اخبار البرز

اجرای سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی الزامی است

استاندار البرز گفت: اجرای سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری توسط دستگاه های اجرایی، بخش دولتی و خصوصی الزامی است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد علی نجفی در جلسه فرماندهی اقتصاد مقاومتی البرز که عصر شنبه در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار کرد: یکی از بخش های مهم اشتغال زایی در استان البرز در توجه به پارک های علم و فناوری و مراکز رشد معطوف شده است.

وی با تاکید بر اینکه به طور قطع امکانات لازم در اختیار این بخش به سبب ظرفیت های موجود قرار خواهد گرفت، افزود: بایستی از ظرفیت های علمی و پتانسیل پارک علم و فناوری در استان البرز استفاده کرد.

استاندار البرز با اشاره به اینکه  مشکلات یاد شده در حوزه روستایی در بخش های گوناگون از جمله فاضلاب زیبنده استان نیست، خاطرنشان کرد: باید دید دهیاران و شوراهای اسلامی در روستایی در این بین چه وظایفی را بر عهده دارند و تا کنون چه اقداماتی را اجرایی کرده اند.

به گفته نجفی، استان البرز از ویژگی های بالایی برخوردار است که باید مورد توجه همگان در بخش های مختلف قرار گیرد، این استان می تواند در طرح های مختلف نظیر استقرار صنایع عاری از آلودگی های زیست محیطی به عنوان پایلوت در کشور مطرح شود.
 
وی با تاکید بر اینکه باید با جدیت پیگیر اجرایی شدن تمام مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان البرز باشیم و این امر باید جز اقدامات اساسی تمامی دستگاه های اجرایی باشد، گفت: اجرای سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری توسط دستگاه های اجرایی، بخش دولتی و خصوصی الزامی است.


جدی نگرفتن اقتصادمقاومتی یکی از عوامل اتفاقات اخیر کشور بود

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی گفت: جدی نگرفتن اقتصادمقاومتی یکی از عوامل اتفاقات اخیر کشور بود.

به گزارش خبرنگار مهر، عزیز اکبریان در جلسه فرماندهی اقتصاد مقاومتی البرز که عصر شنبه در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور، تصریح کرد: این اتفاقات تاثیرات منفی در برداشته و آثار منفی را در کشورهای خارجی به جا گذاشته است.

وی با بیان اینکه این مهم ضایعه ای بزرگ برای کشور بود که برای سرمایه گذاری های آینده با تاثیرات بدی همراه خواهد بود، خاطرنشان کرد: بدون شک بحث جدی نگرفتن اقتصاد مقاومتی یکی از عوامل مهم بروز اتفاقات اخیر بود.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بسیاری از مدیران گزارش عملکرد خود را در قالب اقدامات حیطه اقتصاد مقاومتی بیان می کنند، گفت: اقتصاد مقاومتی باید مانع خروج ارز از کشور شود، عدم تحقق این مهم به سبب بی توجهی به نقطه نظرات مقام معظم رهبری در این حوزه حاصل شده است.

وی نقش فرمانداران در راستای اجرای سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی را ضروری دانست و اظهار کرد: عده ای تمام عملکرد نظام و دولت را زیر سوال می برند، تنها حدود ۳۰ نفر در کشور حقوق نجومی دریافت کرده اند.

اکبریان با اعلام اینکه عملکرد نباید به گونه ای باشد که مردم نسبت به مسئولان شبهه پیدا کنند، ادامه داد: دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران همواره دنبال فرصت هستند و این فرصت توسط ما به آن ها داده شد.

وی در بخش دیگری با تاکید بر اینکه پارک های علم و فناوری باید به دانشگاه ها منتقل شود، همکاری این دو مجموعه در کشور بسیار ضعیف است، یادآور شد: اقدامات جزیره ای بستر توسعه و پیشرفت کشور را فراهم نمی کند، این روال نشان می دهد برای آینده کشور برنامه نداریم.

بهزاد پارسا مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز در ادامه این جلسه با بیان اینکه سهمیه برداشت استان البرز از سد طالقان طی سال گذشته ۳۵ میلیون مترمکعب بوده است، اظهار کرد: سهمیه برداشت آب استان از سد طالقان در مدت زمان یاد شده ۲۰ میلیون متر مکعب بوده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۵۵ میلیون متر مکعب آب از سدهای استان به البرز تخصیص داده شد، افزود: در سفر ریاست جمهوری به استان البرز میزان ۵ میلیون مترمکعب دیگر به این رقم افزوده شد.


صنایع سبز در محدوده فرودگاه پیام مستقر می شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز از استقرار صنایع غیرآلاینده (سبز) در محدوده فرودگاه پیام خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، فردین حکیمی در جلسه فرماندهی اقتصاد مقاومتی البرز که عصر شنبه در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد، با اشاره به فعالیت واحدهای صنعتی در منطقه ویژه و فرودگاه بین المللی پیام واقع در مهرشهر کرج، اظهار کرد: درصدد استقرار صنایع غیرآلاینده موسوم به صنایع سبز در این منطقه هستیم.

وی با اشاره به اینکه بدون شک صنایع غیر آلاینده در آن محدوده مستقر می شوند اما موسوم به سبز بودن آن صنایع باید توسط دستگاه و سازمان های کشوری مطرح و مورد توجه قرار گیرد، افزود: استقرار صنایع غیر آلاینده در این بخش مشکلی را ایجاد نمی کند چرا که شرط دانش بنیان و غیر آلاینده بودن این صنایع نیز مورد تاکید خواهد بود.

در ادامه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی، جهانگیر شاهمرادی رئیس شرکت شهرک های صنعتی استان البرز تاکید کرد: ارزیابی محیط زیستی پیرامون راه اندازی دو شهرک صنعتی اشتهارد ۲ و کوثر به تصویب سازمان حفاظت از محیط زیست کشور رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در این راستا مصوب شده پایش آنلاین هوا، آب و خاک در این دو شهرک اجرایی شود، تصریح کرد: پایش آب و هوا پذیرفته شده اما مفهوم پایش آنلاین خاک مشخص نیست؛ با رفع این مشکل بستر اشتغال برای بیش از ۴۰۰ نفر فراهم می شود.


وضعیت بحرانی منابع آبی در کمالشهر/نیازمند حفر ٣ حلقه چاه هستیم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان البرز با اشاره به وضعیت بحرانی منابع آبی در کمالشهر، گفت: نیازمند حفر سه حلقه چاه در این منطقه هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا رضایی فر در جلسه فرماندهی اقتصاد مقاومتی البرز که عصر شنبه در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد، با بیان اینکه ۷۰ درصد آب مصرفی استان البرز از طریق چاه و ۳۰ درصد دیگر از منابع سطحی تامین می شود، اظهار کرد: از مجموع ۴۷۰ حلقه چاه در استان در حال حاضر ۳۸۱ مورد بهره برداری صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه باقی مانده چاه های یاد شده به سبب بهره برداری غیر مجاز خشک شده است، افزود: پیش بینی می شود طی سال آتی۹ شهر استان با مشکل تامین آب مواجه خواهند شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب البرز با بیان اینکه برای عبور از پیک مصرف آب طی سال آتی به ۷ هزار لیتر بر ثانیه آب نیاز داریم، تصریح کرد: در حال حاضر ۲۶ درصد از شهرهای کشور با تنش آبی مواجه هستند، این عدد در البرز به ۱۸ درصد می رسد.

رضایی فر تاکید کرد: اجرای خط انتقال کمربندی به طول ۱۱ کیلومتر در دو فاز انجام می گیرد لذا امیدواریم این امر در اوایل تیرماه سال آینده به بهره برداری برسد همچنین باید به این مهم نیز اشاره کرد که واگذاری احداث تصفیه خانه آب شماره ۳ به بخش خصوصی از طریق بی او تی اجرایی می شود.

وی گفت: در حالی شاخص بهره برداری از آب آشامیدنی در ایران در بخش شهری ۹۹ درصد و در بخش روستایی ۷۷ درصد است که این امر در بخش شاخص آب و فاضلاب در حوزه شهری به ۴۲ درصد و در حوزه روستایی به نیم درصد می رسد.

وی با بیان اینکه امیدواریم امکان استفاده مجدد  از تخصیص بلا استفاده سد کرج از محل سامانه انتقال آب طالقان پس از احداث تصفیه خانه آب شماره ۳ به عنوان تخصیص جدید فراهم شود، گفت: تسریع در واگذاری زمین محل احداث مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی فردیس و استفاده از چاه های فعال سایر دستگاه ها در زمان پیک مصرف با حفظ حقوق مالکانه از دیگر درخواست های مطرح شده محسوب می شود.
 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب البرز کاهش آبدهی منابع آب زیرزمینی در کمالشهر از ۸۰۰ لیتر بر ثانیه به ۲۵۹ لیتر بر ثانیه را از مشکلات موجود در استان البرز از جمله این منطقه عنوان کرد، و افزود: کمالشهر نقطه بحرانی در کرج به شمار می آید لذا درخواست حفر ۳ حلقه چاه جدید در این منطقه را داریم.


٦٠٠٠ انشعاب غیرمجاز در استان البرز شناسایی شده است

رئیس شرکت آب و فاضلاب روستایی استان البرز با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶ هزار انشعاب غیر مجاز در سطح استان شناسایی شده، گفت: حفاری چاه های غیر مجاز باعث افت آب های زیرزمینی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالحسین حسن زاده در جلسه فرماندهی اقتصاد مقاومتی البرز که عصر شنبه در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد، با بیان اینکه باید از وضعیت موجود منابع آبی حمایت کرد و نسبت به بهبود این اوضاع قدم برداشت، اظهار کرد: تکمیل مجتمع آب رسانی آتشگاه_ نوجان و آیت طالقانی در شهرستان طالقان از جمله اقداماتی محسوب می شود که پیرو وظایف محوله و در راستای جلسات اقتصاد مقاومتی انجام گرفته است.  

وی پروژه آب رسانی تک‌روستایی به منظور رفع مشکل آب ۳۱ روستا و جلوگیری از آلودگی آب منابع تامین آب شرب تهران از طریق دفع بهداشتی فاضلاب روستاهای البرز را از دیگر اقدامات انجام گرفته عنوان کرد و افزود: ساماندهی فاضلاب و اجرای تصفیه خانه روستای ولایت رود و حسنکدر صورت گرفته است.

رئیس شرکت آب و فاضلاب روستایی استان البرز ضمن ابراز گلایه نسبت به وجود مشکلات مالی در این بخش، تصریح کرد: تکمیل عملیات اجرایی تعداد ۲ مجتمع آب رسانی در شهرستان های استان از دیگر اقدامات انجام گرفته است.

حسن زاده تداخل حریم روستاها و اجرای پروژه های حریم راه ها که مورد مخالفت راهداری و مطالبه خسارات سنگین قرار می گیرد را از مشکلات موجود در بخش روستاها عنوان کرد و گفت: عدم آگاهی پیمانکاران به نحوه استفاده از اسناد خزانه، رشد بی رویه جمعیت غیر دائم روستاها، استفاده غیر مجاز از انشعاب آب به صورت آشکار و پنهان و تغییر کاربری اراضی از دیگر مشکلات پیش رو است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶ هزار انشعاب غیر مجاز در سطح استان شناسایی شده است، ادامه داد: حفاری چاه های غیر مجاز باعث افت آب های زیرزمینی شده است.

همچنین خسرو ارتقایی معاون استاندار البرز در ادامه با بیان اینکه فاضلاب بیش از ۱۰۰ روستا در مسیر کرج_چالوس به صورت چشمه گیر بوده و آسیب جدی به محیط زیست وارد می کند، گفت:  اگر هر ساله مشکل فاضلاب ده روستا برطرف شود اقدام شایان توجهی خواهد بود.


ظرفیت استقرار شرکت ها در پارک علم و فناوری البرز محدود است

رئیس پارک علم و فناوری البرز با بیان اینکه از ظرفیت موجود به منظور بسط حیطه عملکردی خود استفاده می کنیم، گفت: ظرفیت استقرار شرکت ها در پارک علم و فناوری البرز محدود است.

به گزارش خبرنگار مهر، عطاالله ربانی در جلسه فرماندهی اقتصاد مقاومتی البرز که عصر شنبه در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد، اظهار کرد: در جلسه نهم ستاد اقتصاد مقاومتی استان طی سال جاری همکاری فرمانداران با پارک علم و فناوری جهت ایجاد مراکز رشد اقماری مطرح شد.

وی با بیان اینکه از ظرفیت موجود استان در شهرستان های مختلف به منظور بسط و گسترش حیطه عملکردی خود در حوزه علم و فناوری استفاده خواهیم کرد، افزود: ظرفیت استقرار شرکت ها در پارک علم و فناوری البرز محدود است.

رئیس پارک علم و فناوری استان البرز همچنین استفاده از ظرفیت های خالی استان جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان و افزایش زمینه اشتغالزایی پایدار برای جوانان را از جمله اهداف مهم این مجموعه برشمرد و گفت: تا کنون با این مصوبه تعداد ۱۵ نفر به ظرفیت اشتغال استان اضافه شده است.

ربانی با اشاره به اینکه مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی، مرکز رشد زیست فناوری پژوهشگاه رویان و مرکز رشد گیاهان دارویی در البرز توسعه و رشد چشمگیری داشته است، ادامه داد: در قالب توسعه اشتغال همچنین توسعه اقتصادی فروش محصولات حدود ۳۰۰ شغل در این بخش در البرز ایجاد شده است‌.


موانع احداث کتابخانه شهرستان طالقان برطرف شود

موانع احداث کتابخانه شهرستان طالقان برطرف شود

استاندار البرز - کراپ‌شده

کرج - استاندار البرز خواستار رفع موانع احداث کتابخانه شهرستان طالقان شد و برای این مهم بازه زمانی ١٠ روز در نظر گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی نجفی در جلسه انجمن کتابخانه های استان که پیش از ظهر چهارشنبه در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: بایستی موانع احداث کتابخانه شهرستان طالقان برطرف شود.

