دستخوش تغییر شده است آن‌چنان‌که به جرأت می‌توان گفت که این روند پرشتاب تأثیرات مختص خود را داشته است.

وی با اشاره به اهمیت اجرای طرح‌های توسعه شهری، گفت: یکی از الزامات موجود برای تحقق هویت شهری در راستای اسلامی – ایرانی شدن ارائه الگو از سوی اهالی فن است اما نباید از خاطر دور داشت که سرعت روند ساخت‌وسازها نیز معماری شهر را با مشکلاتی مواجه کرده است.

مشاور شهردار کرج در بخش دیگری به هویت جمعی مردم کلان‌شهر کرج اشاره کرد که برگرفته از قومیت‌های مختلف ایرانی است و گفت: هویت‌های انسانی با لهجه، شیوه و منش مرتبط با خود فرصتی ارزنده است که باید از سوی متولیان امر موردتوجه قرار گیرد.

ایلیات با اشاره به اینکه کرج ظرفیت تبدیل‌شدن به شهر با هویت ایرانی – اسلامی را دارد، گفت: باورها و اعتقادات مختص قومیت‌های مختلف در گوشه شهر کرج دیده می‌شود انعطاف‌پذیری این اقوام در کنار یکدیگر یکی از جاذبه‌های هویت شهری کلان‌شهر کرج است، جریانی که در فضایی متعارف محورهای شکل‌گیری هویت یک شهر را به مرحله ایستایی می‌رساند.

این کارشناس ارشد مدیریت گفت: سیاست‌گذاران مدیریت شهری با آگاهی از روند جریان رو به رشد هویت شهری کلان‌شهر کرج با حفظ و تقویت عناصر آن در مسیر وحدت و رشد آن سهم اساسی دارند.


تیم کوهنوردی «امید کرج» به مصاف حریفان کشوری می‌رود

تیم کوهنوردی «امید کرج» به مصاف حریفان کشوری می‌رود

تیم امید کرج - کراپ‌شده

کرج - نائب رئیس هیئت کوهنوردی استان البرز از حضور تیم «امید کرج» در مسابقات کشوری خبر داد.

مریم السادات میرزارع نیری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: رشته کوهنوردی یکی از جذاب‌ترین و درعین‌حال سخت‌ترین رشته‌های ورزشی است که شامل زیرمجموعه‌های مختلف ازجمله صخره‌نوردی، غار نوردی، یخ نوردی و بخش‌های تخصصی‌تر ازجمله جستجو و نجات، امداد کوهستان و غیره است.

وی بابیان اینکه استان البرز هم‌اکنون ازجمله استان‌های شاخص در این رشته ورزشی است، افزود: در حال حاضر دیوار سنگی طبیعی پل خواب یکی از بزرگ‌ترین دیوارهای کشور است که علاقه‌مندان به این رشته می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

نائب رئیس هیئت کوهنوردی استان البرز در ادامه با اشاره به موفقیت‌های تیم کوهنوردی در رده‌های مختلف سنی طی سالیان متمادی، افزود: تیم کوهنوردی استان البرز در مسابقات مختلف ورزشی همواره عناوین مختلفی را کسب کرده و قهرمانان نامی کشور از این استان وارد تیم ملی شده‌اند.

میرزارع نیری ادامه داد: طی هفته جاری نیز تیم کوهنوردی «امید کرج» در رده سنی نونهالان، نوجوانان و بزرگ‌سالان در مسابقات کشوری باقدرت حضور خواهد یافت.

وی ادامه داد: این تیم متشکل از خانم‌ها مرضیه طهماسبی، وحیده قربانی، رقیه حضوری، آرزو طولایی و پریسا مددی همچنین آقای سهند جمشیدی در رده سنی بزرگ‌سالان و رشته هیمالیا نوردی به مصاف حریفان کشوری می‌روند.

نائب رئیس هیئت کوهنوردی استان البرز با تأکید بر حمایت مسئولان شهری از این رشته ورزشی با اشاره به اینکه متأسفانه قهرمانان این رشته هم‌اکنون دارای دیوار اختصاصی برای تمرین نیستند، بیان کرد: ورزشکاران این رشته در حال حاضر برای تمرینات به استان‌های مختلف می‌روند و حتی برای تمرین در سالن‌های ورزشی نیز زمان بسیار محدودی دارند.

میر زارع نیری در بخش پایانی سخنان خود از زحمات و حمایت‌های مهندس فرج اله ایلیات مشاور شهردار کرج از ورزشکاران این رشته قدردانی کرد.


لزوم تمرکز بر برند شهری کرج/احساس تعلق به شهر ایجاد کنیم

لزوم تمرکز بر برند شهری کرج/احساس تعلق به شهر ایجاد کنیم

فرج الله ایلیات

کرج – مشاور شهردار کرج بر لزوم معرفی کرج با اِلمان‌های مناسب تأکید کرد و گفت: باید بر برند شهر کرج تمرکز کنیم تا در شهروندان احساس تعلق‌خاطر نسبت به شهر ایجاد شود.

فرج اله ایلیات در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پدیده مهاجرت که کلان‌شهر کرج با آن درگیر است، گفت: البرز دومین استان مهاجرپذیر کشور است هم‌جواری با پایتخت باعث شده که از سیل پیامدهای مهاجرت در امان نباشد.

ایلیات تأکید کرد: پدیده مهاجرت، چهره باغشهری کرج را به خوابگاه تبدیل کرده این در حالی است که کرج پیش از دهه چهل شمسی یک منطقه ییلاقی بود که به‌یک‌باره تغییر ماهیت داد.

به گفته مشاور شهردار کرج پدیده مهاجرت از روستا به شهر در چند دهه اخیر گسترش‌یافته به‌طوری‌که بسیاری از شهرهای کوچک تبدیل به کلان‌شهر شده‌اند.

این کارشناس ارشد مدیریت از پدیده حاشیه‌نشینی یادکرد که حاصل توزیع نابرابر فرصت‌ها است و گفت: متأسفانه رشد روزافزون سکونتگاه‌های غیررسمی تبدیل به منشاء بسیاری از نابسامانی‌ها شده و یکپارچگی فرهنگی را دستخوش تغییر کرده است.

ایلیات در بخش دیگری با اشاره به اهمیت هویت شهری، گفت: پدیده مهاجرت در کنار پیامدهای منفی‌اش دارای پیامدهای قابل‌تأملی است نباید از خاطر دور داشت مهاجران سرمایه‌های انسانی شهر محسوب می‌شود که به دنبال فرصت‌های بهتر هستند.

اهمیت هویت شهر در قالب نمادهای ظاهری

مشاور شهردار کرج با اشاره به اینکه وقتی شهروندان به شهر احساس تعلق‌خاطر نداشته باشند مشکلات عدیده‌ای به وجود خواهد آمد، گفت: بسیاری از صاحب‌نظران بر این باور هستند که بافت جمعیتی کرج ثابت نیست همین امر موجب به وجود آمدن فرهنگ‌های متفاوت شده است.

ایلیات با تأکید بر اینکه باید تلاش‌ها معطوف به ایجاد احساس تعلق‌خاطر نسبت به شهر در شهروندان باشد، گفت: درصورتی‌که این مهم تحقق پیدا کند می‌توانیم شاهد رشد و توسعه همه‌جانبه شهر باشیم.

این کارشناس ارشد مدیریت با اشاره به اینکه همواره تعاریف مختلفی از هویت وجود داشته است، گفت: با بهره‌مندی از اِلمان‌های شهری هویت و شاخصه شهر معرفی می‌شود.

ایلیات به نشانه‌های هویتی شهر در قالب نمادهای ظاهری اشاره کرد و گفت: یکی از بسترهای مناسب به‌منظور بیان هویت یک شهر توجه به نمادها و اِلمان‌های شهری است.

گل لاله تبدیل به نماد کرج شده است

وی با نظر به اهمیت بهره‌مندی از هنر هنرمندان در بحث مدیریت شهری، توضیح داد: هنرمندان صاحب‌ذوق و آشنا به هنر یکی از عوامل مؤثر در بحث ساختار سازی هماهنگ و هدفمند در بحث اِلمان سازی شهری هستند.