وی با بیان اینکه شهرستان طالقان به سبب تمام ظرفیت های موجود باید دارای کتابخانه باشد و بایستی موانع موجود بر مسیر این مهم طی بازه زمانی ١٠ روزه برطرف شود، افزود: مشکل زمین برای احداث کتابخانه در این شهرستان را باید هرچه سریع تر برطرف و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز باید همکاری های لازم را برای تخصیص اعتبار مناسب داشته باشد.

استاندار البرز با اعلام اینکه شاخص های زیرساخت کتابخانه ای در استان باید تقویت و ارتقا داده شود، گفت: شایسته استان نیست که شاخص کتابخانه ای آن پایین باشد به همین منظور باید شهرداری ها برای احداث کتابخانه وارد عمل شوند.

نجفی تخصیص یک درصد سهم شهرداری ها برای توسعه کتابخانه ها را الزامی عنوان کرد و گفت: باید بسترهای لازم برای احداث کتابخانه مرکزی دیده شود


ساماندهی بافت های فرسوده در کرج بلاتکلیف است

ساماندهی بافت های فرسوده در کرج بلاتکلیف است

بافت فرسوده شاهرود

کرج - بلاتکلیفی بافت های فرسوده شهر و عدم انجام اقدامات اجرایی مؤثر در این زمینه موضوعی بود که در جلسه شورای شهر مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی حاجی قاسمی در نطق پیش از دستور بیست و هفتمین جلسه علنی شورای شهر کرج با بیان اینکه راه اندازی خودرو سیار پلاک خوان اقدام حائز اهمیت و قابل تقدیری است که در برخی از مناطق شهری کرح رخ داده، اظهار کرد: این خودروها ترافیک شهری را تسهیل می بخشند به همین سبب امیدواریم خودرو سیار پلاک خوان در تمام مناطق شهری راه اندازی شود.

وی با تاکید بر اینکه امیدواریم در خصوص ساماندهی سرعت گیرها متعدد موجود در سطح معابر شهری کرج تصمیمات نهایی و خوبی اتخاذ شود، افزود: در حوزه حمل و نقل  درون شهری بایستی دوربین های ثبت تخلف و کنترل سرعت نصب شود.

دبیر شورای اسلامی شهر کرج با تاکید بر لزوم توجه ویژه به ساماندهی حاشیه اتوبان که در دستور کار شهرداری کرج نیز قرار دارد، خاطرنشان کرد: محور کرج - قزوین محدوده پل حصارک تا بهشت سکینه نخاله های ساختمانی چهره زشتی به حاشیه اتوبان در این حوزه بخشیده است‌.

احد رسولی رئیس کمیسیون سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر کرج در ادامه بیان کرد: در حالی ردیف بودجه تشکیل و راه اندازی دفاتر خدمات نوسازی بافت های فرسوده مشخص و به تصویب رسیده که تا کنون هیچ اقدامی در  این باره صورت نگرفته است.

وی همچنین با اعلام اینکه از سال ۹۰ مبحث مهم نوسازی بافت های فرسوده در دستور کار قرار گرفته است، اظهار کرد: باید هر چه سریع تر راه اندازی این دفاتر در سطح کلانشهر کرج با سرعت پیگیری و اجرایی شود.

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری در شورای شهر کرج  با تاکید بر لزوم رفع مشکل ترافیکی میدان شهید آجرلو (سپاه) بیان کرد: پل روگذر میدان سپاه (شهید آجرلو) به ساماندهی جدی در خصوص رفع مشکل ترافیکی نیاز دارد.

همچنین اصغر نصیری شهردار کرج با بیان اینکه مشکلات محلات کم برخوردار پیگیری و برطرف خواهد شد چرا که رویکرد شهرداری به محلات به عنوان زیربنای توسعه شهری معطوف است، افزود: در راستای تهیه اسناد توسعه محلات اقدامات خوبی رخ داده و بازدیدهای میدانی متعددی از این مناطق صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه باید ۳۰ هکتار فضای خدماتی در کیانمهر کرج وجود داشته باشد، اظهار کرد: برای بهبود زیرساخت محلات طرحی جداگانه تدوین خواهد شد، متاسفانه حتی یک متر فضای فرهنگی و ورزشی در محلات کم برخوردار وجود ندارد در حالی که این مهم حق مسلم شهروندان است.

شهردار کرج بیان کرد: با اجرای بسیاری از پروژه های بزرگ در شهر که همه با اهمیت بوده رضایت مردم حاصل نشده است بدون شک نبود امکانات بهداشتی، فرهنگی، ورزشی و درمانی بستر نارضایتی مردم را افزایش خواهد داد به همین منظور درصدد هستیم بر اساس برنامه زمان بندی از پیش تعیین شده در محلات کم برخوردار حاضر شویم.

مهدی حاجی قاسمی دبیر شورای شهر کرج با اعلام اینکه بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و مناطق ناکارامد شهری در کرج بلاتکلیف بوده و اقدام اجرایی موثری از سوی شهرداری و سازمان عمران صورت نگرفته است، گفت: کرج تنها کلانشهری است که سازمان نوسازی بافت فرسوده به صورت مستقل ندارد به‌ همین منظور طرح دو فوریتی تاسیس سازمان بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده مطرح شده است.

منصور وحیدی عضو شورای شهر کرج در خصوص این طرح با اشاره به اینکه بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده حائز اهمیت است اما سازمان مستقلی برای ساماندهی این امر در کلانشهر کرج وجود دارد، ادامه داد: خوشبختانه شهردار کرج مدافع توجه به مناطق محروم شهری است. 

وی با تاکید بر لزوم توجه به این مقوله مهم در کلانشهر کرج، اظهار کرد: هزار هکتار بافت فرسوده شناسایی شده در کلانشهر کرج وجود دارد همچنین هزار هکتار مساحتی است که سکونتگاه های غیر رسمی در کرج به خود اختصاص داده است. 

وی با بیان اینکه در گذشته اقدام شایان توجهی در خصوص ساماندهی، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده در کلانشهر کرج صورت نگرفته است، ادامه داد:

ایجاد ساختاری جدید برای توسعه و ارتقای شهری در این منطقه الزامی است، اهمیت بافت فرسوده از پروژه ای چون قطارشهری و کمربند شمالی کمتر نیست، نگاه به موضوع مهم بافت فرسوده الزامی و حیاتی است لذا امیدواریم بتوانیم سالانه بودجه های خاصی برای این بخش در نظر بگیریم.

حسین محمدی رئیس کمیسیون محیط زیست، سلامت و امنیت شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه طی سنوات گذشته تا کنون از مکان یابی یک محل برای مدیریت نخله های ساختمانی عاجز بودیم، افزود: حل مشکلات شهری با ایجاد سازمان ها برطرف نخواهد شد؛ نمونه این امر، سازمان قطارشهری با هزینه جاری ۱۰۰ میلیارد تومانی در سنوات اخیر است.

وی گفت: علی رغم اینکه این طرح را امضا کرده ام اما باید دید نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده نیازمند تشکیل سازمانی جداگانه است یا خیر، بدون شک در صورت تشکیل این سازمان بایستی ظرفیت سازی و توانمندسازی محلات در شرح وظایف سازمان بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده پیش بینی شود.

فریده بزنی عضو شورای شهر کرج نیز پیرو این طرح بیان کرد: در خصوص بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده باید به مبحث مهم دو قطبی بودن شهر کرج توجه کرد و طرحی تحقیقاتی در خصوص بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده ارائه شود تا در آینده این شکاف کاهش پیدا کرده و شاهد دو قطبی شدن شهر نباشیم.

عباس زارع دیگر عضو شورای شهر کرج با بیان اینکه تا کنون اقدامی جدی در باره ساماندهی، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده در کرج صورت نگرفته است، اظهار کرد: شهرداری مکلف است ستاد ساماندهی تپه مراد آب را منحل و این ستاد را در شهرداری ادغام کند.

وی با اشاره به اینکه ساختاری چابک خواهد بود که  بر اساس قانون تجارت حرکت کند، اظهار کرد:  بدنه شهرداری نباید بزرگ شود اما باید با مشارکت سرمایه گذاران توسعه شهری را امکان پذیر ساخت و مانع این امر نشد

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر کرج بیان کرد: تپه مراد آب به دو بخش بافت فرسوده و ازادسازی برخی نقاط تقسیم می شود، در حال حاضر حدود ۷۰ تا ۸۰ هکتار اراضی این منطقه آزاد سازی شده است.   

اصغر نصیری شهردار کرج در این خصوص با تاکید بر اینکه باید توجه خود را  نسبت به راه اندازی دفتر و شرکت بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده معطوف کرد، یادآور شد: تشکیل شرکت بهتر از راه اندازی سازمان بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده است. 

گفتنی است، طرح دو فوریتی تاسیس سازمان بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده برای بررسی های بیشتر به کمیسیون عمران شورای شهر کرج ارجاع داده شد تا این طرح طی مدت زمان ۲۰ روز پیگیری شود.


سرانه کتابخانه در استان البرز ١.١ سانتی متر است

سرانه کتابخانه در استان البرز ١.١ سانتی متر است

شمس الله فلاح

کرج - مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز گفت: شاخص سرانه های زیرساخت کتابخانه ای استان باید به ازای هر ۱۰۰ نفر ۱.۱سانتی متر است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام شمس الله فلاح در جلسه انجمن کتابخانه های استان که پیش از ظهر چهارشنبه در استانداری برگزار شد، با اعلام آخرین وضعیت کتابخانه های استان، اظهار کرد: در حال حاضر ۶۹ باب کتابخانه در استان وجود دارد که از این تعداد کتابخانه های عمومی نهادی استان ۴۳ باب است.

وی با تاکید بر اینکه شاخص سرانه های زیرساخت کتابخانه ای استان باید به ۳.۱ متر مربع برسد، افزود: این رقم در استان به ازای هر ۱۰۰ نفر ۱.۱سانتی متر است.

 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز خاطرنشان کرد: باید تا پایان سال ۹۹ به شاخص کشوری برسیم که تحقق این مهم با احداث ۱۳۴ کتابخانه در کنار یک کتابخانه مرکزی میسر می شود.

حجت الاسلام فلاح با بیان اینکه در حال حاضر یک میلیون و ۱۷۴ هزار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی استان در سامانه ثبت شده است، گفت: طی دو سال گذشته ۱۰۵ عنوان کتاب از نویسندگان بومی استان خریداری شده است.

وی با اشاره به اینکه در دو سال اخیر هفت کتابخانه در مناطق کم برخوردار احداث شده است و دو کتابخانه سیار برای روستای بالای ۸۰۰ نفر اختصاص پیدا کرده است، افزود: چاپخانه کتاب خط بریل در استان افتتاح می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز ادامه داد: در مجموع بیش از دو هزار نابینا در استان البرز وجود دارد که از این تعداد ۳۴۸ نابینا عضو کتابخانه های عمومی استان هستند همچنین باید به این مهم نیز اشاره کرد که ۶۲۹ نسخه کتاب ویژه نابینایان در کتابخانه های استان وجود دارد ۵ هزار و ۸۹۶ جلد کتاب صوتی نیز برای این قشر در نظر گرفته شده است.

وی به برنامه در دستور کار پیرو افتتاح کتابخانه در شهرستان طالقان اشاره کرد و گفت: ۸۰۰ میلیون اعتبار برای احداث کتابخانه در نظر گرفته شده است اما عمده مانع تحویل زمین مناسب است.


نیازمند پژوهش های زنجیره ای در حوزه پزشکی هستیم

نیازمند پژوهش های زنجیره ای در حوزه پزشکی هستیم

کراپ‌شده - حمید درفشی

کرج - رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به جایگاه مهم آموزش پژوهش، گفت: نیازمند پژوهش های زنجیره ای در حوزه پزشکی هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید درفشی در اولین کنفرانس علمی گزارش های موردی بالینی (بیماری های قلب و عروق، مغز و اعصاب، بیماری های داخلی، بیماری خون) دانشگاه علوم پزشکی البرز که صبح چهارشنبه در دانشکده منابع طبیعی کرج برگزار شد، با بیان اینکه توجه به امر پژوهش در دانشگاه های علوم پزشکی الزامی است، اظهار کرد: یکی از وظایف دانشگاه پژوهش است اما آموزش پژوهش در جایگاه مهم تری قرار دارد.

وی با بیان اینکه یکی از بهترین روش های آموزش در عرصه پزشکی پرداختن به مباحث مرتبط با کیس های بالینی است، افزود: ۱۶۰ کیس بالینی در این همایش معرفی شده که بنا داریم ۳۰ نمونه را مورد بررسی قرار دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز خاطرنشان کرد: هر دانشگاهی در کشور چند کنگره انحصاری و منحصر به فرد خود را دارد بدون شک آینده دانشجویان و پزشکانی که در سطح کشور فعالیت دارند به موارد بالینی گره خورده است.

درفشی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاهی جوان است که باید مواردی چون پژوهش در بخش های مختلف مورد آزمون قرار گیرد، تصریح کرد: باید توان خود را برای ارائه بخش های آموزشی ارتقا دهیم.

وی با اشاره به اینکه پژوهش های زنجیره ای باید در  البرز اجرایی شود، اظهار کرد:  دانشگاه علوم پزشکی البرز با داشتن اساتید جوان از ظرفیت خوبی در راستای برگزاری دوره پژوهشی در گروه های مختلف برخوردار است.

وی ادامه داد: در استانی زندگی می کنیم جمعیتی بالغ سه میلیون نفر را در خود جای داده همچنین باید به این نکته نیز اذعان داشت که موارد بالینی استان البرز در بسیاری از استان ها وجود ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز با تاکید بر لزوم توجه به موارد یاد شده، ادامه داد: بیش از هزار متخصص و فوق تخصص در استان البرز وجود دارد که باید به نحوی درگیر مباحث آموزش و پژوهشی شوند.


روش های مدیریتی در کشور سلیقه ای است

روش های مدیریتی در کشور سلیقه ای است

علی اکبر ایمانی

فردیس – امام جمعه فردیس با اشاره به اینکه روش های مدیریتی در کشور سلیقه ای است، گفت: باید از کم کاری کارمندان دولتی جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ایمانی پیش از ظهر چهارشنبه در نشست شورای آموزش و پرورش، برگزار شد، با بیان اینکه اگر نیروهای تربیت شده و متدین در ادارات دولتی فعالیت کنند، قطعا شاهد پیشرفت کشور خواهیم بود، گفت: تا زمانی که کارمندان با سواد به کم کاری آلوده باشند در شیوه مدیریت شهر و کشورمان تغییری احساس نخواهد شد.

وی افزود: وقتی کار رنگ غیر خدایی پیدا کند موجب عدم تربیت نسل می شود به همین منظور از مسئولان مربوطه می خواهیم تا برای جلوگیری از کم کاری کارمندان دولتی اقدام کنند.

حجت الاسلام ایمانی با اشاره به اینکه ضعف سیستم مدیریتی کشور  را عقب نگه می دارد، گفت: متاسفانه روش مدیریتی در کشور ما سلیقه ای است و تا زمانی که این ضعف ها را نپذیریم و در چهارچوب های قانون کار نکنیم، شاهد پیشرفتی در جامعه نخواهیم بود.

امام جمعه فردیس با تاکید به اینکه کشورهای توسعه یافته از قوانین نوین در سیستم مدیریتی استفاده می کنند، تاکید کرد: در حال حاضر  برخی روش های مورد استفاده در کشور قدیمی است در این زمینه نیازمند توآوری هستیم.

وی با بیان اینکه کشور از ظرفیت های خوبی برخوردار است، گفت: با وجود این ظرفیت ها مدیریت با مشکل مواجه است زیرا مدیران حاضر نیستند از شیوه های مدیریتی نوین استفاده کنند.

به گفته حجت الاسلام ایمانی تا زمانی که همه به جای عملکرد صحیح، به فکر تصاحب میز مدیریتی باشند، کاری از پیش نخواهیم برد.

سرپرست فرمانداری فردیس در ادامه این نشست با بیان اینکه باید بتوانیم وظایف خود را به نحو احسن انجام دهیم، اظهار کرد: از مسئولان مربوطه می خواهیم نسبت به تشکیل مجمع خیرین مدرسه ساز تا نشست شورای آموزش و پرورش بعدی، اقدام و هیئت مدیره آن را مشخص کنند تا بتوانیم این مجمع را به شهرک های صنعتی و خیرین معرفی کنیم.

حمید احدی در ادامه افزود: اگر اقدامات لازم در راستای تشکیل مجمع خیرین انجام شود، گام بزرگی برای توسعه آموزش و پرورش شهرستان فردیس بر میداریم.


وظیفه سپاه امر به معروف در راستای حمایت از انقلاب اسلامی است

وظیفه سپاه امر به معروف در راستای حمایت از انقلاب اسلامی است

امر به معروف و نهی از منکر

کرج - دبیر قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر سپاه استان البرز گفت: وظیفه سپاه امر به معروف در راستای حمایت از انقلاب اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید موسوی زاده با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر تضمین‌کننده‌ حیات طیبه در نظام اسلامی است، اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر یک واجب فراموش شده اسلام در بین ملت ایران است.

وی با بیان اینکه همه‌ آحاد مردم باید وظیفه‌ امر کردن به کار خوب و نهی کردن از کار بد را برای خود قائل باشند، افزود: امر به معروف و نهی از منکر تضمین‌کننده‌ حیات طیبه در نظام اسلامی است.

وی ادامه داد: برای داشتن جامعه ایده آل مطابق با قرآن و سیره نبوی و بیانات ائمه هدی علیهم السلام اجرای امر به معروف و نهی از منکر است یعنی نظارت عمومی مردم بر رفتار یکدیگر و حاکمان، اساسا امر به معروف و نهی از منکر، وجه تمایز جامعه اسلامی از جوامع دیگر است.

دبیر قرار گاه امر به معروف و نهی از منکر سپاه استان البرز با تاکید بر اینکه در قانون اساسی اصل وجود سپاه، حفاظت و نگهداری از انقلاب اسلامی و ارزش های آن است، تصریح کرد: در سطح قانون اساسی نیز وظیفه سپاه امر به معروف و نهی از منکر در راستای حمایت از انقلاب اسلامی است و بسیج نیز با توجه به اینکه در زیر مجموعه سپاه قرار دارد، بنابراین از نظر قانونی بسیج یک نهاد موظف برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر در همه اقشار و زوایای مختلف است.

موسی زاده خاطر نشان کرد: نسبت به فرهنگ سازی امر به معروف و نهی از منکر زبانی از برنامه های پیش روی است و این یک تکلیف قانونی بوده و بسیج نیز بر این اساس آموزش آتی و سازماندهی می کند.

موسوی زاده اظهار کرد: بسیج می تواند به عنوان یک نهاد عمومی مردمی مطالبات عدالتخواهی در راستای انقلاب اسلامی از حکومت داشته و نمایندگی مردم را در این داشته باشد. در تبصره این قانون عمل امر به معروف را تبیین کرده و بسیجیان را ضابطین خاص امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرده است.

وی بیان کرد: قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر استان البرز با تشکیل و تعیین رابطین امر به معروف و نهی از منکر در تمام نواحی بسیج و باهدف شکل دهی و ایجاد امر به معروف و نهی از منکر بعنوان یک فرهنگ عمومی با تمرکز پایگاه ومحوریت مسجد آموزش های مناسبی را برنامه ریزی نموده است که بفضل خدا در ابعاد آموزش دبیران و ضابطان قضایی امر به معروف و نهی از منکر اجرایی می کند.


لزوم تامین زمین ٢ مدرسه در فردیس از محل اعتبارات دولتی

لزوم تامین زمین ٢ مدرسه در فردیس از محل اعتبارات دولتی

اعتبار بودجه پول

فردیس - مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو کرج بر لزوم تامین زمین دو مدرسه در فردیس از محل اعتبارات دولتی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، فرشته فهمیده پیش از ظهر چهارشنبه در نشست شورای آموزش و پرورش شهرستان فردیس، با اشاره به اینکه مدارس دولتی فردیس در میانگین قبولی کنکور سراسری در سطح یک تا ۱۰ استان حضور دارند، اظهار کرد: این در حالی است که مدارس فردیس از سطح کیفی پایینی برخوردار هستند.

وی با تاکید به اینکه سال آینده، ٩٣ دبیر آموزشی به مدارس فردیس اضافه می شوند، گفت: این مدرسان در مقطع متوسطه دوم به کار گرفته می شوند. 

مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو  شهرستان کرج با بیان اینکه در کمیته ساماندهی نیروی انسانی یک هزار و ۳۸۹ آموزگار در مدارس فردیس ساماندهی شده اند، گفت: برای سال آینده استقرار پایه دوازدهم را در مدارس شهرستان فردیس خواهیم داشت و برای این مهم باید تمهیدات لازم اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه ١٤٣ کلاس پایه یازدهم در شهرستان فردیس داریم، گفت: برای سال آینده ۶۰ کلاس یازدهم به مدارس این شهرستان اضافه می شود.

فهمیده تاکید کرد: با توجه به کاهش پایه های مختلف آموزشی در مدارس فردیس، نیروهای مازاد این اداره در بخش های دیگر آموزش و پرورش بکار گرفته  شده است. در سال آینده در صورت نیاز با توجه به تخصص مورد نیاز، شناسایی و ساماندهی می شوند.

به گفته وی حدود ۴ هزار نیرو در آموزش و پرورش ناحیه دو کرج فعالیت می کنند.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو کرج در بخش دیگری به ساماندهی سرویس مدارس شهرستان فردیس اشاره کرد و گفت: از مدارس به صورت سر زده بازدید می شود و با مدارسی که در طرح ساماندهی سرویس مدارس شرکت نکرده باشند، برخورد می شود.

وی عدم حمایت پیمانکاران از رانندگان سرویس مدارس را دلیل نارضایتی این رانندگان دانست و گفت: برای این مهم با موسسات مالی قراردادی مبنی به اعطای وام به رانندگانی که تحت نظر پیماندکار هستند، منعقد شده است.

فهمیده با اشاره به اینکه برخی از پیمانکاران توانایی اداره رانندگان سرویس مدارس را ندارند، خاطرنشان کرد: این افراد برای سال آینده بکار گیری نمی شوند.

به گفته وی چرخش امضاء ها برای تاییدیه رانندگان سرویس مدارس باید اصلاح شود زیرا در حال حاضر آخرین مهر تایید مربوط به پلیس راهور است در حالی که این مهم باید در اولین اقدام برای تایید رانندگان باشد.

فهمیده در بخش دیگری با اشاره به اینکه قول پرداخت اعتبار ساخت دو مدرسه در شهرک های ارم و فردیس در سفر رئیس جمهور به استان البرز اختصاص داده شده است، گفت: به دلیل اینکه این پروژه ها از اعتبار ملی ساخته می شوند، زمینی که برای ساخت مدرسه اختصاص داده می شود، باید بیش از ۳ هزار متر باشد.

وی ادامه داد: برای این مهم از شورا شهر و شهرداری فردیس می خواهیم در این رابطه با اداره آموزش و پرورش همکاری کنند زیرا اگر در زمان تعیین شده زمین را در اختیار قرار ندهیم، این اعتبار صرف منطقه دیگری در استان می شود.

به گفته مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو کرج، ۲۰ مدرسه در سطح شهرستان فردیس به سرویس بهداشتی، ایزوگام وسایل گرمایشی، بهسازی و غیره احتیاج دارد.


1700 شهروند البرزی برای خادمیاری آستان قدس رضوی ثبت نام کردند

1700 شهروند البرزی برای خادمیاری آستان قدس رضوی ثبت نام کردند

عباس قاضی خانی

کرج - سرپرست دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی استان البرز گفت: ١٧٠٠ شهروند البرزی برای خادمیاری آستان قدس رضوی ثبت نام کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس قاضی خانی پیش از ظهر چهارشنبه در آیین افتتاح کانون خادمیاران رضوی ویژه اصحاب رسانه که در مجتمع اداری امام رضا (ع) استان البرز برگزار شد، ضمن تسلیت به بازماندگان زلزله کرمانشاه، با بیان اینکه دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان های مختلف کشور از سال ۹۴ آغاز به کار کرده است، اظهار کرد: یکی از مهم ترین اهداف خادمیاران آستان قدس رضوی محرومیت زدایی و ترویج معارف قرآنی و سیره رضوی است که امید داریم با فعالیت در این کانون نمایندگی ها بتوانیم در راستای تحقق اهدافمان گام برداریم.

سرپرست دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان البرز در ادامه با بیان اینکه هرکه هرکجا و در هر سطحی که می تواند به فردی ناتوان کمک کند، انگار به امام رضا (ع) خدمت کرده است، عنوان کرد: خدمت اصیل مهمترین بخش خادمیاران رضوی است که با افتتاح این کانون، اصحاب رسانه نیز می توانند در این راستا خدمت رسانی کنند.

وی از ثبت نام یک هزار و ۷۰۰ شهروند البرزی برای خادمیاری آستان قدس رضوی خبر داد و گفت: از این میان ۶۰۰ نفر آموزش دیده و به ۴۰۰ نفر حکم خادمی امام رضا (ع) اعطا شده است.

سرپرست دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان البرز با بیان اینکه در حال حاضر ۱۲ نفر افرادی که حکم خادمی آستان قدس رضوی را دریافت کرده اند، لباس خادمی امام رضا (ع) را به تن دارند، تاکید کرد: برای خادمیاران آستان قدس رضوی سه نوع کانون داریم که براساس نوع خدمتی که در برای آنها تعریف شده است، فعالیت می کنند.

وی از اعزام ۲هزار و ۲۰۰ نفر از شهروندان بالای ۴۰ سال البرزی به مشهد مقدس که تا کنون مشرف نشده بودند خبر داد و خاطرنشان کرد: این افراد به همت خیرین دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان البرز به مشهد مقدس اعزام شدند.

عباس قاضی خانی در بخش دیگری با بیان اینکه در این کانون از اصحاب رسانه انتظار می رود که در راستای ترویج فرهنگ معرف اسلامی و سیره حضرت امام رضا (ع) اقدام کنند، عنوان کرد: می خواهیم با آغاز به کار این کانون شاهد ارتقاء سطح انتشار اخبار و فعالیت های خادمان رضوی استان البرز باشیم.

وی با تاکید به اینکه خادمان آستان قدس رضوی به هیچ جناحی وابستگی ندارند، گفت: هرکس با هر تفکری می تواند در این کانون حضور داشته باشد و به خدمت رسانی به مردم بپردازد.

سرپرست دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان البرز خاطرنشان کرد: امید داریم با کمک اصحاب رسانه استان البرز بتوانیم به محرومان کمک کنیم موجب ارتقاء سطح فکری جامعه شویم. همه کسانی که در این کانون حضور پیدا می کنند رسالت عظیمی برعهده دارند.