مشاور ارشد شهردار کرج خاطرنشان شد: ساختار بیرونی یک شهر به‌واسطه مدیریت شهری منسجم از ثبات و تأثیرگذاری برخوردار می‌شود و این امر بدون استفاده از اِلمان‌های شهری ممکن نیست.

این کارشناس ارشد مدیریت مطرح کرد: امروزه کلان‌شهر کرج به‌واسطه برپایی نمایشگاه گل و گیاه در سطح کشور مطرح است و گل لاله نمادین‌ترین عنصر گیاهی موردتوجه است.

ایلیات تصریح کرد: هنرمندان اهل‌فن با در نظر گرفتن عناصر زیبایی سهم اساسی در بیان هویت شهری شهر کرج می‌توانند ایفاء کنند و امروز گل «لاله» یکی از هویت‌ها و نشانه‌های شهر کرج محسوب می‌شود.


رشد همه‌جانبه کلان‌شهر کرج نیازمند تحقق توسعه پایدار است

رشد همه‌جانبه کلان‌شهر کرج نیازمند تحقق توسعه پایدار است

فرج الله ایلیات - چپ‌گرد - کراپ‌شده

کرج - مشاور شهردار کرج رشد همه‌جانبه این کلان‌شهر را درگرو تحقق توسعه پایدار دانست.

فرج اله ایلیات در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: توسعه شهری گامی در جهت  شناسایی و رفع چالش‌ها و فراهم آوردن زمینه‌های اعتلای کمی و کیفی خدمت‌رسانی به شهر و شهروندان است.

ایلیات بر لزوم استفاده از فرصت‌ها برای تحقق توسعه شهری که منجر به ارائه خدمات هرچه بهتر به شهروندان می‌شود تأکید کرد و گفت: شناسایی الگوهای مناسب و برنامه‌ریزی برای تحقق این مهم ضروری است.

وی جذب سرمایه‌گذار برای انجام پروژه‌های مهم شهری را مهم خواند و گفت: تبیین شاخص‌ها و مؤلفه‌های توسعه از اهمیت بالایی برخوردار است.

این کارشناس ارشد مدیریت با تأکید بر اینکه خدمت‌رسانی گسترده به‌طور اجتناب‌ناپذیری با بروز برخی نارسایی‌ها مواجه است، گفت: تبیین شاخص‌ها و رصد فرصت‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند عامل مهمی در رفع چالش‌های فراروی خدمت‌رسانی باشد.

به گفته ایلیات موفقیت شهری در تبیین حس مسئولیت شهروندی و انگیزش شهروندان برای مشارکت در امور منوط به تحقق مواردی ازجمله اعتمادسازی و تحلیل هزینه و مشارکت است.

وی به نقش تعیین‌کننده منابع پایدار شهری اشاره کرد و گفت: هر کلان‌شهری برای رسیدن به نتایج دلخواه و مطلوب در حوزه‌های مختلف نیاز به تدوین سیاست‌هایی دارد که با تحقق آن‌ها توسعه امکان‌پذیر می‌شود.

مشاور شهردار کرج ایجاد مدیریت یکپارچه شهری را یک اقدام عملی برای شکوفایی اقتصاد شهری دانست و گفت: گام برداشتن در جاده اقتصاد شهری یکی از وظایف مهم مدیریت یکپارچه شهری است.


احداث متروی کرج از سود تا زیان/سرنوشت نامعلوم دومین خط متروی کشور

احداث متروی کرج از سود تا زیان/سرنوشت نامعلوم دومین خط متروی کشور

فرج الله ایلیات

کرج - مشاور شهردار کرج توسعه ناوگان عمومی را نیاز کلان‌شهر کرج دانست و گفت: در بسیاری از کلان‌شهرها فاز نخست مترو راه‌اندازی شده درحالی‌که کرج هنوز در ابتدای راه قرار دارد.

فرج اله ایلیات در گفتگو با خبرنگار مهر با تأکید بر اینکه کرج در حوزه توسعه حمل‌ونقل عمومی از بسیاری کلان‌شهرهای کشور عقب است، گفت: در بسیاری از کلان‌شهرها فاز نخست مترو راه‌اندازی شده درحالی‌که کرج هنوز در ابتدای راه قرار دارد.

مشاور شهردار کرج با اشاره به اینکه کرج پس از تهران دومین شهری است که در خصوص احداث مترو اقدام کرده است، گفت: این مهم در دوره نخست شورای شهر انجام شد درحالی‌که باگذشت چندین سال می‌بینیم که کاری از پیش نرفته است.

به گفته ایلیات هرچقدر در خصوص احداث معابر در سطح شهر اقدامات عمرانی انجام شود اگر در خصوص توسعه حمل‌ونقل عمومی اقدامی نشود نمی‌توانیم شاهد نتایج مثبتی در این زمینه باشیم فقط ترافیک در نقطه‌ای به نقطه دیگر منتقل می‌شود.

این کارشناس ارشد مدیریت با تأکید بر اینکه راه‌اندازی مترو نیاز کلان‌شهر کرج است، گفت: توسعه حمل‌ونقل عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است همچنین راه‌اندازی خطوط «بی. آر. تی» در معابر اصلی شهر ضرورتی انکارناپذیر است.

ایلیات به معضل کمبود پارکینگ‌های عمومی در مرکز شهر اشاره کرد و گفت: درصورتی‌که سیستم حمل‌ونقل عمومی توسعه یابد گرایش مردم به استفاده از خودروی شخصی کمتر می‌شود.

وی در بخش دیگری به چارت جدید ابلاغی از سوی وزارت کشور به شهرداری‌ها که همه سازمان‌های زیرمجموعه را ملزم به خروج از حالت قوانین تجاری می‌کند تا به‌عنوان سازمان‌های زیرمجموعه به‌صورت خدماتی اقدامات لازم را انجام دهند، گفت: این قوانین به‌صورت منطقه‌ای بوده و تمامی عزل و نصب‌های سازمان‌های مربوطه از طریق شهردار انجام می‌شود.

مشاور شهردار کرج با تأکید بر اینکه این قانون شامل حال همه سازمان‌ها زیرمجموعه شهرداری شده که به‌طور حتم سازمان قطار شهری نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود، گفت: بر اساس قوانین جدید ابلاغی مدیرعامل سازمان قطار شهری از طریق شهردار احکام لازمه را اخذ می‌کند.

این کارشناس ارشد مدیریت تحقق این مهم را ضروری دانست و گفت: در این صورت درآمد و هزینه‌ها از طریق شهرداری تأمین‌شده و همه بودجه‌های اختصاصی به مصوبه شورای شهر نیاز خواهد داشت.

ایلیات با اشاره به اینکه شورا و شهرداری می‌توانند نظارت کاملی بر عملکرد سازمان‌ها ازجمله قطار شهری داشته باشند، گفت: دو پروژه مهم قطار شهری و بزرگراه شمالی برای شهرداری و شورای شهر کرج به‌ویژه در دوره پنجم شورا از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گفته این متخصص اقتصاد تسریع در روند اجرایی شدن این دو پروژه نیازمند پیش‌بینی بودجه و تغییر مدل‌های درآمدی است.

ایلیات در بخش دیگری با تأکید بر بهره‌مندی از ظرفیت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی برای پیشبرد این دو پروژه مهم، گفت: به‌طورقطع باید بروکراسی اداری در بحث توافقات کاهش پیدا کند.

معاون سابق اداری و مالی شهرداری کرج انجام این قبیل از توافقات را ضروری دانست و افزود: در این توافقات تعیین مدل و میزان تأمین اعتبارات (نقدی و تهاتری) حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه دو پروژه یادشده باید بر اساس یک برنامه زمان‌بندی‌شده و در چند فاز طی چهار سال آینده به بهره‌برداری برسد، ادامه داد: طولانی شدن این امر مردم را ناامید کرده است امیدواریم با قوانین جدید بتوان اقدامات بهتری در این حوزه انجام داد.

این کارشناس ارشد مدیریت تأکید کرد: درصورتی‌که مبحث تأمین منابع مالی طرح به‌خوبی صورت پذیرد، پروژه‌های مذکور با سرعت عمل بیشتری به سرانجام می‌رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، ترافیک که این روزها به گره‌ای کور در اغلب شهرهای کوچک و بزرگ تبدیل‌شده، چاره و تدبیری با عنوان گسترش حمل‌ونقل عمومی دارد که در کلان‌شهرها، مترو یا همان قطار شهری، حرف اول را در این حوزه می‌زند اما در کرج ۱۰ سال است که این گره کور نتوانسته با قطار شهری باز شود. کلنگ احداث و آغاز پروژه قطار شهری کرج در سال ۱۳۸۵ به زمین خورد اساسنامه خط ۲ قطار شهری کرج و حومه در سال ۱۳۸۰ به تصویب رسید و مردادماه سال ۸۵ کُلنگ این پروژه زمین زده شد و مقرر شد این پروژه در اواخر سال ۱۳۸۹ مورد بهره‌برداری قرار گیرد اما هنوز صدایی قطار در دالان‌های زیرزمینی شهر به گوش نمی‌رسد.

پروژه خط ۲ قطار شهری بعد از پل حصارک (محدوده پیشاهنگی) شروع می‌شود و پس از عبور از زیر خیابان شهید بهشتی در مسیر شرقی - غربی حرکت می‌کند و به چهارراه طالقانی می‌رسد پس‌ازآن به‌صورت شمالی - جنوبی ادامه حرکت می‌دهد و بعد از عبور از زیر اتوبان تهران - کرج مسیر را در زیر جاده ملارد ادامه می‌دهد تا به شهرستان ملارد برسد بنابراین طول کل پروژه با احتساب مسیرهای دسترسی به دپو و پایانه حدود ۳۰ کیلومتر است.


ترافیک کرج با مترو و خطوط «بی.آر.تی» قابل مدیریت است

ترافیک کرج با مترو و خطوط «بی.آر.تی» قابل مدیریت است

فرج الله ایلیات - چپ‌گرد - کراپ‌شده

کرج - مشاور شهردار کرج گفت: معضل ترافیک در کلان‌شهر کرج با بهره‌برداری از مترو و خطوط «بی.آر.تی» قابل مدیریت و ساماندهی است.

فرج اله ایلیات در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه ترافیک و آلودگی هوا در کرج از مرز بحران و هشدار گذشته است، اظهار کرد: ترافیک یک معضل چندوجهی است و از ابعاد گوناگون قابل‌مطالعه و بررسی است، در کرج نیز گرچه طی چهار سال گذشته پل و تقاطع غیرهمسطحی به‌منظور روان‌سازی حرکت خودروها احداث‌شده اما شاهدیم که چالش ترافیک کماکان پابرجاست.

این کارشناس ارشد مدیریت گفت: متأسفانه زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی در کرج بسیار ضعیف است و شاید جزو معدود ابر شهرهای کشور است که فاقد سامانه «بی.آر.تی» است و با توجه به اعلام آمادگی بخش خصوصی برای مشارکت ۱۰۰ میلیارد تومانی برای راه‌اندازی دو خط بی.آر.تی در هسته مرکزی شهر با به‌کارگیری ۱۰۰ دستگاه اتوبوس در دو محور رفت‌وبرگشت، انتظار می‌رود که تصمیم عاجل در خصوص آن گرفته شود.

مشاور شهردار کرج در بخش دیگری با اشاره به اینکه مقابله با ترافیک زیرساخت‌های فرهنگی نیاز دارد که در این حوزه ضعیف عمل شده است، گفت: برای توسعه «شهر الکترونیک» که ارائه خدمات در فضای مجازی و به‌تبع آن کاهش حضور شهروندان در سطح شهر را به همراه دارد، کار زیادی نشده است در حالی که در پایتخت پویش‌های اجتماعی «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» یا «بین خطوط برانیم» مردم را به کاهش استفاده از خودروهای شخصی و تک‌سرنشین و همچنین رعایت بیشتر مقررات راهنمایی و رانندگی دعوت می‌کند اما در کرج هنوز از بازوان توانمند آموزش‌های شهروندی یاری چندانی گرفته نشده است.

فرسودگی و عمر بالای ناوگان‌های اتوبوس‌رانی و تاکسیرانی در کرج نیز موجب شده تا مردم استفاده از خودروهای شخصی را به ناوگان حمل‌ونقل عمومی ترجیح دهندمعاون سابق مالی و اقتصادی شهرداری کرج تاکید کرد: فرسودگی و عمر بالای ناوگان‌های اتوبوس‌رانی و تاکسیرانی در کرج نیز موجب شده تا مردم استفاده از خودروهای شخصی و تک‌سرنشین را به استفاده از ناوگان حمل‌ونقل عمومی در سفرهای درون‌شهری ترجیح دهند و در این رابطه نیاز به کار بیشتر احساس می‌شود، درواقع خیابان‌ها و معابر شهر ظرفیت پاسخگویی در برابر حجم انبوه ترددها را ندارد و به همین واسطه گلوگاه‌ها و گره‌های متعدد ترافیکی ایجادشده است.

ایلیات گفت: با تکمیل فاز دوم اتوبان همت در سال جاری و تسریع در ساخت بزرگراه شمالی می‌توان به روان‌سازی ترافیک امیدوار بود اما درمجموع آنچه نیاز اصلی کرج در مقطع زمانی کنونی به شمار می‌رود و باید مدنظر دست‌اندرکاران امر قرار گیرد تعیین تکلیف پروژه مترو و تأکید بر بهره‌برداری از ایستگاه‌های قطار شهری در اسرع وقت به شمار می‌رود.

این کارشناس مسائل شهری در ادامه گفت: مادامی‌که زیرساخت‌های موردنیاز و علت و معلول‌های فرهنگی دست‌به‌دست یکدیگر ندهند و همچون حلقه‌های یک زنجیره، مسیر و گفتمان تازه‌ای را ایجاد نکنند، غلبه بر ترافیک ممکن نیست و زمانی که صحبت از این معضل به میان می‌آید، مقصود و مراد فقط کُندی حرکت خودروها نیست، بلکه هدر رفت سرمایه‌های ملی، تهدید سلامت عمومی جامعه، تشدید آلودگی هوا و عقب‌ماندگی اقتصادی را نیز شامل می‌شود.

مشاور شهردار کرج بابیان اینکه اکنون حدود ۲۰ درصد از ترافیک کشور مربوط به معابر استان البرز و کلان‌شهر کرج می‌شود حال‌آنکه تنها نیم درصد از شبکه معابر و راه‌های دسترسی در این خطه قرارگرفته‌اند، آورد: روزانه ۵۴۰ میلیون تردد شوخی‌بردار نیست و آمار سرسام‌آوری در حوزه ترافیکی به شمار می‌رود و امیدواریم که با تعیین تکلیف مترو و تصمیم به ساخت «بی.آر.تی» در کوتاه‌مدت بتوانیم وضعیت کنونی را سامان بهتری ببخشیم.


تحقق درآمد پایدارفوریت امروز کرج/ارائه خدمات به مناطق کم برخوردار

تحقق درآمد پایدارفوریت امروز کرج/ارائه خدمات به مناطق کم برخوردار

فرج الله ایلیات

کرج - مشاور شهردار کرج تحقق درآمدهای پایدار را برای کلان‌شهر کرج یک‌فوریت دانست که با تحققش می‌توان خدمات ارزنده‌ای به شهروندان ارائه کرد.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: کلان‌شهر کرج با جمعیت بیش از یک‌میلیون و نیم نفر همواره با مشکلات ریزودرشت دست‌به‌گریبان بوده است، اندک اندیشه‌ای درروند تقسیمات شهری به‌خصوص در برخی محله‌ها مانند برغان، اسلام‌آباد و حصار و همچنین جهانشهر گواهی بر این است که ارائه خدمات به شهروندان باید به سمت رشد و پویایی درحرکت باشد.