پذیرش ۶۶ نفر از هموطنان زلزله زده کرمانشاه در بیمارستان های کرج

پذیرش ۶۶ نفر از هموطنان زلزله زده کرمانشاه در بیمارستان های کرج

انتقال مصودمين  زلزله کرمانشاه به بيمارستان شهید مدنی كرج

کرج - رئیس مرکز مدیریت و حوادث البرز از پذیرش ۶۶ نفر از هموطنان زلزله زده کرمانشاه در بیمارستان مدنی کرج خبر داد.

مهرزاد بابایی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: با توجه به کثرت مصدومان حادثه زمین لرزه مناطق غربی کشور و ضرورت انتقال و بستری در مراکز درمانی استان های دیگر، جمعی از این هموطنان آسیب دیده به تهران منتقل شدند.

وی افزود: مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی البرز با اعزام دو دستگاه اتوبوس و آمبولانس و ۲۳ دستگاه آمبولانس به همراه ۵۵ نفر مسئولان نیروهای عملیاتی کارشناس و تکنسین فوریت های پزشکی در دو نوبت عصر و شب گذشته تعداد ۶۶ مصدوم را ضمن ارائه خدمات درمانی در بیمارستان های کرج انتقال دادند.

بابایی تصریح کرد: آخرین گروه مصدومان انتقالی تا ساعت های ابتدایی بامداد روز سه شنبه ۲۳ آبان به مراکز استان منتقل شدند.

رئیس مرکز مدیریت و حوادث البرز یادآور شد: مصدومان انتقالی در مجتمع درمانی امام علی (ع)، بیمارستان شهید مدنی و بیمارستان البرز در شهرستان کرج بستری شده و در حال دریافت خدمات درمانی هستند.


کانون فرهنگ و هنر خادمیاران آستان قدس رضوی در البرز افتتاح می شود

کانون فرهنگ و هنر خادمیاران آستان قدس رضوی در البرز افتتاح می شود

علی خیلدار

کرج - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز گفت: کانون فرهنگ و هنر خادمیاران آستان قدس رضوی در استان البرز به منظور اشاعه فرهنگ و هنر در این استان افتتاح می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی خیلدار پیش از ظهر چهارشنبه در آیین افتتاح کانون خادمیاران رضوی ویژه اصحاب رسانه که در مجتمع اداری امام رضا(ع) کرج برگزار شد، ضمن تسلیت به هموطنان و بازماندگان زلزله کرمانشاه، اظهار کرد: این کانون مایه افتخار استان البرز است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز در ادامه با بیان اینکه دشمنان جمهوری اسلامی به این کشور هجمه های فراوانی وارد می کنند، عنوان کرد: رسانه ها زبان مردم و بهترین کسانی هستند که می توانند با دشمنان مقابله کنند.

وی با اشاره به اینکه قدرت رسانه به جهان اثبات شده است، تاکید کرد: جمهوری اسلامی به صورت ناجوانمردانه مورد هجوم دشمنان قرار گرفته است و خبرنگاران با آگاهی بخشی به جامعه می توانند در مقابل آنان ایستادگی کنند.

خیلدار با تاکید به اینکه رسالت خبرنگاران در با حضور و فعالیت در کانون خادمیاران رضوی دوچندان می شود، خاطرنشان کرد: از اصحاب رسانه البرزی می خواهیم تا در ترویج فرهنگ اسلامی و سیره امام رضا (ع) بکوشند.

وی با تاکید به اینکه اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی تحقق نمی یابد مگر با کار و کوشش دوچندان یکایک ما، گفت: امید داریم با توسل به امام رضا (ع) در راستای تحقق اهداف خادمیاران آستان قدس رضوی بکوشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز در بخش دیگری با اشاره به هفته کتاب و کتابخوانی، تاکید کرد: کتاب میراثی ارزشمند است که باید به آن پرداخته شود و لازمه آن ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه است.

وی با بیان اینکه ارتقاء سطح فرهنگ و آگاهی شهروندان با نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی امکان پذیر است، گفت: امید داریم بتوانیم در راستای ترویج این فرهنگ اقدام کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان البرز در بخش پایانی سخنان خود از افتتاح کانون فرهنگ و هنر خادمیاران آستان قدس رضوی خبر داد و بیان کرد: با افتتاح این کانون می خواهیم در راستای ترویج اشاعه فرهنگ و هنر در استان البرز اقدام کنیم.


کشف ۴۹ فقره سرقت و دستگیری ۲۵ سارق طی روز گذشته در البرز

کشف ۴۹ فقره سرقت و دستگیری ۲۵ سارق طی روز گذشته در البرز

سردار محمدیان - کراپ‌شده

کرج - فرمانده انتظامی استان البرز از کشف ۴۹ فقره سرقت و دستگیری ۲۵ سارق در استان طی روز گذشته خبر داد.

سردار عباسعلی محمدیان در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: این سرقت‌ها در سطح استان توسط مأموران پلیس آگاهی و سایر یگان‌ها کشف‌شده است.

فرمانده انتظامی استان البرز در ادامه افزود: ۱۴ دستگاه خودرو کشف و ضبط‌شده است.

وی با اشاره به کشف ۲۵ فقره سرقت داخل خودرو، گفت: یک فقره مربوط به قطعات خودرو، سه فقره سرقت از منزل، یک فقره سرقت از مغازه و مابقی مربوط به سایر موضوعات بوده است.

سردار محمدیان اضافه کرد: ۲۵ سارق نیز دراین‌باره دستگیر و تحویل مراجع قانونی شده است.


نهاد برنامه‌ریزی شهری در شهرداری کرج مستقر شده است

نهاد برنامه‌ریزی شهری در شهرداری کرج مستقر شده است

اصغر نصیری - کراپ‌شده

کرج - شهردار کرج از استقرار نهاد برنامه‌ریزی شهری در شهرداری کرج خبر داد و بر لزوم ساماندهی بافت های فرسوده در این کلان‌شهر تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، اصغر نصیری در همایش روز شهرسازی که با محوریت ارتقا زندگی شهری صبح سه‌شنبه در سالن همایش‌های میلاد برگزار شد، اظهار کرد: نابسامانی و آشفتگی در ساختار کالبدی و فضایی شهر تأثیرات قابل توجهی بر روحیات و رفتارهای شهروندان داشته است.

وی بابیان اینکه لزوم توجه به پروژه‌ها و طرح‌هایی در راستای ارتقای کیفیت محیط پیرامون زندگی شهروندان ضروری است، افزود: با معضلات و مشکلات عدیده‌ای در حوزه شهرها از جمله کلان‌شهر کرج مواجه هستیم.

شهردار کرج با تأکید بر اینکه متاسفانه در ابعاد مختلف زندگی شهری و در خصوص شهرسازی الگوهای مناسبی را نداشته‌ایم، تصریح کرد: شهروندان از وضع موجود ناراضی هستند اما باید به این نکته اذعان داشت که عامل بروز این اتفاقات همه افراد جامعه و مسئولان بوده و هستند.

وی بیان کرد: ظرف سه دهه گذشته توسعه شهری تابع مدیریت‌هایی بوده که در مقاطع زمانی و مکانی مختلف در این عرصه به صورت سلیقه‌ای وارد عمل شده و به ساخت‌وسازهای شهری تنها به عنوان کالای تجاری نگاه شده است.

نصیری با اشاره به اینکه هویت زدایی و سلب اعتماد عمومی در جامعه نتیجه اقدامات غیر تخصصی در حوزه شهرسازی است، تاکید کرد: این قبیل همایش‌ها فرصت مناسبی برای شروعی دوباره است خوشبختانه از امروز نهاد برنامه‌ریزی شهری در شهر کرج مستقر خواهد شد.

وی با تأکید بر لزوم ساماندهی بافت های فرسوده به موجب ایجاد آرامش و اطمینان، اظهار کرد: بخش اعظمی از چالش های فرهنگی و اجتماعی کنونی ناشی از کالبد به‌هم‌ریخته کلان‌شهر کرج است به همین جهت توجه به زیرساخت‌های شهری در این منطقه بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

شهردار کرج در پایان‌بر این مهم تاکید کرد که اتلاف انرژی و سرمایه در شهر وجود دارد اما برآیند این امر در افزایش آرامش و آسایش شهروندان نقشی نداشته است

.


ساماندهی و بازنگری طرح تفصیلی شهر کرج آغاز شده است

ساماندهی و بازنگری طرح تفصیلی شهر کرج آغاز شده است

طرح تفصیلی

کرج - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز گفت: ساماندهی و بازنگری طرح تفصیلی شهر کرج شروع‌شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، خسرو ارتقایی در همایش روز شهرسازی که با محوریت ارتقای زندگی شهری صبح سه‌شنبه در سالن همایش‌های میلاد برگزار شد، با اشاره به اینکه در قبال از دست رفتگان زلزله‌زده کرمانشاه احساس دین می‌کنم، اظهار کرد: اگر ما مهندسان وظایف خود را به‌درستی انجام دهیم باید کمتر شاهد چنین اتفاقاتی باشیم لذا باتدبیر و برنامه‌ریزی می‌توان اثر و  خسارات بالایای طبیعی را تا حد چشمگیری کاهش داد.

وی بابیان اینکه مقوله عدم درآمد پایدار شهرداری مانند سایه شومی بر طرح‌های شهرسازی قرارگرفته است، افزود: مادامی که شهرداری منبع پایدار برای اداره شهر را نداشته باشند شاهد مشکلات عدیده‌ای در حوزه شهرسازی خواهیم بود.

ارتقایی بیان کرد: طرح‌های شهرسازی خوبی وجود دارد که شاید کمتر از ۱۵ درصد آن اجرا می‌شود؛ خوشبختانه لایحه درآمد پایدار شهری توسط کلان‌شهرها تهیه‌شده است که امیدواریم این طرح هر چه سریع‌تر به مرحله اجرا برسد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز با تأکید بر اینکه طرح‌های شهرسازی باید عملیاتی و مقرون‌به‌صرفه باشد که متاسفانه این امر تاکنون کمتر مورد توجه قرارگرفته است، خاطرنشان کرد: نقش مردم و شهروندان در تهیه این طرح‌ها غیر قابل انکار است.

وی با اشاره به اینکه بناهای جدید باید اصولی ساخته و استحکام‌بخشی بناهای موجود و مراکز با اهمیت نیز باید انجام گیرد، اظهار کرد: ساماندهی و بازنگری طرح تفصیلی شهر کرج شروع‌شده است؛ تحقق این امر سرفصل و آغازی است تا کلان‌شهر کرج به نقطه مطلوب توسعه‌یافتگی دست یابد.


وجود ۱۳۷۶ هکتار بافت ناکارآمد در کرج زنگ خطری جدی است

وجود ۱۳۷۶ هکتار بافت ناکارآمد در کرج زنگ خطری جدی است

محمد سعید ایزدی

کرج - معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: وجود هزار و ۳۷۶ هکتار بافت ناکارآمد در کرج زنگ خطری جدی است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد سعید ایزدی در همایش روز شهرسازی که با محوریت ارتقا زندگی شهری صبح سه‌شنبه در سالن همایش‌های میلاد برگزار شد، بابیان اینکه زلزله کرمانشاه علی رغم تمام تلخی‌ها نشانه خوبی است برای باز کردن بحثی تحت عنوان ارتقای کیفیت زندگی در شهرها، اظهار کرد: به طور قطع این چالش ناشی از کم توجهی مجموعه از عاملان درگیر در فرایند توسعه است.

وی ایمنی، امنیت و بحران هویت را سه مقوله حایز اهمیت در راستای مطالب پیرامون شهرسازی برشمرد و گفت: این دسته از وقایع باید به ما درسی بدهد که با چه چالشی روبه‌رو هستیم و در راستای پیشگیری و کاهش خسارات چه‌کاری باید انجام دهیم.

طرح‌های جامع و تفصیلی پاسخگوی مسائل شهری نیست

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی وجود هزار و ۳۷۶ هکتار بافت ناکارآمد در کرج را زنگ خطری جدی تلقی کرد و یادآور شد: متاسفانه روند تنزل کیفیت در کشور روند صعودی داشته است از طرفی باید به این امر اشاره کرد که طرح‌های جامع و تفصیلی پاسخگوی مسائل شهری نیست.

ایزدی با تأکید بر اینکه باید در محتوا و رویکرد این طرح‌ها و ساختار مدیریتی خود تجدید نظر کرد، افزود: ۳۳ دستگاه در روند توسعه شهری دخیل هستند، موازی کاری و اقداماتی که هر دستگاه در چارچوب قانونی خود انجام می‌دهد مسئله بزرگ و قابل تاملی است.

وی با اشاره به اینکه ستاد ملی بازآفرینی شهری با همکاری ۲۰ دستگاه برای تجمیع برنامه‌ها تشکیل‌شده است، اظهار کند: و این امر سبب شده اتفاق بزرگی در عرصه مدیریت شهری حاصل شود که نویدبخش آثار مثبت در کشور و در حوزه شهرسازی خواهد بود.

هویت شهرها در حال نابودی است

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی با تأکید بر لزوم ایجاد همکار بین بخشی و بین دستگاهی، خاطرنشان کرد: باید بستری مطلوب برای مدیریت صحیح طرح‌ها در شهرها ایجاد کرد و به نحوی در جامعه عمل کنیم تا جریان مطالبه گری در کشور ارتقا و توسعه داده شود.

ایزدی با اشاره به اینکه ترغیب و تشویق برای تشکیل و تقویت سازمان های غیر دولتی در این بخش راه گشا خواهد بود بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت مشارکت مردمی در این حوزه تاکید کرد و یادآور شد: بایستی در ساختار کمیسیون ماده پنج فضای مشارکتی ویژه‌ای بین دستگاه‌ها اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه هویت شهرها در حال از بین رفتن است و نمی‌توان منکر این روند در کشور شد، ادامه داد: باید با بازخوانی گذشته فرایند تداوم تمدن ایرانی در بعد شهری و شهرسازی را ادامه دهیم.