اسلام‌آباد کرج یکی از مناطق کم برخوردار شهری است، وجود بافت‌های فرسوده، خیابان‌های با عرض کم و کمبود سرانه‌های فرهنگی و بهداشتی باعث شده تا نیازمند توجه بیشتر در حوزه مدیریت شهری باشد، فرج‌الله ایلیات، کارشناس ارشد مدیریت و متخصص اقتصاد شهری در این رابطه معتقد است، محله اسلام‌آباد یکی از کانون‌های موردتوجه مدیریت شهری کرج طی سال‌های اخیر بوده است.

وی با تأکید بر اینکه حل معضلات اصلی در محله اسلام‌آباد یکی از دغدغه‌های جدی مدیریت شهری کرج از زمان سکونت مردم در این منطقه بوده است، گفت: امروزه وقتی به منطقه اسلام‌آباد نگاهی کنیم خانه‌های کوچک روی‌هم سوار شده با تم محرومیت کمتر دیده می‌شود هرچند هنوز جای کار زیادی دارد.

ایلیات ارائه پروژه‌ها و طرح‌هایی مبتنی بر توسعه این محله را دغدغه مدیریت شهری عنوان کرد و گفت: امروز تپه اسلام‌آباد خالی از سکنه است و پیش‌بینی پیشرفت و ارائه طرح‌های فرهنگی در آن دیده می‌شود.

این کارشناس ارشد مدیریت یکی دیگر از مشکلات این منطقه را فقدان طرح جامع شهری دانست که پیش‌ازاین شهروندان اسلام‌آباد با آن دست‌به‌گریبان بودند و گفت: در این زمینه تلاش بسیاری انجام شد تا به ثمر رساندن طرح جامع شهری زمینه‌ساز تغییر و تحولات جدی در این خصوص باشد.

ایلیات یکی از مسائلی که شهروندان اسلام‌آبادی با آن درگیر بودند را بحث اراضی قولنامه‌ای اعلام کرد و گفت: با تصویب روند طرح جامع شهری که موجب تأمین پروانه برای ساخت‌وساز استاندارد است، این مهم حل شد.

به گفته معاون سابق مالی و اقتصادی شهرداری کرج تملک و تخریب چندین ده پلاک ریزدانه شرایطی را فراهم آورد که طی آن چرخه آزادسازی حدود ۷۲ هکتار از اراضی قرارگرفته در ارتفاعات بالای هزار و ۴۰۰متر به شکلی کامل محقق شود.

وی اضافه کرد: محرومیت‌زدایی و ایجاد یک توازن شهری عدالت محور از مطالبات مهم شهروندان است با تحقق این مهم می‌توانیم شاهد تسری ثمرات توسعه‌یافتگی در سطح شهر باشیم.

ایلیات با تأکید بر اینکه مدیریت شهری نیازمند یک درآمد پایدار است که به‌واسطه آن بتواند در عرصه اجتماعی، اقتصادی، عمرانی و فرهنگی نقش خود را به‌خوبی ایفا کند، گفت: امروزه تفاوت اساسی محله اسلام‌آباد را می‌توان در تحقق پروژه‌هایی چون احداث پارک‌ها محلی، هدایت آب‌های سطحی ساماندهی فاضلاب‌های روباز و جمع‌آوری نخاله دانست.

مشاور شهردار کرج درآمد پایدار را به‌عنوان فوریت اصلی کلان‌شهر کرج دانست و گفت: با تحقق این مهم می‌توانیم شاهد تحولات مهمی در حوزه ارائه خدمات به شهروندان به‌ویژه در محله‌های چون اسلام‌آباد و غیره باشیم.


لزوم تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حوزه مدیریت شهری

لزوم تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حوزه مدیریت شهری

فرج الله ایلیات - چپ‌گرد - کراپ‌شده

کرج - مشاور شهردار کرج تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ترسیم شده از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه مدیریت شهری را ضرورتی آشکار دانست.

فرج‌الله ایلیات در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: به‌طورکلی فعالیت‌های سالیانه مدیریت شهری در حوزه‌های عمرانی، فرهنگی، خدمات شهری و غیره خلاصه می‌شود و بر اساس این حوزه‌ها یک ضرورت آشکار وجود دارد و آن ارائه طرح‌هایی برای توسعه درآمد پایدار و الزامات آن است.

این کارشناس ارشد مدیریت مبنای راهبردها و آیتم‌های بودجه‌ای در مدیریت شهری را منوط به حضور آگاهان این حوزه در بستر مدیریتی دانست و افزود: طبق قوانین و قانون‌های مدون در بحث مدیریت شهری یکی از الزامات اساسی به‌منظور پیشبرد هرچه بهتر اهداف بحث درآمدزایی است که درعین‌حال اطمینان خاطر از این مقوله یک امر لازم و حتمی است.

ایلیات ارائه طرح‌هایی مبتنی بر توسعه اقتصاد پایدار را مورد تأکید قرارداد و گفت: یکی از ضرورت‌های موجود در بحث مالی همفکری و تبادل‌نظر کارشناسان و اهل‌فن است، ازاین‌رو ایجاب می‌کند در ابتدای هرسال پارلمان شهری از طرح‌های موردنظر آگاهی پیداکرده و تحلیل‌های کارشناسی ارائه شود.

اولویت‌های عمرانی و ضرورت پاسخ به شهروندان

وی بر لزوم ضرورت‌های اجرایی در حوزه مالی و اقتصادی شهرداری‌ها تأکید کرد و گفت: ارائه طرح‌هایی مبتنی بر توسعه درآمد پایدار شهری مقدم بر عملکرد چندگزینه‌ای است زیرا امروزه ضرورت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ترسیم‌شده از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ضرورتی آشکار است که باید برای این مهم طرح‌ها و لوایحی از سوی مدیریت شهری به پارلمان ارائه شود.

این متخصص اقتصاد شهری از دیگر سو به اولویت‌های عمرانی و ضرورت پاسخ به شهروندان در این زمینه اشاره کرد و گفت: هرساله بالغ‌بر میلیاردها تومان صرف‌ترمیم، آسفالت و روکشی خیابان‌ها می‌شود و این مهم در جریان درک نیاز مسئولان شهری از نیازهای عمرانی و زیرساختی مردم است.

این کارشناس ارشد مدیریت ادامه داد: تمرکز بر تکمیل و ارتقاء پروژه‌های اولویت‌دار که مورد انتظار پارلمان شهری است، یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های دیده‌شده در طرح‌ها می‌تواند باشد.

لزوم حمایت از ایده‌های خلاقانه 

به گفته معاون سابق مالی و اقتصادی شهرداری کرج، برنامه‌ریزی در چارچوب توسعه درآمد پایدار شهری یکی از مقدمات و سرفصل‌های ضروری در بحث مدیریت شهری است و الزامی که طی آن می‌توان از رکود سرمایه‌گذاری پیشگیری کرد.

این متخصص اقتصاد شهری با تأمل بر سازوکار جدی مدیریت شهری در بحث اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال مطرح کرد: داشتن دید کلان به شکوفایی اقتصاد شهری کمک می کند.

ایلیات به ظرفیت‌های موجود در شهر کرج اشاره کرد و گفت: مدیریت شهری این کلان‌شهر می‌تواند در حوزه اشتغال با تسهیل گری و توانمندسازی کسب‌وکارهای نوپا موفق ظاهر شود.

این کارشناس ارشد مدیریت نهادینه کردن فرهنگ کارآفرینی به‌منظور حمایت از ایده‌های خلاقانه را برای تحقق شعار سال ضروری دانست.


اداره کارآمد شهر وابسته به درآمدهای پایدار شهری است

اداره کارآمد شهر وابسته به درآمدهای پایدار شهری است

فرج الله ایلیات

کرج – مشاور عالی شهردار کرج اداره کارآمد شهر را وابسته به درآمدهای پایدار شهری دانست و گفت: این مهم باید با برنامه‌ریزی مدون عملیاتی شود.

فرج‌الله ایلیات در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص اهمیت نقش توسعه درآمد پایدار شهرداری‌ها و همچنین رشد و رونق شهری، گفت: حفظ حقوق شهر و شهروندان منوط به ایجاد سازوکاری متناسب با نیاز شهری و قانون است.