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی با اعلام اینکه امروزه از رودخانه‌های شهری به‌عنوان کانال در نظام شهری یاد می‌کنیم، اظهار کرد: شهر باید دارای ورودی روشن باشد این موارد مدت زیادی است که به فراموشی سپرده‌شده است.

به گزارش مهر، در پایان این مراسم تفاهم‌نامه همکاری و مشارکت وزارت راه شهرسازی و شهرداری کرج منعقد شد.


درصد جمعیت استان البرز در شهرها ساکن هستند

93 درصد جمعیت استان البرز در شهرها ساکن هستند

جمعیت

کرج - مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز گفت: ۹۳ درصد جمعیت استان البرز در شهرها ساکن هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، تقی رضایی در همایش روز شهرسازی که با محوریت ارتقای زندگی شهری صبح سه‌شنبه در سالن همایش میلاد برگزار شد، بابیان اینکه تحولات جمعیتی استان البرز و نقش برنامه ریزان و طراحان شهری از محورهای این همایش است، اظهار کرد: شهرسازی انسان‌محور و توسعه شهری پایدار از دیگر محورهای اصلی همایش به شمار می‌آید.

وی بابیان اینکه یکی از بالاترین اهداف توسعه و مدیریت شهری، بهبود زندگی و خوشبختی شهروندان است، افزود: البرز با بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت؛ نرخ رشد جمعیتی ۳.۶۵ درصدی را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز تصریح کرد: بی‌کیفیتی زندگی به سبب اجرای طرح‌های ناقص شهری است، آلودگی هوا، ترافیک درون‌شهری و غیره کلیدواژه‌هایی هستند که مهمان ناخوانده کرج شده‌اند.

رضایی با اعلام اینکه ۹۳ درصد جمعیت استان البرز در شهرها ساکن هستند، خاطرنشان کرد: نرخ رشد جمعیت در کمالشهر نیز ۵.۳ درصد است، رشد بی‌رویه شهر کرج همانند بسیاری از شهرهای دیگر تابع برنامه‌ریزی خاصی نبوده است.

وی گفت: طرح ارزیابی مجموعه شهری تهران در البرز، طرح ساماندهی سکونتگاه‌های واقع در حریم شهر چهارباغ، طرح توسعه و عمران جامع طالقان، طرح ساماندهی نقاط تفرجگاهی حوزه آبریز سدها و طرح حدیم طالقان ازجمله طرح‌های توسعه شهری در دست تهیه است.


اعزام داوطلبان طرح «محب» بهزیستی استان البرز به کرمانشاه

اعزام داوطلبان طرح «محب» بهزیستی استان البرز به کرمانشاه

خسارت های زلزله در سرپل ذهاب

کرج - مدیرکل بهزیستی استان البرز از اعزام داوطلبان طرح محب بهزیستی البرز در قالب تیم افراد به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، داریوش بیات نژاد ظهر سه‌شنبه در جمع خبرنگاران ضمن همدردی با مردم زلزله زده استان کرمانشاه اظهار کرد: ۵۰ خودرو آفرود در قالب تیم داوطلبان «محب» بهزیستی استان البرز برای خدمات‌رسانی به مناطق زلزله‌زده غرب کشور اعزام می‌شوند.

وی بابیان اینکه ۳۰ دستگاه خودروی آفرود امروز اعزام خواهند شد و ۲۰ دستگاه دیگر در حالت آماده‌باش قرار دارند، افزود: اعضای طرح محب از هیئت موتورسواری و اتومبیل‌رانی استان هستند که امروز به مناطق زلزله‌زده اعزام می‌شوند.

بیات نژاد اضافه کرد: امروزه روش‌ها و اقدامات زیادی در کشورهای مختلف پیشنهادشده تا از میزان خسارت‌های مالی و جانی افراد کاسته شود ولی کمتر به مسائل روانی - اجتماعی توجه شده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز بر این امر تأکید کرد که اعضای طرح محب بهزیستی تلاش دارند تا در این زمینه گام‌های مؤثری را بردارند.

وی گفت: طرح خدمات مشاوره‌ای و حمایت‌های روانی - اجتماعی «محب» در بلایای طبیعی با تأکید بر توانمندسازی اجتماعات محلی به‌منظور پیشگیری و کاهش بروز مشکلات روانی از طرف دفتر مشاوره معاونت پیشگیری بهزیستی ارائه‌شده است

.


حضور مردم نوع‌دوست البرز برای اهدای خون به زلزله‌زدگان کرمانشاه

حضور مردم نوع‌دوست البرز برای اهدای خون به زلزله‌زدگان کرمانشاه

اهدای خون به زلزله‌زدگان کرمانشاه

کرج - مدیرکل انتقال خون استان البرز به حضور مردم نوع‌دوست البرز برای اهدای خون به زلزله‌زدگان کرمانشاه اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمدرضا مهدی زاده اظهار کرد: خوشبختانه وضعیت ذخایر خون در استان البرز مطلوب است و جای نگرانی برای تامین خون و فرآورده‌های خونی وجود ندارد .

وی از مراجعه مردم نوع‌دوست برای کمک به مردم زلزله‌زده غرب کشور خبر داد و گفت: از شهروندان می‌خواهیم اهدای خون را به زمان دیگری موکول کنند.

بنا بر اعلام نیاز مصدومان زلزله‌زده مناطق غربی کشور به اهدای خون، مردم نوع‌دوست استان البرز در حرکتی اجتماعی به مراکز انتقال خون استان مراجعه کردند.

طبق اعلام اداره کل انتقال خون استان در حال حاضر نیاز خون‌رسانی زلزله‌زدگان تامین شده و در این زمینه کمبودی وجود ندارد


طرح جامع گردشگری استان البرز مسکوت مانده است

طرح جامع گردشگری استان البرز مسکوت مانده است

عبدالناصر میرچی

کرج - مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز گفت: کمبود اعتبار طرح جامع گردشگری استان را مسکوت گذاشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالناصر میرچی در کارگروه گردشگری استان البرز که صبح چهارشنبه برگزار شد، با بیان اینکه تاریخ ارائه نهایی بخش اول طرح جامع گردشگری استان البرز  پاییز ۹۳ بوده است، اظهار کرد: طرح جامع گردشگری سندی جدی و ویژه برای فعالیت های اتی استان البرز است.

وی با بیان اینکه اعتبار انجام این طرح ۴ میلیارد ریال براورد و در فاز اول از این مبلغ حدود یک میلیارد ریال تخصیص داده شد، افزود: فاز نخست مبنی بر رویکردهای مطالعاتی انجام گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع و گردشگری استان البرز بیان کرد: برای ادامه این طرح در مجموع حدود ۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد؛ متاسفانه به دلیل عدم تخصیص اعتبار پس از انجام مرحله اول طرح همچنان مسکوت باقی مانده است.

میرچی با اعلام اینکه این طرح مدت زمان سه سال در حال مسکوت باقی مانده است، خاطرنشان کرد: بازنگری در راستای ارائه امار جدید و وضعیت موجود استان در خصوص تهیه و تدوین این طرح جامع احساس می شود.

وی با اشاره به اینکه طرح توسعه و احیای جاده ابریشم از جمله اقداماتی است که بنا داریم در طرح جامع گردشگری استان لحاظ کنیم، گفت: در راستای اهداف کلان برنامه های توسعه ای کشور باید استراتژی های ریز و برنامه های عملیاتی گردشگری استان را نیز مد نظر قرار دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع و گردشگری البرز بیان کرد: در طرح جامع توسعه گردشگری استان البرز چشم انداز اتی استان در زمینه گردشگری پیش بینی می شود، پویا بودن مقاصد گردشگری نکته حائز اهمیتی است که در این طرح مورد توجه قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه مطالعات پایه شناخت وضع موجود همچنین تجزیه و تحلیل وصع موجود بخش گردشگری استان بایستی اجرایی شود، گفت: تدوین برنامه استراتژیک گردشگری استان نیز در طرح جامع لحاظ شده است.

میرچی تهیه بسته های سرمایه گذاری پروژه های پیشتاز شامل موقعیت، مساحت، کاربری ها، اشتغال زایی، ارزیابی مالی و اقتصادی جهت معرفی فرصت های ویژه سرمایه گذاری با پتانسیل گردشگری استان را در راستای تهیه طرح جامع گردشگری ضروری دانست.

وی گفت: عدم دستیابی به اطلاعات نوپا بودن استان و عدم وجود برخی از امار و اطلاعات پایه استان به ویژه در بخش های اقتصادی و کالبدی در انجام عملیات فاز یک مبنی بر مطالعات پایه شناخت وضع موجود استان صورت گرفته است.


راز جسد مثله شده مردی جوان پس از سه سال در کرج برملا شد

راز جسد مثله شده مردی جوان پس از سه سال در کرج برملا شد

قتل

کرج – رئیس پلیس آگاهی استان البرز از به سرانجام رسیدن پرونده قتل مرد جوانی پس از سه سال در کرج خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ جواد صفایی صبح چهارشنبه در نشست خبری که در اداره آگاهی استان البرز برگزار شد، با اشاره به دستورات و تدابیر فرمانده انتظامی استان البرز در رابطه با رسیدگی به پرونده های جنایی و خشن معوقه استان البرز، رسیدگی به این پرونده ها در دستور کار کار آگاهان جنایی پلیس آگاهی استان البرز قرار گرفته است، از به سرانجام رسیدن یک پرونده قتل پس از ۳ سال در کرج خبر داد.

رئیس پلیس آگاهی استان البرز در ادامه از تکیمل یکی از پرونده های پلیس آگاهی که متعلق به فردی ۳۰ ساله با هویت معلوم در تیر ماه سال ۹۳ که جسد مثله شده وی در حاشیه شهرستان کرج کشف شده بود در روز گذشته خبر داد و اظهار کرد: این پرونده با جدیت در اولویت کار ماموران پلیس آگاهی استان البرز قرار گرفت و در نهایت با انجام تحقیقات میدانی و اقدامات پلیسی به سرانجام رسید.

وی با بیان اینکه فردی که مدعی بود خودرو مقتول را چند ماه پیش از کشف جسد با ارائه اسناد دستی خریده است، مورد بازجویی قرار گرفت، عنوان کرد: متهم در بازجویی های پلیس به قتل اعتراف کرد.

سرهنگ صفایی در خصوص اعتراف قاتل، گفت: قاتل إذعان کرده بود که مبلغ مشخصی به مقتول بدهکار بودم، هردومان به مواد روانگردان از نوع شیشه اعتیاد داشتیم، به منزلم آمده بود و شروع به مصرف کردیم. دوساعتی باهم صحبت کردیم. هنوز موعد وصول وجه بدهی ام به وی نرسیده بود اما او اصرار داشت که باید پیش از موعد بدهی ام را پرداخت کنم. پس از جر و بحث در منزل خودم با وی درگیر شدم و او را مورد ضرب و شتم قرار دادم، در همین حین یکباره نفسش بند آمد و متوجه شدم که فوت کرده است. به جهت امحاء آثار قتل، چاقویی را از آشپزخانه برداشتم و مقداری تینر تهیه کردم و جسد را مثله کردم و در نقاط مختلف شهر شبانه رها کردم. قسمت های جسد را در داخل کوله پشتی و چمدان قرار دادم و به جهت اینکه اثری از انگشتانم بر روی وسایل مورد استفاده قرار نگیرد به همراه مثله شده های جسد به آتش می کشیدم، اما هم اینک در مقابل دلایل پلیس مجبور به اعتراف شدم.

رئیس پلیس آگاهی استان البرز خاطرنشان کرد: با دلایل و اعترافات متهم صحنه قتل و محل های رهایی مثله شده جسد بازسازی شد و متهم که فردی ۳۴ ساله و دارای سوابق کیفری است با قرار بازداشت موقت در راستای تکمیل تحقیقات در اختیار پلیس قرار دارد.

وی از اطلاع به سرانجام رسیدن پرونده های دیگری از سوی پلیس آگاهی استان البرز در آینده ای نزدیک خبر داد.


توزیع روزانه ٣٤ هزار پرس غذا توسط مواکب استان البرز در نجف اشرف

توزیع روزانه ٣٤ هزار پرس غذا توسط مواکب استان البرز در نجف اشرف

تردد زائرین اربعین حسینی از مرز چذابه

نجف – رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان البرز از توزیع روزانه ٣٤ هزار پرس غذا توسط مواکب استان البرز در نجف اشرف خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سلیمان شکری در حاشیه بازدید از موکب های استان البرز در نجف اشرف که شامگاه گذشته انجام شد در جمع خبرنگارن، با بیان اینکه با افزایش زائران البرزی در همایش اربعین، امسال به استان البرز سهمیه پذیرایی از ۳۵ هزار نفر واگذار شد، اظهار کرد: شهروندان البرزی حضور پرشوری در همایش اربعین سال جاری دارند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان البرز در ادامه با بیان اینکه موکب های استان البرز در شش نقطه در مسیر پیاده روی نجف و کربلا جایگذاری شده اند، عنوان کرد: حدود پانصد و ۵۰ خادم در این موکب ها به زائران اربعین حسینی خدمت رسانی می کنند.

وی دلیل خدمت رسانی بی وقفه در موکب ها و خستگی ناپذیری خادمان اربعین حسینی را عشق به اهل بیت اعلام کرد و گفت: ١٢٠ نفر از کارکنان شهرداری کرج نیز در همایش اربعین به زائران خدمات دهی می کنند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان البرز با بیان اینکه روزانه ۳۴ هزار پرس غذا میان زائران اربعین حسینی توزیع می شود، خاطرنشان کرد: این خدمات تا یک روز مانده به اربعین در نجف ادامه دارد.

وی با بیان اینکه از روز سه شنبه حرکت از ایران به سمت کربلا معلی افزایش یافته است، گفت: در مسیر پیاده روی از ایران تا کربلا در موکب های مسیر از زائران پذیرایی می شود.