این کارشناس ارشد مدیریت با نظر به اهمیت مقابله جدی با متخلفان ساخت‌وسازهای غیرمجاز و پیشگیری از تعدی به حقوق شهروندان عنوان کرد: امروزه یکی از معضلات درون‌شهری وابستگی بودجه شهرداری‌ها به درآمدهای حاصل از جرائم کمیسیون ماده ۱۰۰ است.

ایلیات توضیح داد: یکی از راهبردهای کلان در بحث درآمدهای شهرداری‌ها تغییر روند درآمدی است، که بر اساس آن می‌توان به مشارکت با بخش‌های خصوصی و تعاریف درآمدهای پایدار اشاره کرد.

ساخت‌وسازهای بی‌رویه و غیرمجاز در میان‌مدت و بلندمدت آسیب‌های جدی به ساختار شهری وارد می‌کندوی بابیان این مطلب که حرکت و برنامه‌ریزی در مسیر تغییر روند درآمدهای شهری به‌واسطه مشارکت با بخش خصوصی روند مطلوبی خواهد بود، خاطرنشان شد: این حرکت به‌واقع در مسیر اقتصادی و بالاتر از آن حرکت تشکیلاتی و جهادی نیز تلقی می‌شود.

این متخصص اقتصاد شهری ادامه داد: امروزه اداره شهر مبتنی بر تراکم فروشی فضایی از رشد ناموزون شهری و تهدیدی جدی از حیث محیط‌زیست و از بین رفتن منابع زیست‌محیطی برای آیندگان را ایجاد کرده است.

ایلیات با در نظر گفتن این مطلب که عنوان «درآمد» را بر تخلفات کمیسیون ماده ۱۰۰ نمی‌توان نهاد، توضیح داد: ساخت‌وسازهای بی‌رویه و غیرمجاز در میان‌مدت و بلندمدت آسیب‌های جدی به ساختار شهری وارد می‌کند و شهرداری ملزم به ایجاد یک درآمد و توسعه پایدار است.

سرمایه‌گذاری خصوصی بخش مؤثر توسعه درآمد پایدار است

این کارشناس ارشد مدیریت مشارکت با بخش خصوصی را در راستای تقویت توسعه درآمد پایدار مؤثر خواند و گفت: مشارکت با سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی بخش خاصی از ایستایی در مقابل ناهنجاری‌های ایجادشده به‌واسطه ساخت‌وسازهای نابجا به‌منظور توسعه درآمد پایدار است.

معاون سابق مالی و اقتصادی شهرداری کرج با تشریح اهمیت سازگاری تدوین و ایجاد تغییرات در درآمد شهری متناسب با توسعه درآمد پایدار عنوان کرد: دریافت تسهیلات بانکی طی سال‌های اخیر و مشارکت با سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی باروح اقتصاد مقاومتی تطبیق دارد و در همان راستا است.

ایلیات شکوفایی صنعت گردشگری و توسعه اقتصاد شهری را منوط به درآمدزایی شهرداری خواند و اظهار کرد: مدیریت شهری با حذف روزمرگی‌ها و شناسایی فرصت‌های اقتصادی مهم‌ترین نقش را در بحث توسعه شهری دارد.

این متخصص اقتصاد شهری افزود: سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با اطمینان از تأمین روند سرمایه‌گذاری می‌توانند یکی از چارچوب‌های ایستایی درآمدزایی را در سطح کلان‌شهری بسترسازی کنند و در این مقوله شهرداری و شورای شهر با قید و تصویب لوایح سهم اساسی دارند.

درآمد توسعه پایدار اطمینان و انگیزه مدیریت شهری را به همراه دارد

وی با اشاره به اهمیت حفظ اطمینان مدیریت شهری از تأمین درآمد، گفت: مدیریت شهری با امکان این اطمینان از تأمین درآمد می‌تواند در برخورد قاطع و حتمی با متخلفان مستدام عمل کند.

ایلیات، توقعات سازمان‌ها و دیگر اداره‌هایی چون اداره کل بهزیستی، کمیته امداد و غیره را در تأمین بخشی از نیازهای مردم از مدیریت شهری موردنظر قرارداد و گفت: مدیریت شهری با باور و ایجاد توسعه پایدار می‌تواند نیازها و توقعات به‌حق دیگر دستگاه‌ها و سازمان‌ها را برای رشد و رونق سطح زندگی مردم تأمین کند.

معاون سابق مالی و اقتصادی شهرداری کرج بیان کرد: امروزه دیگر درآمد شهری منوط با ساخت‌وسازها نیست، بلکه با رشد مطالعاتی و پروژه‌ای کلان‌شهرها می‌توان گفت درآمد توسعه پایدار نقش مؤثری در بهبود روند درآمد مدیریت شهری در راستای نیازهای شهری است


شهرداری کرج با مشکل مالی مواجه است/فروش زمین برای اجرای پروژه

شهرداری کرج با مشکل مالی مواجه است/فروش زمین برای اجرای پروژه

بزرگراه شمالی کرج

کرج - برخی اعضای شورای شهر کرج در کمیسیون برنامه و بودجه به روند فروش زمین و دارایی های شهر برای اجرای پروژه های عمرانی انتقاد کردند در این جلسه عنوان شد شهرداری کرج با مشکل مالی مواجه است.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر کرج صبح یکشنبه با بررسی لایحه اخذ تسهیلات از بانک شهر به مبلغ ۳۵۰ میلیارد تومان آغاز شد این اعتبار برای استفاده در پروژه های عمرانی شهر پیشنهاد شده بود.

رضا شریفی عضو شورای شهر کرج با اعلام اینکه ۶۲ درصد بودجه شهرداری تاکنون محقق شده است، گفت: در حال حاضر برای پرداخت ها دچار مشکل هستیم زمین ها و دارایی های شهر برای انجام پروژه ها به فروش می رسد به همین منظور اعضای شورا و شهردار در تصویب و اجرای پروژه ها دقت لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه با این روند به پیمانکاران فشار آمده و به وضعیت پایتخت مواجهه می شویم، گفت: پیمانکاران به سبب همین بدحسابی ها از تهران فراری شده اند اگر این روند در کرج ادامه پیدا کند وضعیت نامطلوبی رقم خواهد خورد.

شهرداری کرج برای تامین مالی پروژه ها با مشکل مواجه است

شریفی با تاکید بر اینکه باید به درک واقعی از وضعیت کنونی برسیم، گفت: نباید به هر قیمتی زیر بار اجرای هر پروژه ای برویم وام گرفتن از بانک شهر اشکالی ندارد اما سود و هزینه و نیز صلاح و ضرر شهر باید در نظر گرفته شود.

در ادامه مجید کاویانی، رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی شورای شهر کرج، اضافه کرد: شهرداری برای تامین مالی پروژه ها با مشکل مواجه است برخی پروژه ها اولویت دار بوده و اگر پروژه ای وجود داشته باشد که بیش از بهره بانکی ارزش ایجاد کند باید نسبت به اجرا اقدام شود.

کاویانی تاکید کرد: باید روند هزینه های جاری و درآمدهای پایدار در سال های اخیر مشخص شده و مورد ارزیابی قرار گیرد تا جایگاه کنونی مشخص شود.

فاطمه اسکندری عضو شورای شهر کرج با تاکید بر اینکه در روند اجرای برخی پروژه های عمرانی در کرج از سوی شهرداری تحلیل اقتصادی قوی ارائه نمی شود، گفت: فروش زمین‌های شهر و اخذ تسهیلات بدهی های معوق برای شهرداری به دنبال دارد که در این زمینه باید آینده شهر نیز در نظر گرفته شود.

عضو شورای شهر کرج تاکید کرد در روند اجرای برخی پروژه‌های عمرانی، تحلیل اقتصادی قوی از سوی شهرداری کرج ارائه نمی‌شودغفور قاسمپور دیگر عضو شورای شهر کرج اجرای پروژه ها را بر اساس مصوبات شورا اعلام کرد و گفت: با توجه به مشکلات موجود از جمله ترافیک، چاره ای جز اجرای این پروژه ها وجود ندارد.