شکری با بیان اینکه شهروندان البرزی پس از استان تهران پیشرو خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی هستند، تاکید کرد: استان البرز یکی از استان های مهم خدمات رسانی به زائران در نجف اشرف است و در آبرسانی شهر نجف نقش برجسته ای دارد.

وی با بیان اینکه ضریح حبیب ابن مظاهر در استان البرز ساخته شده است، از واگذاری ساخت شش صحن حرم حضرت زهرا (س) به استان البرز خبر داد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان البرز با بیان اینکه همه استان های کشور برای ساخت پروژه بزرگ صحن حضرت زهرا (س) مشارکت داشته اند، خاطرنشان کرد: ۶۰۰ متخصص در بخش های مختلف برای مشارکت در این پروژه از این استان اعزام شده اند.


موسسه رازی برای جذب اعتبار از دولت و مجلس نیازمند حمایت است

موسسه رازی برای جذب اعتبار از دولت و مجلس نیازمند حمایت است

اعتبار بودجه پول

کرج - رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: موسسه رازی برای جذب اعتبارات لازم از وزارت جهاد کشاورزی و مجلس شورای اسلامی به حمایت سازمان دامپزشکی نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مسعود هاشم زاده در نشست مشترک با رئیس سازمان دامپزشکی که پیش از ظهر سه‌شنبه در موسسه رازی برگزار شد، اظهار کرد: رازی به‌عنوان نهاد تولید و تأمین‌کننده مواد بیولوژیک و واکسن کشور برای کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نیست.

وی با تأکید بر لزوم همکاری‌های بیشتر سازمان دامپزشکی کشور با موسسه رازی، گفت: تعامل سازمان دامپزشکی با موسسه رازی در حوزه تحقیقات به تولیدات این موسسه برای تأمین نیازهای کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

هاشم زاده ابراز امیدواری کرد با تقویت سازمان دامپزشکی شاهد کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها و بهبود وضعیت بهداشت و سلامت کشور می‌شویم.

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی اضافه کرد: حمایت‌های معنوی سازمان دامپزشکی کشور از موسسه رازی می‌تواند در تحقق سلامت مردم و جامعه اثرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه موسسه رازی برای جذب اعتبارات لازم از وزارت جهاد کشاورزی و مجلس شورای اسلامی به حمایت سازمان دامپزشکی نیاز دارد، گفت: از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این موسسه استقبال می‌کنیم اما نباید از خاطر دور داشت که واکسن‌سازی امر پیچیده‌ای است و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز به‌تنهایی قادر به تولید آن نیستند و باید در کنار موسسه رازی حضوری فعال داشته باشند.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در استان البرز، شهرستان کرج مستقر است.


اهمیت پدافند غیرعامل در حوزه امنیت غذایی/توجه به صادرات واکسن

اهمیت پدافند غیرعامل در حوزه امنیت غذایی/توجه به صادرات واکسن

علیرضا رفیعی پور

کرج - رئیس سازمان دامپزشکی کشور بر لزوم اهمیت پدافند غیرعامل در حوزه امنیت غذایی کشور تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رفیع پور ظهر دوشنبه ضمن بازدید از موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی با تأکید بر جایگاه و نقش بی‌نظیر موسسه رازی در سلامت جامعه و امنیت غذایی کشور، گفت: هرگونه اقدام بهداشتی برای سلامت جامعه و امنیت غذایی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی در ادامه با اشاره به جایگاه موسسه رازی و با تأکید بر اینکه تولید واکسن نخستین اقدام پیشگیری از بیماری‌ها در انسان، دام، طیور و آبزیان است، گفت: موسسه رازی در حوزه پدافند غیرعامل و زیستی کشور برای مقابله با بیماری‌ها حرف اول را در کشور می‌زند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اهمیت توسعه تولیدات موسسه تحقیقات واکسن و سم سازی رازی، گفت: امیدواریم در آینده نیاز کشور به واکسن توسط مؤسسات داخلی تأمین و به کشورهایی که متقاضی استفاده از واکسن‌های باکیفیت هستند، صادرات داشته باشیم.

رفیعی پور تأکید کرد: حضور دانشمندان و متخصصان داخلی در حوزه تولید واکسن، سرم های درمانی و فرآورده‌ای بیولوژیک، امنیت غذایی، اقتصادی و بهداشت عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است.

گفتنی است، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در سفر یک‌روزه خود به استان البرز با استاندار نیز دیدار کرد.


در جلسه شورای شهر مطرح شد: پروژه‌ای که برای شهر خرج می‌تراشد

در جلسه شورای شهر مطرح شد:

پروژه‌ای که برای شهر خرج می‌تراشد/احضارپیمانکار متروی کرج به شورا

خط ۲ قطار شهری کرج در رویای افتتاح

 

 

کرج - وضعیت نابسامان پروژه قطار شهری کرج و هزینه‌هایی که به دلیل انجام نشدن تکالیف قانونی آن‌هم از سوی پیمانکار به شهر تحمیل می‌شود در جلسه شورا مطرح و بررسی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، منصور وحیدی صبح یکشنبه در بیست و دومین جلسه علنی شورا با اشاره به اهمیت پروژه قطار شهری کج، اظهار کرد: از کلنگ زنی این پروژه سال‌ها می‌گذرد و پیمانکار با تأخیر فراوان ضمن انجام ندادن تکالیف قانونی خود هزینه‌های سنگینی را به شهر و شهروندان تحمیل کرده است.

نائب رئیس شورای شهر کرج با تأکید بر اینکه نمایندگان شورا به دنبال شفاف‌سازی در خصوص روند اجرای پروژه قطار شهری کرج هستند، از مسئولان کشوری و استانی خواست شرایط راه‌اندازی مجدد این پروژه را فراهم کنند حتی اگر این شرایط منجر به کنار گذاشتن پیمانکار فعلی باشد.

وحیدی در بخش دیگری از شهرداری خواست تا موضوع اوراق مشارکت ۴۰۰ میلیارد تومانی پروژه قطار شهری کرج تعیین تکلیف شود زیرا تاکنون اقدام ویژه‌ای در خصوص این پروژه مهم و سرنوشت‌ساز شهر انجام‌نشده است.

نائب رئیس شورای شهر کرج تأکید کرد: پیمانکار متروی کرج با حضور در جلسه آتی نسب به پاسخگویی و تعیین تکلیف نهایی اقدام کند.

اکبر سلیم نژاد دیگر عضو شورای شهر کرج در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به به‌کارگیری نیروهای غیربومی در شهرداری کرج، گفت: به‌کارگیری نیروهای بومی در شهرداری کرج باید از سوی شهردار موردتوجه قرار گیرد.

رحیم خستو دیگر عضو شورای اسلامی شهر کرج در بخش دیگری با اشاره به اهمیت پروژه اتوبان شهید همت و ادامه این پروژه تا کرج، گفت: مسیر عبور این پروژه از میان زمین‌های کشاورزی است، ادامه‌ای روند باعث ایجاد مشکلات زیست‌محیطی برای شهروندان نیز مشکلاتی ایجاد می‌کند به همین منظور نیازمند توجه ویژه است.

احد رسولی رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تأمین منابع مالی شورای اسلامی شهر در خصوص وضعیت بافت‌های فرسوده کرج، گفت: هزار صفحه قانون درباره بافت‌های فرسوده شهری وجود دارد این در حالی است که مصوبه احداث کوچه‌های استاندارد اجرانشده و در این زمینه اقدامی انجام‌نشده است و از طرفی محلات سنتی کرج نیز از بین رفته  است.

رسولی بابیان اینکه هیچ‌گونه مطالعاتی برای بهتر شدن خیابان‌ها و محله‌های کرج عملیاتی نشده است، گفت: پیشنهاد می‌شود در صورت قبول این لایحه در مدت‌زمان تعیین‌شده که برابر سه ماه است گزارش مالی از سوی مدیران جدید در مناطق شهرداری به شورای اسلامی شهر کرج ارائه شود.

محمدرضا رضاپور قائم‌مقام شهردار کرج در واکنش به سخنان رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای شهر درباره وضعیت بافت‌های فرسوده شهری کرج، گفت: در این زمینه نه‌تنها شهرداری‌ها بلکه دولت‌ها نیز به دلیل مشکلات اقتصادی به‌خوبی ورود نکرده‌اند.

رضاپور با اشاره به مشوق‌هایی که برای ساماندهی بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شد اشاره کرد و گفت: کم کردن عوارض در حوزه بافت‌های فرسوده یکی از راه‌حل‌های موجود است اما دولت در خصوص عوارض نوسازی بافت‌های فرسوده کمکی به شهرداری‌ها نکرده است.


سابقه تاسیس دانشگاه امیرکبیر به سال ۱۳۰۷ انتقال یافت

سابقه تاسیس دانشگاه امیرکبیر به سال ۱۳۰۷ انتقال یافت

دانشگاه امیرکبیر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت: مستندات مربوط به سابقه تاریخی این دانشگاه به تصویب هیات امنا رسیده و براین اساس سابقه تاسیس دانشگاه به سال ۱۳۰۷ تغییر یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، احمد معتمدی یکی از شاخص‌های اعتبار هر دانشگاهی را قدمت آن عنوان کرد و افزود: براین اساس بسیاری از کشورها در صدد هستند تا با بررسی هویت اصلی دانشگاه، فعالیت‌هایی را از گذشته حتی اگر همسو با فعالیت فعلی‌ آنها نباشد، بیابند تا بتوانند به قدمت دانشگاه خود اضافه کنند.

وی با اشاره به دانشگاه‌هایی چون استنفورد که قدمتی بالغ بر ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال برای آن قائل هستند در حالی که در ابتدا این دانشگاه کلیسا بوده است، اظهار داشت: قدمت دانشگاه‌های ایران به قبل از اسلام باز می گردد و دانشگاه جندی شاپور و مدارس دینی و حوزه های علمیه از جمله این مراکز آموزش عالی با قدمت زیاد در کشور هستند.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: اولین دانشگاه به سبک جدید که برگرفته از تجربیات غرب بود توسط میرزا تقی خان امیرکبیر با عنوان «دارالفنون» در تهران تاسیس شد.

احمدی با اشاره به اینکه دارالفنون همان پلی تکنیک است که در سال ۱۲۳۵ اولین فارغ التحصیل را تحویل جامعه داد، گفت: گذاردن نام این سردار بزرگ سازندگی ایران بر روی دانشگاه پلی تکنیک پس از انقلاب اسلامی ایران نیز قاعدتا بر همین اساس بوده است و این افتخار بزرگی برای دانشگاه ما بشمار می رود.  

وی با بیان اینکه قدمت این دانشگاه مربوط به سال ۱۳۰۷ است، افزود: در ابتدا هنرسرای عالی فنی با همکاری آلمان ها در سال ۱۳۰۷ تشکیل و بعدها در سال ۱۳۳۶ از ادغام  هنرسرای عالی و مدرسه عالی ساختمان با همکاری یونسکو دانشگاه پلی تکنیک تاسیس شد.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه زمین پلی تکنیک مربوط به مدرسه البرز بود که بخشی از آن به این دانشگاه اختصاص یافت، اضافه کرد: با ایجاد پلی تکنیک، هنرسرای عالی فنی به این محل منتقل شد.

معتمدی با تاکید بر اینکه در محل فعلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، هنرسرای عالی مستقر و به پلی تکنیک تغییر نام داده شد، گفت: اولین پذیرش دانشجو در پلی تکنیک در سال ۱۳۳۷ بوده است و بعد از انقلاب این مرکز آموزش عالی به دانشگاه صنعتی امیرکبیر تغییر نام پیدا کرد.

وی افزود: در سال ۱۳۳۷ که دانشگاه صنعتی امیرکبیر با عنوان پلی تکنیک دانشجو پذیرفت، وزارت علوم وقت اعلام کرد که تمام دانشجویان باید به وزارت آموزش و پرورش تعهد دهند که این امر موجب اعتراض دانشجویان شد و در نهایت این مشکل به این صورت حل شد که دانشجویانی که از هنرسرا وارد شده بودند به وزارت آموزش و پرورش تعهد دادند و دانشجویان جدید الورود نیاز به تعهد به این وزارتخانه نداشتند.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: اطلاعات و مستندات و عکس‌های به دست آمده را به هیات امنای دانشگاه که وزیر علوم هم از اعضای آن است ارسال کردیم و هیات امنا در آخرین جلسه خود بر اساس مستندات قدمت و سابقه تاسیس دانشگاه از سال ۱۳۰۷را تایید کرد.


مذاکره با فاینانسورهای خارجی برای قطعه سوم آزادراه تهران-شمال

مذاکره با فاینانسورهای خارجی برای قطعه سوم آزادراه تهران-شمال

بازدید معاون اول رییس جمهور از آزاد راه تهران شمال

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کرج - معاون توسعه ساختمان بنیاد مستضعفان گفت: برای قطه سوم پروژه آزادراه تهران - شمال با فینانسورهای خارجی در حال مذاکره هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر خواجه دلویی صبح یکشنبه در حاشیه بازدید رئیس بنیاد مستضعفان، استاندار البرز و اعضای شورای فنی استان از آزادراه تهران - شمال، اظهار کرد: امیدواریم حضور استاندار البرز منشأ خیروبرکتی برای این منطقه ازجمله پروژه بزرگراه آزادراه تهران - شمال باشد.

وی بابیان اینکه این پروژه به‌صورت ۵۰ درصدی بین بنیاد مستضعفان و وزارت راه و شهرسازی به سرانجام خواهد رسید، افزود: قطعه یک این آزادراه از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه میزان ۶۴ کیلومتر مسیر تهران تا شهرستانک را کوتاه می‌کند.