در ادامه قائم مقام شهردار کرج با تاکید بر اینکه با هزینه های جاری تنها می توان حقوق کارمندان را پرداخت کرد، گفت: انجام پروژه ها با هزینه های جاری اکان پذیر نیست به همین منظور شورا باید تصمیم بگیرد که قصد انجام پروژه های عمرانی را دارد یا خیر، چراکه انجام پروژه ها تنها از طریق اخذ تسهیلات امکان پذیر است.

محمدرضا رضاپور ادامه داد: پروژه های شهرداری از جمله بزرگراه شمالی چندین برابر هزینه پرداختی، برای شهرداری آورده به دنبال دارد.

رضاپور تاکید کرد: با فروش زمین های شهری، اراضی جابه جا می شوند و زمینی در نقاط دیگر شهر دریافت می کنیم که در نهایت به طور قطع ارزش افزوده آن بیشتر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: اطمینان می دهیم، تمامی زوایای دریافت تسهیلات از بانک شهر بررسی شده است.

در ادامه فرج الله ایلیات، معاون مالی شهردار کرج به تسهیلات دریافتی شهرداری از بانک شهر در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: لایحه ای که برای دریافت تسهیلات به شورا ارسال می شود، به عنوان سقف تسهیلات است و به نوعی مجوز اخذ است، بخشی از این مبلغ در سررسید بدهی ها محاسبه می شود.

لایحه اخذ تسهیلات از بانک شهر تصویب نشد

ایلیات در مورد فروش زمین های شهری توسط شهرداری، گفت: زمین های شهرداری ساخته می شود و با تغییر کاربری در کمیسیون ماده ۵ به آن ارزش افزوده تعلق می گیرد، باید توجه داشت این کار ضرری برای شهر و شهرداری به دنبال ندارد و سرمایه شهرداری را به خطر نمی اندازد.

این لایحه در نهایت پس از بحث و بررسی فراوان به تصویب اعضای کمیسیون برنامه و بودجه شهرداری کرج نرسید.

در ادامه مساعدت مالی ۲۰ میلیون تومانی جهت خرید جهیزیه به بهزیستی، اختصاص ۵۰ میلیون تومان جهت تجهیز سیستم VIS آتشنشانی کرج و نیز اختصاص ۱۵۰ میلیون تومان برای بهسازی و بازسازی ساختمان اداره کل پیشگیری و رفع تخلفات شهری از ردیف اعتباری قطار شهری در این جلسه به تصویب اعضای کمیسیون بودجه رسید.


آخرین خبرها از جشنواره تکنوازان تهران/ رقابت ۶۳ دف‌نواز آغاز شد

آخرین خبرها از جشنواره تکنوازان تهران/ رقابت ۶۳ دف‌نواز آغاز شد

جشنواره تکنوازان شهر تهران

مرحله نهایی پنجمین جشنواره تکنوازان شهر تهران شنبه سیزدهم شهریورماه با داوری اساتید دف در سالن مبارک فرهنگسرای بهمن برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، هیات انتخاب پنجمین جشنواره تکنوازان شهر تهران متشکل از زانیار حسامی، بهروز قهاری و افشین خلج پس از بررسی بیش از ۲۰۰ اثر از هنرمندان دف نواز سراسر کشور، ۶۳ نوازنده را شایسته شرکت در مرحله نهایی این جشنواره دانست.

در مرحله نهایی این رقابت که از ساعت ۹ صبح روز شنبه سیزدهم شهریور ماه در سالن مبارک فرهنگسرای بهمن برگزار می شود، مهرداد کریم خاوری، استاد فرزاد عندلیبی، استاد بابک ربوخه و مهدی غلامی به عنوان هیأت داوران حضور دارند.

براساس برنامه اعلام شده از سوی دبیرخانه این جشنواره از ساعت ۹ تا ۱۱ شیرین سرحدی و نجمه ربیعی از اصفهان، لبیب جذبانی از گلستان، عطا سبزواری و علی محمدی از زنجان، مصلح حسینی، شاهو رستمی راد، ثنا محمدی و سعید فرزانگان از کردستان، علی کاربین از خراسان رضوی، فرحان افصحی، ستایش ایلیات و مارال فرهت نژاد از البرز، احسان جهانی کیسمی از گیلان، علی صیادپور از مازندران، شیوا شیانی از بندرعباس، سیامک میرزایی، محمد امیر عزیزی، آیدا شریفی، مهیار قهاری، امیرعباس برفی، آتنا قرائی پور و آتنا حمزه از تهران در رده سنی «الف» باهم به رقابت می پردازند.

در رده سنی «ب»، محمدرضا قلی پور از چهار محال و بختیاری، مهران حسین خانی از بوشهر، ایمان لطفی کلهری، بابک سبزواری و مرتضی عطابخش از زنجان، علیرضا فدایی از خوزستان، عنایت الله حسینی از مرکزی، امیر محمد شریفی، عرفان مرادی، امیر ملکی، زانیار رستمی، سبحان کریمی، هیوا رنجبر و فواد زارعی از کردستان، جاوید داوری خامنه و محسن بیات از البرز، داود قنبری، علی اکبر باقری، آناهیتا جبارپور، سجاد شیخ ولی زاهد، گرگین خاضعی، آیدین عبداللهی، امیر علی قربانی، امیرحسین لیاقت، ولی الله آسیابی، پریسا جندقی و  مارال خلیلی از تهران، رضا زارع از شیراز، آرزو شفاهت، امید محمدی، محمد جواد امینی، فرشاد حسیبی و نسرین برهانی از اصفهان، پانیز رضایی از مازندران، ریحانه غلامی از گلستان، علی درقدمی از سمنان و احسان آدینه به همراه سهیل امیراحمدی از قزوین از ساعت ۱۲ تا ۱۷ برای رقابت روی سِن سالن مبارک می روند.

همچنین در بخش ویژه آرش مرتضایی فر از تهران و پرنیان سلیمانی از اصفهان از ساعت ۱۱ درحضور اساتید دف نوازی کشور باهم به رقابت می پردازند.

پنجمین جشنواره تکنوازان شهر تهران با محوریت ساز دف مرداد و شهریورماه ۹۵ به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و فرهنگسرای بهمن به دبیری مهدی غلامی و در دو بخش گروه سنی سیزده تا بیست سال و بیست سال به بالا در نخستین فرهنگسرای پایتخت در حال برگزاری است.

اختتامیه این جشنواره روز یکشنبه چهاردهم شهریورماه از ساعت ۱۸ با هنرمندی دف نوازان و تقدیر از نفرات برگزیده در سالن نغمه این فرهنگسرا برگزار می شود که حضور برای عموم علاقه مندان آزاد است.

نفرات راه یافته به مرحله نهایی این جشنواره برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سالن سنجری فرهنگسرای بهمن واقع در انتهای بزرگره شهید نواب صفوی، میدان بهمن، خیابان شهید وفائی مراجعه کنند.


عدم جذب منابع قابل وصول چالش توسعه شهری است

عدم جذب منابع قابل وصول چالش توسعه شهری است

فرج الله ایلیات

کرج - معاون مالی اقتصادی شهردار کرج نبود کارایی در جذب منابع قابل وصول و سیاست‌های مقطعی را باعث وابستگی شهرداری ها به درآمدهای ناپایدار دانست که توسعه شهری را با چالش مواجه می کنند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر بر مسئله «اقتصاد مقاومتی» تاکید کرده اند و حتی در نامگذاری‌های‌شان برای سال‌ها این موضوع را مدنظر قرار داده‌اند، ایشان امسال را به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامگذاری کرده اند در خصوص اهمیت تحقق اقتصاد مقاومتی در شهرداری کرج با فرج الله ایلیات معاون مالی اقتصادی شهرداری کرج گفتگویی ترتیب دادیم که در زیر می خوانید.

* شرط رسیدن به توسعه شهری را چه می دانید؟

شرط رسیدن به توسعه شهری مدیریت یکپارچه است با توجه به محدودیت اعتباری بخش دولتی، مشارکت بخش خصوصی نقش موثری در تحقق اهداف مدیریت شهری و اقتصاد مقاومتی دارد و از آنجاییکه که توسعه شهری به توسعه کشور منجر می شود شیوه های نوین سرمایه گذاری داخلی و خارجی و بهره مندی از تخصص کارشناسان می تواند زمینه ساز تحقق این اصل مهم باشد.