پیمانکاران قطعه دوم آزادراه تهران - شمال مشخص‌شدند

خواجه دلویی بابیان اینکه هزینه قطعه دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است، تصریح کرد: پیمانکاران قطعه دوم مشخص‌شده از طرفی باید به این امر نیز اشاره کرد که تونل البرز به‌عنوان طولانی‌ترین تونل این پروژه در قطعه دوم جانمایی شده است.

وی با تأکید بر اینکه ۳۲ کیلومتر قطعه جدید از این پروژه در فاز یک تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد، تصریح کرد: در خصوص قطعه سوم این پروژه با فینانسورهای خارجی در حال مذاکره هستیم.

خسرو ارتقایی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز در ادامه بابیان اینکه مقرر شد جلسه شورای فنی در بازدید از این پروژه ملی برگزار شود، اظهار کرد: بالغ‌بر ۴ هزار نفر در این مجموعه کارگاهی مشغول فعالیت هستند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز در ادامه سخنان خود گفت: خوشبختانه پیشرفت جهشی طی دو سال اخیر در این پروژه در قیاس با ۱۵ سال گذشته مشاهده می‌شود.

زهرا عربشاهی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی البرز در ادامه با اشاره به اینکه جلسه پنجم شورای فنی استان البرز در حال برگزاری است و کارگروه‌های زیرمجموعه این شورا طی دوماهه گذشته فعالیت‌های خوبی داشته‌اند، افزود: بررسی نکات نظارتی در بازدید از پروژه‌های عمرانی شهرستان کرج بخش آسارا در این جلسه انجام می‌گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان البرز همچنین تأکید کرد: برای شش‌ماهه دوم سال جازی ۳۵ دوره آموزشی بالغ‌بر  ۵۰۰ نفر ساعت طرحی شده است.


زیرساخت‌های شهری فردیس از کرج جدا نشده است

زیرساخت‌های شهری فردیس از کرج جدا نشده است

ترافیک

فردیس - شهردار فردیس با اشاره به اینکه زیرساخت‌های شهری این شهر از کرج جدا نشده است، بر لزوم تقویت زیرساخت‌های فردیس تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر غفاری صبح یکشنبه در نشست شورای اداری شهرستان فردیس که در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: شهرستان نوپای فردیس برای پیشرفت به اقدامات جهادی نیاز دارد، به همین منظور از دستگاه‌های خدمات رسان می‌خواهیم که با شهرداری همکاری کنند.

وی بابیان اینکه زیرساخت‌های شهری این شهرستان تکمیل نیست، گفت: باوجوداین مشکل کار کردن سخت‌تر است به همین منظور از همه دستگاه‌ها یاری می‌طلبیم.

غفاری با تأکید بر اینکه باید در حوزه عمرانی اقدامات خوبی انجام شود، گفت: درصدد هستیم در این حوزه اقدامات قابل‌توجهی را انجام دهیم که نتیجه‌اش ساماندهی وضعیت شهر خواهد بود.

شهردار فردیس با اشاره به اینکه شورا و شهرداری مستقل فردیس با پیگیری‌های شهروندان و مسئولان این شهرستان تشکیل شد، گفت: تلاش می‌کنیم از همه توان خود برای ارتقای سطح خدمات در شهر استفاده کنیم در صورت تحقق این مهم رضایت شهروندان حاصل می‌شود.


توجه به حل معضلات زیست‌محیطی طالقان/لزوم اجرای قانون پسماند

توجه به حل معضلات زیست‌محیطی طالقان/لزوم اجرای قانون پسماند

زباله های رها شده در سواحل و گردشگاه های گیلان

طالقان – رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان طالقان از دهیاران در این شهرستان خواست حل معضلات زیست‌محیطی جدی بگیرند و بر اجرای قانون پسماند تأکید کرد.

حشمت‌الله کشیری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری جلسه هم‌اندیشی با اعضای شورای شهر بخش مرکزی و نماینده مدیریت جامع طرح آبخیزداری شهرستان طالقان، اظهار کرد: در این جلسه معضلات زیست‌محیطی شهرستان ازجمله مشکلات ناشی از عدم اجرای قانون مدیریت پسماند، تعلیف غیرمجاز موردبررسی قرار گرفت.

وی در ادامه تأکید کرد: ضروری است که دهیاران در راستای اجرای قوانین و مقررات زیست‌محیطی تلاش مضاعفی داشته باشند.

به گفته رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان طالقان ضروری است تا دهیاران نسبت به جابجایی و انتقال پسماندها، جلوگیری از ورود دام غیرمجاز اقدامات لازم را انجام داده و در این زمینه اقدام به تهیه و توزیع بروشور و تمپلیت آموزشی برای استفاده و بهره‌برداری جوامع محلی و گردشگران کنند.


کاهش دمای هوا در استان البرز /انباشت آلاینده‌ها طی روزهای آتی

کاهش دمای هوا در استان البرز /انباشت آلاینده‌ها طی روزهای آتی

بارش برف در ساری

کرج - هواشناسی استان البرز با توجه به خروج امواج کم‌وبیش ناپایدار از استان کاهش دمای هوا و انباشت گردوغبار طی روزهای آتی را پیش‌بینی کرد.

منصور رحمانیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، گفت: طی روزهای آتی شاهد خروج تدریجی امواج کم‌وبیش ناپایدار از استان خواهیم بود.

مدیرکل هواشناسی استان البرز به پیامدهای خروج امواج کم‌وبیش ناپایدار از منطقه اشاره کرد و گفت: آسمانی ابری و مه‌آلود در بعضی نقاط استان همراه با بارش خفیف و پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

وی تأکید کرد: با گذر این سامانه ناپایدار و ضعیف اواخر وقت امروز (شنبه)  با کاهش محسوس دمای کمینه و نیز انباشت مجدد گردوغبار و آلاینده‌ها مواجه خواهیم بود.

مدیرکل هواشناسی استان البرز اضافه کرد: از ظهر فردا یکشنبه تا اوایل وقت دوشنبه وضعیت آلودگی در سطح ناسالم و بسیار ناسالم قرار خواهد گرفت.


دستگیری سه شکارچی متخلف و یک قبضه اسلحه شکاری در طالقان

دستگیری سه شکارچی متخلف و یک قبضه اسلحه شکاری در طالقان

دستگیری شکارچی

طالقان - رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان طالقان از دستگیری سه شکارچی متخلف به همراه یک قبضه اسلحه شکاری در این شهرستان خبر داد.

حشمت‌الله کشیری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با نیروی انتظامی شهرستان، گفت: با انعقاد این تفاهم‌نامه و طی انجام گشت‌های مشترک، جلوگیری از تخلفات شکار و صید، تخریب و آلودگی و کشف و ضبط سلاح‌های شکاری و جنگی موردتوجه قرارگرفته است.

وی به گشت مشترک حفاظت محیط‌زیست و نیروی انتظامی شهرستان طالقان اشاره کرد و گفت: اولین گشت مشترک در منطقه شکارممنوع بالا طالقان و اراضی ناریان انجام شد.

رئیس حفاظت محیط‌زیست شهرستان طالقان گفت: نیروهای حاضر درگشت مشترک موفق به دستگیری سه شکارچی متخلف به همراه یک قبض سلاح شکاری شدند.


تشییع پیکر مطهر دو شهید تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس در کرج

تشییع پیکر مطهر دو شهید تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس در کرج

تشییع پیکر پاک ۵۴ شهید دوران دفاع مقدس

کرج - پیکر پاک و مطهر دو شهید دوران دفاع مقدس که به‌تازگی تفحص شده‌اند، در میان حزن و اندوه مردم ولایتمدار و شهیدپرور استان البرز تشییع شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار عباسعلی محمدیان پیش از ظهر امروز یکشنبه در مراسم تشییع پیکر دو شهید دوران دفاع مقدس که در کرج انجام شد، اظهار کرد: این شهدا از نیروهای ژاندارمری سابق هستند که در اواخر دوران هشت سال دفاع مقدس به شهادت رسیدند.

سردار محمدیان تأکید کرد: شهید «محمد شیر قاضی» و شهید «علی زارع کار» بیست و یکم تیرماه سال ۶۷ در منطقه «زبیدات» به شهادت رسیدند.

وی اضافه کرد: پیکر پاک شهید محمد شیر قاضی پس از تشییع در امامزاده طاهر(ع) کرج و پیکر مطهر شهید علی زارع کار نیز در روستای خور شهرستان ساوجبلاغ به خاک سپرده می‌شود.

فرمانده انتظامی استان البرز تأکید کرد: به‌تازگی ۵۴ شهید متعلق به ژاندارمری که در تک ناجوانمردانه دشمن در سال ۶۷ در منطقه زبیدات به شهادت رسیدند تفحص شده که از مجموع این شهدا دو شهید از استان البرز بوده است.

سردار محمدیان با اشاره به اینکه مقابل شهدا و انتقال آرمان‌های آن‌ها به نسل‌های آینده مسئول هستیم، گفت: باید فداکاری‌ها و ازجان‌گذشتگی‌های شهدا به نسل جوان امروز منتقل شود.

فرمانده انتظامی استان البرز گفت: شهدای هشت سال دفاع مقدس با رشادت و ازجان‌گذشتگی اجازه ندادند ذره‌ای از خاک وطن به دست دشمن بیفتد، مقاومت آن‌ها الگویی است که باید به نسل آینده ارائه شود.


ظرفیت‌ فرودگاه پیام نادیده گرفته شد/تشکیل کارگروه قضایی

ظرفیت‌ فرودگاه پیام نادیده گرفته شد/تشکیل کارگروه قضایی

احمد فاضلیان

کرج - رئیس‌کل دادگستری استان البرز با انتقاد از عدم پیگیری مشکلات مجموعه فرودگاه پیام، گفت: ظرفیت این مجموعه بزرگ در سفر ریاست جمهوری به البرز نادیده گرفته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد فاضلیان با اشاره به ظرفیت‌های ارزشمندی که در فرودگاه پیام وجود دارد، گفت: متأسفانه تاکنون آن‌طور که شایسته این مجموعه بوده به آن توجه نشده و در اثر غفلت‌ها، این مجموعه باوجود ظرفیت‌های عظیم در برنامه سفر رئیس‌جمهور به استان البرز نیز گنجانده نشده بود.

وی اضافه کرد: نگاه مسئولان به این مجموعه نباید استانی و بومی باشد برای اینکه با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده و پتانسیل انسانی مجموعه، ایجاب می‌کند مشکلات و مسائل آن به‌طور ویژه بررسی شود و دولت نیز زیرساخت‌های لازم را برای حضور بخش خصوصی فراهم کند.

فاضلیان با اشاره به گزارشی که توسط مدیر فرودگاه پیام در مورد شرایط این مجموعه ارائه شد، بیان کرد: موضوع تعیین تملک بخشی از این مجموعه باعث نگرانی است و دستگاه قضایی این آمادگی را دارد که برای حل این مشکل در چارچوب قانون اقدامات لازم را انجام دهد.

رئیس‌کل دادگستری استان البرز افزود: دستگاه قضایی برحسب وظایف خود این آمادگی را دارد فضایی امن را فراهم کند تا زمینه حضور بخش خصوصی فراهم و آرامش و رفاه برای مردم ایجاد شود.

وی با تشریح دیدگاه دستگاه قضایی درزمینهٔ اشتغال و تأکید بر اینکه حل معضل اشتغال، بزهکاری را کاهش می‌دهد، گفت: ریشه بسیاری از گرفتاری‌های کنونی در دستگاه قضایی به خارج از آن برمی‌گردد و متأسفانه ناکارآمدی برخی دستگاه‌های اجرایی منجر به وارد شدن فشار مضاعف به دستگاه قضایی می‌شود.

فاضلیان با انتقاد از عدم پیگیری مشکلات مجموعه فرودگاه پیام توسط مسئولان آن در دستگاه قضایی، گفت: برای حل مشکلات مجموعه کارگروهی در دادگستری استان تشکیل می‌شود و دادستان مرکز استان مأموریت خواهد یافت به‌طور ویژه موضوعات مرتبط با این مجموعه را پیگیری کند.


تهاتر بلای خانمان‌سوز مدیریت شهری/ابهام در واگذاری برخی زمین‌ها

کرج - واگذاری اراضی شهری کرج در قالب تهاتر به برخی افراد موضوعی بود که در جلسه شورای شهر کرج مطرح و موردانتقاد قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین خلیلی اردکانی در دوازدهمین جلسه شورای شهر کرج که صبح چهارشنبه برگزار شد، در نطق پیش از دستور با اعلام اینکه در خصوص قطار شهری مطالب متعددی را مطرح خواهم کرد، افزود: یکی از مطالبه به‌حق مردم در خصوص راه‌اندازی مترو تاکنون تحقق‌نیافته و کندی روند به توقف و بلاتکلیفی تبدیل‌شده است.

وی با اشاره به اینکه شهروندان در راستای اجرایی نشدن پروژه قطار شهری بیشترین زیان را دیده‌اند، ادامه داد: به‌عنوان یکی از اعضای شورای شهر پس از بررسی‌های انجام‌شده پیرامون عملکرد این پروژه نکاتی را مطرح و انتظار دارم در اسرع وقت به معضلات مدیریت پیش‌آمده تا قبل از عمر شورا خاتمه داده تا شهروندان طعم شیرین بخشی از این پروژه را بچشند.

عضو شورای شهر کرج بیان کرد: در ابتدای امر شش خط برای مترو قطار شهری کرج تصویب و این مهم به دو خط کاهش پیدا کرد، پروژه قطار شهری با هزینه‌ای بالغ‌بر دو میلیارد تومان موردبررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵ پروژه پیرو دعاوی حقوقی صورت گرفته تعطیل‌شده بود، ادامه داد: امسال تا پایان مرداد بودجه‌ای به این پروژه تخصیص نیافته بود، متأسفانه پیشرفت این پروژه به طول ۱۵ کیلومتر معادل ۳۷ درصد اعلام‌شده است.