* شهرداری ها در رونق فضای کسب کار که منجر به تحقق اقتصاد مقاومتی می شود، چه نقشی دارند؟

اگر بپذیریم شهرها مرکز تحول، ابتکار و تولید علم و ثروت محسوب می شوند، شهرداری ها نیز در آماده سازی فعالیت های مرتبط با این موضوع مانند امور اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و همچنین رونق بخشیدن به کسب و کارها نقش پررنگ تری را عهده دار خواهند شد مهمترین رسالت مدیریت شهری، ایجاد تعهد و مسئولیت در قبال برنامه زمان بندی برای اجرای پروژه های شهری است مشارکت بخش خصوصی می تواند در تحقق این رسالت مهم کمک حال باشد متاسفانه نبود کارایی در جذب منابع قابل وصول و سیاست های مقطعی باعث وابستگی شهرداری ها به درآمدهای ناپایدار شده که این موضوع رسیدن به توسعه پایدار شهری را با چالش مواجه خواهد کرد.

* آیا شهرداری کرج توانسته برنامه های خود را در قالب سیاست های کلی اقتصادمقاومتی عملیاتی کند؟

مسئولان و سیاست گذاران در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری باید حرکت کنند عملیاتی کردن برنامه های شهری در قالب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ضروری است در همین راستا مدیریت شهری کرج نیز از این قائده مستثنی نیست و باید همگام با سیاست‌های اقتصادی مقاومتی در حرکت باشد افزایش منابع درآمدی پایدار و مدیریت درست هزینه ها از اهمیت زیادی برخوردار است به همین منظور لازم است مدیریت شهری علاوه بر درآمدها، به مدیریت هزینه ها نیز توجه کند و استراتژی افزایش درآمد را در همسو با کنترل هزینه اجرایی کند.

* به نظر شما چه ارتباطی میان شکوفایی اقتصاد شهری و بخش خصوصی وجود دارد؟

شناخت ظرفیت های سرمایه گذاری در کلان‌شهر کرج باید در قالب برنامه تحلیل سیستمی مورد مطالعه و ارزیابی قرار بگیرد به همین منظور می توان گفت؛ شکوفایی اقتصاد شهری با مشارکت بخش خصوصی ارتباط تنگاتنگی دارد و لازمه فعالیت های اقتصادی برنامه ریزی و سیاست گذاری اصولی است سیاستگذاران باید در خصوص تسهیل گردش مالی و امنیت سرمایه گذاری در سطح شهر شرایط لازم را فراهم کنند در این میان شهرداری‌ها که مسئولیت اجرای طرح های کلان در عرصه های مختلف شهری به ویژه عمرانی و ساختاری را عهده دار هستند به شدت نیازمند بهره مندی از خروجی های ناشی از سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

بخش خصوصی اهداف عمرانی و انتفاعی در شهر را در پی دارد و موجب می شود مجموعه شهرداری، شهر و امور شهری را با دید کلان رصد کند به تبع این اصل مهم شهر و ظرفیت های شهری نیز به عنوان نقطه ای ایده آل برای ایجاد تغییرات عمده در ساختار شهری شناخته می شوند.

* به عنوان یکی از مدیران ارشد شهرداری کرج چه مولفه های را برای رشد و توسعه شهر معرفی می کنید؟

با پرداختن به ابعاد مختلف مشارکت بخش خصوصی به این نتیجه مهم می رسیم که برای برداشتن گام های اساسی برای رسیدن به شهری پویا نیاز است به مسائل و موضوعات شهر نگاهی عمیق تر داشته باشیم باید تاکید کرد یکی از راهکارهای عبور از شرایط موجود بهره گیری از دید کلان و عمل به شیوه نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری است.

 با توجه به اینکه شهرها ساختار پیچیده ای دارند باید مولفه های موثرتری را برای رشد، آبادانی و پویایی شهرها تعریف کرد که مهم ترین آن استفاده از بخش خصوصی است شهرداری ها به عنوان بزرگترین سیستم اجرایی شهر، بیشترین سهم را در جذب سرمایه گذاری ها و جهت دهی به حرکت شهری برعهده دارند.

سیستم مالی شهرداری ها به عنوان یک نظام مالی خودکفا که بر مبنای عوارض های وصولی از شهروندان، اصناف و صنایع اداره می شود و از نظر قانونی نیز تابع مقررات مندرج در آیین نامه مالی شهرداری‌ها هستند در سیستم درآمدی شهرداری باید به گونه ای عمل کنند که بهره گیری از شیوه نامه های نوین کسب درآمدهای عمومی همچون سرمایه گذاری و مشارکت، به منظور تامین منابع درآمد پایدار بازده ای مطلوب داشته باشد.

* برخی معتقد به موازی کاری در شهرداری کرج هستند، در این زمینه چه نظری دارید؟

حوزه مالی شهرداری این کلان‌شهر در راستای مدیریت بهینه هزینه ها، اقدامات لازم را به منظور برگزاری مراسم انجام می دهد تا از موازی کاری حوزه ها در این زمینه جلوگیری کند معاونت مالی اقتصادی شهرداری کرج همواره برابر با بودجه مصوب این دستگاه، اقدامات لازم را در زمان مقرر انجام داده است این معاونت برابر با بخش نامه ها و دستورالعمل های اتخاذ شده از حوزه هایی مانند معاونت فرهنگی اجتماعی، سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی، بسیج، روابط عمومی شهرداری این کلان‌شهر می خواهد از انجام موازی کاری که منجر به هزینه های گزاف می شود خودداری کنند این مهم در مناطق ۱۲ گانه و سازمان های تابعه شهرداری کرج نیز با جدیت دنبال می شود و ارشادات لازم در این زمینه به مسئولان ذیربط داده می شود تا بدینوسیله بودجه های مصوب شده برای هر یک از حوزه های شهرداری صرف خدمات رسانی در زمینه های عمرانی، خدماتی، فرهنگی و دیگر خدمات شود تا شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر شهر و جلب رضایت شهروندان باشیم.

* داشتن برنامه ریزی دقیق و کارآمد در معاونت مالی و اقتصادی شهرداری از ضروریات است در این زمینه چه نظری دارید؟

بله وجود برنامه ریزی دقیق و کارآمد برای این معاونت از ضروریات است با توجه به فعالیت ها و اقدامات گوناگون شهرداری در همه حوزه ها می توان به نقش و اهمیت عملکرد این معاونت و نحوه فعالیت و جذب درآمد های این بخش پی برد که نقش پر رنگی در برنامه ریزی، هماهنگی و کنترل فعالیت‌های دستگاه خواهد داشت تامین منابع مالی پروژه های عمرانی عظیم و رفع هزینه های جاری و بازپرداخت وام های عمرانی دریافت شده از جمله خروجی های اتخاذ سیاست های اقتصاد مقاومتی در شهردرای کرج به شمار می رود.

* آیا شهرداری کرج در اقدامات عمرانی رویکرد اقتصادمقاومتی را لحاظ کرده است؟

بله، اقدامات عمرانی شهرداری کرج با رویکرد اقتصاد مقاومتی انجام می شود.

* برنامه شهرداری کرج با توجه به رکورد صنعت ساخت و ساز چیست؟

خوشبختانه شهرداری کرج پیش بینی های لازم را در این زمینه داشته و فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی را سرلوحه کار خود قرار داده است بر این اساس با هیچ گونه کم و کاستی در بودجه سال جاری مواجه نشده است کل بودجه پیش بینی و مصوب شده شهرداری کرج در سال جاری یک هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان است که بخش عمده ای از این بودجه برای عمران و آبادانی شهر پیش بینی شده است

.