فروش اوراق مشارکت برای متروی کرج که به ایستگاه پایانی نرسیده استخلیلی اردکانی در ادامه تصریح کرد: عدم تأمین مالی و مشکلات پیمانکار سبب عدم پیشرفت پروژه شده است، از ۱۵ ایستگاه در ۶ ایستگاه عملیات تعریض صورت نگرفته است، به نظر می‌رسد ساخت ایستگاه بدون بارگیری مسافر از زمان صفر به یک سال مهلت نیاز دارد.

وی به فروش اوراق مشارکت به قیمت ۱۰۰ میلیارد تومان در راستای اجرای این پروژه اشاره کرد و گفت: این امر در حالی اجرایی شده که تاکنون فازی از این پروژه به سرانجام نرسیده و تنها شهرداری در حال پرداخت بازپرداخت آن به میزان سه ماه ۵۰ میلیون تومان است.

خلیلی اردکانی خرید دو رام قطار شهری با توجه به‌سرعت رشد فنّاوری در عصر کنونی را اشتباه عنوان کرد و افزود: هزینه نگهداری از این دو قطار که در مدت‌زمانی توسط شرکت قطار شهری کرج خارج از قانون مورداستفاده گرفته بود را بسیار بالا اعلام کرد.

عضو شورای کرج عدم وجود چارت سازمانی منطبق با نیازهای این پروژه را یکی از مشکلات این مهم دانست و تصریح کرد: تعدادی از بهترین کارکنان قطار شهری به دلیل تبعیض در قراردادها درخواست انتقال داده که مورد موافقت قرارگرفته است.

طرح طبقه‌بندی مشاغل در شهرداری کرج بدلیل پرداخت‌های نامتعارف چون جایگاه برخی را به خطر می‌انداخت اجرا نشدوی با اشاره به اینکه طرح طبقه‌بندی مشاغل در سال‌های گذشته با مبلع ۶۰ میلیون تومان تهیه شد، افزود: این طرح به دلیل پرداخت‌های نامتعارف چون جایگاه برخی را به خطر می‌انداخت کنار گذاشته شد.

وی با تأکید بر اینکه باید اشل پرداختی قطار شهری با شهرداری مطابقت داده شود، خاطرنشان کرد: نیروهای مأمور به شهرداری همواره مورد گلایه کارکنان شده چراکه شهرداری برای این افراد به حیاط‌خلوتی تبدیل‌شده است.

عباس زارع دیگر عضو شورای شهر کرج با اشاره به اینکه پروسه تغییر و تحولی که مردم با انتخاب خود رقم زدند با معارفه شهردار وارد فاز جدیدی شد، گفت: در جلسات با شورای منتخب برنامه‌های خاصی توسط شهردار ارائه شد.

زارع با اعلام اینکه شورای پنجم کرج با محدودیت فراوانی دست‌به‌گریبان است، گفت: مردم نیازمند تغییراتی مثبت در شهر هستند، باید رفتار همراه باکرامت با ارباب‌رجوعان موردتوجه همگان قرار گیرد.

متأسفانه سطح اعتماد مردم نسبت به شهرداری کرج پایین است

عضو شورای شهر کرج تخلفات ساختمانی و برخورد نامناسب پلیس ساختمان را یکی از مشکلات کرج مطرح کرد و گفت: باید در خصوص املاک قولنامه‌ای با جدیت ورود کنیم.

زارع بابیان اینکه در شش‌ماهه نخست سال نسبت به‌کل سال تنها ۲۰ درصد بودجه محقق شده است، ادامه داد: کرج با مشکلاتی چون محیط‌زیست، مسائل اجتماعی و سیما و منظر مواجه است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای شروع فعالیت از شهردار کرج خواهان قانون مداری در شهرداری هستم، اظهار کرد: متأسفانه سطح اعتماد مردم نسبت به شهرداری کرج پایین است لذا باید برای برون‌رفت از این مشکلات بیش از گذشته تلاش کنیم.

منصور وحیدی دیگر عضو شورای شهر کرج بابیان اینکه با توجه به پیشینه، تجربه و دانش علمی شهردار تمام اعضا بنا دارند باهمت و تلاش بیشتر در جهت اصلاح امور ساختار انسانی، مالی و عمرانی ورود کنند، افزود: مهم‌ترین مؤلفه در شرایط کنونی مدیریت شهری بحث صرفه‌جویی است، امروزه مشکل اساسی شهرداری کرج بحث چگونگی کسب درآمد است.

اراضی شهری کرج باارزشی بالغ‌بر هزاران میلیارد تومان در قالب تهاتر به برخی افراد واگذارشده که ابهامات بی‌شماری را ایجاد کرده استوحیدی گفت: درآمد شهرداری طی این روزها شرایط حساسی را طی می‌کند لذا باید برای برون از این شرایط همکاری همگانی حاصل شود.

وی بابیان اینکه کارخانه آسفالت کرج که ظرفیت بهره‌برداری از آن در سال‌های اخیر تنها ۲۰ درصد بوده برای مردم قابل‌قبول نیست، تصریح کرد: بحث تهاتر بلای خانمان‌سوز مدیریت شهری کرج است، با اصل این امر مخالف نیستیم اما با دلال‌بازی و باندبازی مخالفت خواهیم کرد.

وی ادامه داد: اراضی شهری کرج باارزشی بالغ‌بر هزاران میلیارد تومان در قالب تهاتر به برخی افراد واگذارشده که ابهامات بی‌شماری را ایجاد کرده است.

وحیدی بابیان اینکه با جذب نیرو به‌وفور در ادوار گذشته مواجه بوده‌ایم، اظهار کرد: در حوزه بافت‌های فرسوده با توجه به اندوه مطالبات باید اولویت‌بندی‌های ویژه‌ای صورت گیرد.


تا دو ماه دیگر؛ درهای حرم آقا سید محمد (ع) به عراق ارسال می‌شود

کرج – مدیر پروژه‌های ساخت درهای حرم آقا سید محمد (ع) گفت: شش درب این حرم مطهر در البرز ساخته‌شده و تا دو ماه دیگر به عراق ارسال می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی‌رضا میدانی پیش از ظهر سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در هیئت انصار برگزار شد، بابیان اینکه ساخت شش در از درب‌های آقا سید محمد (ع) عموی بزرگوار امام زمام (عج) به عهده استان البرز است، اظهار کرد: تمام هزینه‌های ساخت این درها از نذورات مردمی تأمین می‌شود.

مدیر پروژه‌های ساخت درهای حرم آقا سید محمد (ع) در ادامه بابیان اینکه از سال ۹۴ ساخت این شش دَر بر عهده استان البرز گذاشته‌شده است، عنوان کرد: از آغاز پروژه تاکنون مردم معتقد استان نذورات خود را برای ساخت این درها به ستاد بازسازی عتبات عالیات پرداخت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ساخت این شش دَر تا دو ماه آینده اتمام و به عراق فرستاده می‌شود، افزود: استان البرز درزمینهٔ بازسازی عتبات عالیات تاکنون خط‌شکن بوده است و پروژه‌های مختلفی را برای بازسازی عتبات عالیات انجام داده است.

میدانی بیان کرد: برای ساخت این درها ۱۲ مترمکعب چوب ساچ از کشور برمه به ایران آورده شده، یک هزار و ۵۶۰ کیلوگرم مس به‌کاررفته و پس از اتمام برای آبکاری به استان قم، همچنین برای میناکاری به استان اصفهان فرستاده می‌شوند.

وی بابیان اینکه چوب به‌کاررفته در این درها هیچ چسبی را به خود نمی‌گیرد، تأکید کرد: در هر درب ۶ لولا استیل به‌کاررفته و برای آبکاری این شش دَر حدود ۹ کیلو و ۳۰۰ گرم طلا استفاده می‌شود.

میدانی بابیان اینکه سفت‌کاری این درها به عهده استان البرز است، خاطرنشان کرد: تمام اقدامات انجام‌شده برای نجاری و پیمانکاری به‌صورت متبرک و رایگان انجام‌شده است.

وی با اشاره به اینکه دو دَر از شش درب آقا سید محمد (ع) در شهرستان نظرآباد و یک دَر آن در ماهدشت ساخته می‌شود، بیان کرد: تمام اقداماتی که از سوی بازسازی عتبات عالیات انجام می‌شود، از نذورات مردم است.


جانشین فرمانده انتظامی البرز خبر داد: کشف محموله ۴ میلیاردی مکمل‌های نیروزا در نظرآباد

کرج – جانشین فرمانده انتظامی استان البرز از کشف کشف محموله ۴ میلیاردی مکمل‌های نیروزا در شهرستان نظرآباد خبر داد.

سرهنگ محمد کریم بیات در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر اظهار کرد: در پی دریافت گزارش‌هایی مبنی بر دپوی مواد اولیه مکمل‌های نیروزا قاچاق در یک کارگاه در شهرک صنعتی نظرآباد، پیگیری موضوع در دستور کار مأموران اداره مبارزه با قاچاق کالای پلیس آگاهی شهرستان نظرآباد قرار گرفت.

وی اضافه کرد: مأموران پس از اطمینان از صحت‌وسقم موضوع، با هماهنگی مقام قضائی به محل کارگاه اعزام‌شده و در بازرسی از انبار کارگاه، تعداد ۲۵۵ کیسه مواد اولیه پودر کاکائو، ۴۴۹قوطی پودر پروتئین، ۲۰کیسه قرص فله‌ای و ۸۲ قوطی آمینو بدن‌سازی  فاقد مجوز گمرکی کشف و در این رابطه یک نفر دستگیر شد.

مکمل‌ها با برندهای خارجی روانه بازار می‌شدند

سرهنگ بیات بابیان اینکه مواد اولیه این مکمل‌ها فاقد هرگونه مجوز بهداشتی بوده و با برچسب‌های جعلی و برندهای خارجی روانه بازار می‌شدند، گفت: ارزش ریالی کالاهای مکشوفه چهار میلیارد ریال برآورد شده است .

جانشین فرمانده انتظامی استان البرز گفت: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص مبارزه با کالای قاچاق مسئولیت پلیس در این خصوص بیش‌ازپیش بوده و برابر دستورالعمل‌ها و ابلاغیه‌های صادره به‌صورت کاملاً فعال و جهادی با این پدیده شوم برخورد و فعالیت قاچاقچیان فرآورده‌های نفتی و کالا رصد می‌شود.


هواشناسی پیش‌بینی کرد: استقرار جو ناپایدار در البرز/افزایش ابر در ارتفاعات استان

کرج – هواشناسی استان البرز با پیش‌بینی استقرار جوی ناپایدار در استان برای ارتفاعات البرز افزایش ابر را پیش‌بینی کرد.

منصور رحمانیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی حکایت از استقرار فرابار شمالی در منطقه و همراهی آن با امواج کوتاه و کم‌وبیش ناپایدار سطوح میانی است.

مدیرکل هواشناسی استان البرز به پیامدهای استقرار جو ناپایدار در منطقه اشاره کرد  گفت: در بعضی ساعات افزایش ابر و وزش باد مخصوصاً در ارتفاعات شمالی استان خواهد بود.

رحمانیان تأکید کرد: با تشدید فعالیت این سامانه مخصوصاً از روز پنجشنبه به بعد شاهد افزایش ابر و وزش باد شدید در بعضی مناطق استان خواهیم بود.


مدیرکل بهزیستی البرز: فرآیند فرزندخواندگی در البرز تسریع می‌شود

کرج - مدیرکل بهزیستی استان البرز از تسریع فرآیند فرزندخواندگی در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، داریوش بیات نژاد در مراسم شیرخوارگان حسینی که صبح سه‌شنبه به مناسبت شهادت مظلومانه حضرت علی‌اصغر(ع) در شیرخوارگاه امام علی (ع) کرج برگزار شد، اظهار کرد: سازمان بهزیستی همواره به دنبال این بوده تا در تمام مناسبت‌ها ازجمله مناسبت‌های مذهبی و معنوی جامعه هدف موردحمایت خود را از آموزه‌های دینی بهره‌مند سازد.

بیات نژاد خاطرنشان کرد: ایام محرم و واقعه بزرگ عاشورا مملو از فرهنگ غنی اسلامی است به همین جهت درصدد ترویج فرهنگ حسینی در تمام مراکز تحت پوشش سازمان بهزیستی هستیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۷۸ کودک بد سرپرست و بی‌سرپرست در شیرخوارگاه امام علی(ع) کرج نگهداری می‌شود، افزود: ظرفیت ‌نگهداری از ۱۲۰ کودک در این مجموعه وجود دارد.

بیات نژاد با تأکید بر اینکه مدیریت این مجموعه توسط سازمان بهزیستی انجام می‌گیرد اما تمام امورات مادی و هزینه‌ای آن توسط خیرین و موسسه‌های خیریه تأمین می‌شود، گفت: حقوق کارکنان این شیرخوارگاه نیز توسط خیرین و مؤسسات خیریه پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه درصدد هستیم فرآیند فرزندخواندگی در استان تسریع پیدا کند، ادامه داد: حضور کودکان در نهاد خانواده خلاءهای احتمالی موجود را بیش از گذشته برطرف خواهد کرد و این مهم بار هزینه‌های مالی سازمان را کاهش می‌دهد.

مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به اینکه درصدد ایجاد کارگروهی به‌موجب ساماندهی نذورات مردمی و سوق این نذورات به سمت رفع مشکلات مرتبط با سازمان هستیم، ادامه داد: امید است با این فرهنگ‌سازی بخشی از مشکلات جامعه هدف برطرف شود.


ویدئو

پیوندها

ثبت نام برای خبرنامه