سالانه ۶۰ هزار مترمربع از معابر شهری کرج استاندارسازی می‌شود

سالانه ۶۰ هزار مترمربع از معابر شهری کرج استاندارسازی می‌شود

همایش پیاده روی خانوادگی به مناسبت دهه فجر در جزیره کیش

کرج- معاون مالی واقتصادی شهرداری کرج گفت: سالانه بیش از ۶۰ هزار متر از معابر شهری کرج با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان استانداردسازی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، فرج الله ایلیات در کارگاه آموزشی استانداردسازی معابر شهری که پیش از ظهر شنبه با حضور کارشناسان ژاپنی در باشگاه میلاد شهرداری کرج برگزار شد، اظهار کرد: در طراحی های جدید بوستان ها و معابر شهری، استانداردهایی که باید اجرایی شود را در دستور کار قرار داده ایم و این امر تنها به قشر خاصی از جامعه مربوط نمی شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته اعتبارات مناسبی در این حوزه در نظر گرفته شده بود، افزود: سالیانه بیش از ۶۰ هزار متر از معابر در کرج استانداردسازی می شود و کفپوش و محل عبور نابینایان نیز در این حوزه پیش بینی می شود.

معاون شهردار کرج با اشاره به اینکه سالیانه بیش از ۱۵ میلیارد تومان در این حوزه توسط شهرداری کرج هزینه می شود، تصریح کرد: در طراحی های جدید شهرسازی نیز توجه به این موضوع از الزامات است که باید توسط شهرداری مناطق و معاونت فنی و عمرانی رعایت شود.

وی با تاکید بر اینکه توجه به بخش معلولین به صورت ویژه در شهرسازی کرج نگاه شده است، گفت: بازسازی معابر در دستور کار قرار گرفته است و اکنون نیز طراحی های جدید برای استفاده این قشر در بوستان ها، معابر و ساختمان های اداری لحاظ شده است.

ایلیات خاطرشان کرد: در مجموع کیفیت پیاده روهای شهری کرج نسبت به سال های گذشته بهتر شده اما همچنان باید این فعالیت ها ادامه یابد و امید است با این روند بتوانیم تمامی این معابر را استانداردسازی کنیم.

وی با بیان اینکه اجرای این امر تنها به شهرداری مربوط نمی شود و دستگاه های دیگر نیز در این حوزه دخیل هستند، گفت: شهرداری نسبت به سایر ادارات و سازمان های استان البرز حدود ۷۰ درصد موفق ترعمل کرده است اما به طور مسلم باید بیش از این ها در این حوزه گام بردارد.

معاون شهردار کرج در پایان تاکید کرد: سخت گیری شهرداری در حوزه صدور پایان کارها می تواند شتاب بیشتری به بحث استاندارسازی معابر شهری بدهد.


میزگرد تخصصی بررسی وضعیت اقتصادی کلان‌شهر کرج برگزار شد

میزگرد تخصصی بررسی وضعیت اقتصادی کلان‌شهر کرج برگزار شد

میزگرد

کرج- میزگرد تخصصی بررسی وضعیت اقتصادی کلانشهر کرج با حضور جمعی از مسئولان شهری، فعالان اقتصادی و دانشگاهیان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، عصر سه شنبه میزگرد تخصصی بررسی وضعیت اقتصاد شهر کرج به همت معاونت مالی اقتصادی شهرداری و مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج برگزار شد.

در ابتدای این جلسه معاون مالی و اقتصادی شهرداری کرج اظهار داشت: نزدیکی کلان‌شهر کرج به پایتخت هم فرصت است و هم در صورت عدم توجه ممکن است به تهدید تبدیل شود، این نزدیکی موجب شده تا شهر کرج همواره با کلان‌شهر تهران مقایسه شود اما باید به ظرفیت ها و پتانسیل موجود دقت بیشتری داشت.

شهرداریها خود را برای استقبال از سرمایه گذاران مهیا کنند

فرج الله ایلیات افزود: به عنوان مثال میانگین سرانه درآمدی شهر کرج به ازای هر شهروند حدود یک میلیون تومان است در حالی که در تهران این رقم به بالای پنج میلیون تومان برای هر نفر می رسد و این بدان معنی است که شهردار تهران باید پنج برابر کرج به شهروندان خود خدمات ارائه دهد در حالی که نزدیکی این دو کلان‌شهر به یکدیگر موجب افزایش توقعات از کرج شده است.

وی با اشاره به تحولات اقتصادی کشور در آینده ای نزدیک که به واسطه موفقیت برجام رخ می دهد، ادامه داد: شهرداری ها باید خود را برای جذب سرمایه گذار و مشارکت ها آماده کنند، البته این مسئله عزم استانی می طلبد.

سازمان های وابسته شهرداری به لحاظ مالی مستقل می شوند

این مسئول با اشاره هزینه های بالای برخی سازمان های خدماتی شهرداری افزود: بنابر برنامه ریزی های صورت گرفته بنا داریم به سمتی پیش رویم که سازمان های تابعه تا ۳ الی ۴ سال آینده به وضعیت مالی مستقل دست یابند تا بتوان درآمدهای شهرداری را در بخش های دیگر نظیر عمران هزینه کرد.

در ادامه این جلسه جمعی از فعالان اقتصادی به ارائه راهکارها و نقطه نظرات خود پرداختند که اشاره به هویت کشاورزی، تاریخی، صنعتی، ویژگی مهاجرپذیری و استعدادهای نهفته استان البرز از آن جمله بود.

رفع تنگ نظری های اداری، بروکراسی های موجود، تسهیل شرایط حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی، ارتقای زیرساخت های اقتصادی و صنعتی متناسب با استان بودن البرز و... و. از دیگر موارد مطروحه بود.

ارتباط شهرداری با مراکز علمی مستحکم تر شود

همچنین جمعی از دانشگاهیان ضمن ارائه نظرات خود، ارزیابی اصولی و علمی و در نظر گیری توجیهات اقتصادی در کنار ملاحظات زیست محیطی را از مواردی برشمردند که باید در رابطه با پروژه های شهری مورد توجه قرار گیرد.

این پژوهشگران خواستار استحکام بیش از پیش ارتباط مدیریت شهری با دانشگاه به منظور استفاده از نتایج تحقیقاتی و علمی در توسعه شهر شدند.

عباس زارع رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی شهرداری کرج، قاسمی کل اتاق بازرگانی استان البرز، حمید کریمی رئیس اتاق اصناف، موفق مدیرکل صنعت و معدن استان از جمله سخنرانان بعدی این نشست بودند که در میان سخنان خود، خبرهای خوبی در راستای اعتلای اقتصاد کلان‌شهر کرج را اعلام کردند.

طرح جامع اسلام آباد در دست تدوین است

در پایان نشست ایلیات با اشاره به موارد مطروحه بر شناسایی و واگذاری اراضی شهر کرج به منظور در اختیار قرار دادن سرمایه گذاران تاکید کرد و گفت: طرح جامع اسلام آباد که هم اکنون در دست تدوین است، پروژه ای بسیار مطلوب و تاثیرگذار در زمینه اقتصاد کرج و استان البرز خواهد بود، این منطقه به لحاظ سرمایه گذاری بهترین نقطه شهر است که عواید اقتصادی اجرایی شدن این طرح شاید بودجه چندین ساله یک استان را تامین کند.

در ادامه این نشست رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج نیز ضمن ابراز رضایت از این جلسه و تقدیر از دغدغه مندی اعضا عنوان کرد: میزگرد مذکور گام نخست برای اعتلای اقتصاد کلان‌شهر کرج بود و به نظر می رسد ارتباط زنجیره اقتصادی در حال تکمیل شدن است.

ضرورت تشکیل کارگروه های تخصصی با حضور فعالان اقتصادی

مجید کاویانی ابراز امیدواری کرد: خروجی جلسه باید تشکیل کارگروه های تخصصی باشد تا مباحث مطروحه به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد.

وی در پایان گفت: اولین جلسه این میزگرد به همت مرکز پژوهش های شورای شهر برگزار شد اما استمرار برگزاری آن بستگی به تلاش و همت اعضا دارد تا بتوانیم شهر کرج را جایگاه واقعی خود در عرصه اقتصاد برسانیم.


ویدئو

پیوندها

ثبت نام برای خبرنامه